Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesyłka nieodebrana w terminie to przesyłka doręczona! Kto może odebrać list? [PORADNIK DZ]

Monika Krężel
Czy Poczta Polska ma wciąż monopol na niedoręczanie przesyłek?
Czy Poczta Polska ma wciąż monopol na niedoręczanie przesyłek? JANUSZ WóJTOWICZ
Wyjeżdżasz na dłuższe wakacje albo do pracy za granicę. Co się dzieje, gdy nikt w domu nie mo-że odebrać za ciebie przesyłki poleconej? Po powrocie możesz się mocno zdziwić. Otóż przesyłka nieodebrana w terminie przez adresata jest uważana za... doręczoną. I to wszystko zgodnie z przepisami.

Przekonała się o tym jedna z naszych Czytelniczek. - Przez pewien czas nie było mnie w miejscu zamieszkania. Po powrocie zastałam w skrzynce na listy awizo do odbioru przesyłki poleconej oraz druczek wystawiony przez Pocztę Polską "Zawiadomienie powtórne o złożeniu przesyłki poleconej w postępowaniu administracyjnym" - opowiada pani Maria. - W zawiadomieniu jest zdanie: "W razie nieodebrania przesyłki przez adresata w tym terminie, będzie ona uważana za doręczoną" - cytuje.

Naszą Czytelniczkę wprawiło to w zdumienie.

- Nie wiem, czego dotyczyła ta przesyłka, być może czegoś bardzo ważnego. Nie rozumiem jednak, jak można przesyłkę nieodebraną uważać za doręczoną? Czy jest przepis, może regulamin Poczty Polskiej, który reguluje takie postępowanie? - pyta zdenerwowana.

Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie, które otrzymaliśmy w tej sprawie z biura prasowego Poczty Polskiej.
Warto wiedzieć, jakie są przepisy przy doręczaniu pism, kto może je za nas odebrać oraz jakie przy tym obowiązują terminy.

Według przepisów, czyli w przypadku naszej Czytelniczki zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego (k.p.a.), pisma doręcza się osobom fizycznym w ich mieszkaniu lub miejscu pracy.

Jednak pisma mogą być doręczane również w lokalu organu administracji publicznej, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

Jeżeli nie ma możliwości doręczenia pisma według podanych sposobów, a także w razie koniecznej potrzeby, pisma doręcza się w każdym miejscu, gdzie można zastać adresata. MOKR

W przypadku nieobecności adresata, pismo doręcza się - za pokwitowaniem - dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi.
O doręczeniu pisma sąsiadowi lub dozorcy zawiadamia się też adresata. Listonosz umieszcza zawiadomienie w skrzynce pocztowej lub - gdy to nie jest możliwe - w drzwiach mieszkania.

Odbierający pismo sąsiad czy dozorca powinien potwierdzić pisemnie fakt jego odebrania. Jeśli tego nie zrobi, odnotuje to listonosz - wpisze datę, poda, kto odebrał pismo oraz przyczynę tego, że nie chciał potwierdzić odbioru.
Co się dzieje w sytuacji, gdy adresat nie odbierze pisma w domu albo w pracy i nie zrobi tego za niego któryś z domowników, sąsiad czy dozorca?

Zgodnie z k.p.a., operator pocztowy przechowuje pismo przez 14 dni w swojej placówce pocztowej - jeżeli to właśnie operatorowi pocztowemu zlecono doręczenie pisma.

Pismo może być też przechowywane przez 14 dni w urzędzie właściwej gminy (miasta) - jeżeli pisma są doręczane przez pracownika urzędu gminy (miasta) lub upoważnioną osobę albo organ.

Adresat powinien zostać poinformowany o tym, że we wskazanym miejscu czeka na niego przesyłka. Dlatego zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w terminie siedmiu dni - licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia na poczcie czy we wskazanym urzędzie - umieszcza się w skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, w drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje czynności zawodowe. Zawiadomienie można również zostawić w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata.

Jeżeli adresat nie pofatyguje się po przesyłkę w terminie 7 dni, to pozostawia się mu powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od daty pierwszego zawiadomienia.

I najważniejsze. Zgodnie z k.p.a., doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia 14-dniowego okresu, w którym był możliwy odbiór przesyłki na poczcie lub w urzędzie gminy (miasta).
WAŻNE! Pismo pozostawia się w aktach sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!