Kto, gdzie i jak może odbierać przesyłki polecone?

Kto, gdzie i jak może odbierać przesyłki polecone?

Monika Krężel

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Wyjeżdżasz na dłuższe wakacje albo do pracy za granicę. Co się dzieje, gdy nikt w domu nie może odebrać za ciebie przesyłki poleconej? Po powrocie możesz się mocno zdziwić. Otóż przesyłka nie odebrana w terminie przez adresata jest uważana za doręczoną. I to wszystko zgodnie z przepisami.
Przekonała się o tym, jedna z naszych czytelniczek. - Przez pewien czas nie było mnie w miejscu zamieszkania. Po powrocie zastałam w skrzynce na listy awizo do odbioru przesyłki poleconej oraz druczek wystawiony przez Pocztę Polską "Zawiadomienie powtórne o złożeniu przesyłki poleconej w postępowaniu administracyjnym" - opowiada pani Maria. - W zawiadomieniu jest zdanie: "W razie nie odebrania przesyłki przez adresata w tym terminie będzie ona uważana za doręczoną".


Nasza Czytelniczka wpadła w zdumienie. - Nie wiem, czego dotyczyła ta przesyłka, być może czegoś bardzo ważnego. Nie rozumiem jednak, jak można przesyłkę nie odebraną uważać za doręczoną? Czy jest przepis, może regulamin Poczty Polskiej, które regulują takie postępowanie? - pyta.

Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie, które otrzymaliśmy z biura prasowego Poczty Polskiej. Warto wiedzieć, jakie są przepisy przy doręczaniu pism, kto może je za nas odebrać oraz jakie przy tym obowiązują terminy.

1. Gdzie doręczane są pisma?
Według przepisów, czyli w przypadku naszej Czytelniczki zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego (Kpa), pisma doręcza się osobom fizycznym w ich mieszkaniu lub miejscu pracy.

Jednak pisma mogą być doręczane również w lokalu organu administracji publicznej, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

Jeżeli nie ma możliwości doręczenia pisma według podanych sposobów, a także w razie koniecznej potrzeby, pisma doręcza się w każdym miejscu, gdzie można zastać adresata.

2. Gdy adresata nie ma w domu...
W przypadku nieobecności adresata pismo doręcza się, za pokwitowaniem, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi. O doręczeniu pisma sąsiadowi lub dozorcy zawiadamia się też adresata. Listonosz umieszcza zawiadomienie w skrzynce pocztowej lub - gdy to nie jest możliwe - w drzwiach mieszkania.
Odbierający pismo sąsiad czy dozorca powinien potwierdzić pisemne fakt jego odebrania. Jeśli tego nie zrobi, to odnotuje to listonosz - wpisze datę, poda, kto odebrał pismo oraz przyczynę tego, że nie chciał potwierdzić odbioru.

3. Pismo nie zostało odebrane, ale jest uznane za doręczone.
Co się dzieje w sytuacji, gdy adresat nie odbierze pisma w domu albo w pracy i nie zrobi tego za niego któryś z domowników, sąsiad czy dozorca?
1 3 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

cos tu nie gra

gregor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

ten kto to pisał musiał byc na totalnym haju ... niezrozumiały tekst, na kazdej stronie to samo, jakies powtórki tematu, ale odpowiedzi na pytanie "jak kto i gdzie moze odebrac awizo" jakos nie...rozwiń całość

ten kto to pisał musiał byc na totalnym haju ... niezrozumiały tekst, na kazdej stronie to samo, jakies powtórki tematu, ale odpowiedzi na pytanie "jak kto i gdzie moze odebrac awizo" jakos nie znalazłem.... zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo