Bankructwa zmieniły wakacyjne plany. Egipt, Hiszpania,...

  Bankructwa zmieniły wakacyjne plany. Egipt, Hiszpania, Turcja - to hity w biurach podróży

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W tym roku znacznie więcej niż zwykle klientów biur podróży decyzję o rezerwacji zagranicznej wycieczki odłożyło na ostatnie tygodnie przed urlopem lub na ostatnią chwilę - niemal zgodnie twierdzą przedstawiciele biur podróży i internetowych serwisów rezerwacyjnych.
  - Klienci wyraźnie wstrzymywali się z dokonywaniem rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Niewątpliwie wpływ miała na to ubiegłoroczna fala bankructw biur podróży, wiele osób obawiało się wpłacać pieniądze kilka miesięcy wcześniej - mówi Magdalena Fijołek z biura podróży eSkY.

  W efekcie wiele biur podróży przedłużyło promocje pod hasłem "wcześniej - taniej". Aż do połowy lutego, czyli o kilka tygodni dłużej, oferowało ceny niższe od katalogowych biuro Itaka (według rankingu magazynu "Wiadomości Turystyczne" największe polskie biuro podróży). Przedłużyło promocje biuro TUI - trzecie na liście turystycznych gigantów.

  Ze statystyk serwisów rezerwacyjnych wyczytać można już jednak, gdzie Polacy spędzać będą tegoroczne wakacje. Do łask Polaków na dobre powrócił Egipt. Aż 28 proc. zwolenników zorganizowanego wypoczynku spędzi w tym roku tam urlop - informują zgodnie serwisy Wakacje.pl i eSKY. - O ile Egipt powrócił na podium rankingów, to Tunezji, która swego czasu była drugim, zaraz po Egipcie najchętniej odwiedzanym krajem, się to nie udało - mówi Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.

  Według serwisu na drugim miejscu w rankingu tegorocznych rezerwacji znajduje się Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie - wybiera ją 18 proc. rezerwujących, 15 proc. zdecydowało się na Turcję, 13 proc. na Grecję, a zaledwie 11 proc. na Tunezję. Z kolei ze statystyk rezerwacyjnych serwisu Wakacje.pl wynika, że w samym kwietniu dużą popularnością cieszyła się Grecja, na kolejnych pozycjach w miesięcznym rankingu znalazły się Turcja, Hiszpania, Tunezja.

  Wyjazd na wakacje w tym roku będzie droższy niż w ubiegłych latach. Według Wakacje.pl średnia wartość wyjazdu na osobę wyniosła w kwietniu 2260 zł, czyli o 322 zł więcej niż przed rokiem. 11 proc. więcej klientów niż w ubiegłym roku zarezerwowało wycieczki o wartości wyższej niż 5 tys. - Za wycieczkę do Egiptu zapłaciliśmy w kwietniu średnio 2237 zł za osobę, tańsza była Tunezja - średnio 2034 zł za osobę. Za wyjazd do Hiszpanii płaciliśmy średnio 2656 zł za osobę, do Turcji 2546 zł za osobę, do Grecji 2423 zł za osobę - wylicza serwis Wakacje.pl.

  Mając w pamięci ubiegłoroczne bankructwa touroperatorów, część Polaków decyduje się na organizację wyjazdów samodzielnie. Dla wielu to sposób na obniżenie kosztów wyjazdu. - Zdecydowanie zauważamy, że coraz częściej klienci poszukują form taniego wypoczynku. Samodzielnie szukają biletów, miejsc noclegowych - zauważa Karolina Górowska z internetowego biura podróży Tripsta.pl. I dodaje, że w tym przypadku opłaca się podjąć decyzję wcześniej.

  - Bilet zakupiony na kilka miesięcy wcześniej jest zdecydowanie tańszy niż zarezerwowany na tydzień przed wyjazdem - różnica może wynieść nawet 40 proc. ceny, a w przypadku specjalnej promocji ta może być jeszcze większa - dodaje Górowska.
  Jak wyliczyła Naczelna Izby Kontroli, w latach 2010-2012 upadło 21 organizatorów wypoczynku. W czterech przypadkach pieniędzy nie wystarczyło nawet na sfinansowanie powrotu do kraju, a w dziewięciu zabrakło na zwrot wpłat klientów.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja sobie zbieram kasę na swój hit

   kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

   jeszcze trochę mi brakuje. ale żeby kasa nie leżała bezczynnie wpłacam ją co miesiąc na lokaty w getinie i na urlop będzie jak znalazł.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama