Talarczyk: Odchodzę z Teatru Polskiego. Czuję potrzebę...

  Talarczyk: Odchodzę z Teatru Polskiego. Czuję potrzebę zmiany

  Robert Talarczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Robert Talarczyk
  1/3
  przejdź do galerii

  Robert Talarczyk ©Mikołaj Suchan

  Dyrektor Teatru Polskiego: Nie czuję się wypalony, czuję potrzebę zmiany. Jako reżyser lubię współpracować z różnymi ekipami, bo to stymuluje mnie do wysiłku. Z Robertem Talarczykiem, dyrektorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, rozmawia Henryka Wach-Malicka
  Po ośmiu sezonach pełnienia funkcji dyrektora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej odchodzi pan na własną prośbę. Dlaczego?
  Z różnych powodów. Nie było jednej przyczyny.

  To jest odpowiedź wymijająca i gwarantuję, że jeśli jej pan nie sprecyzuje, internauci zrobią to za pana. Oczywiście, spekulując na wszelkie sposoby.
  Miesiąc temu spotkałem się z prezydentem Bielska-Białej Jackiem Krywultem i rozmawialiśmy o ewentualnym przedłużeniu mojej kadencji na stanowisku dyrektora Teatru Polskiego.
  Powiedziałem wtedy, że raczej się tego nie podejmę. Przede wszystkim - i nie jest to żaden wykręt - z przyczyn osobistych. Mieszkam w Katowicach i dojeżdżanie do pracy w Bielsku, 60 kilometrów prawie codziennie, jest potwornie uciążliwe. Zwłaszcza że pozostaję czynnym reżyserem i aktorem, pracuję w różnych miejscach i nie chcę z tego rezygnować. W efekcie do domu wpadam na chwilę. Rodzina na tym cierpi, nawet zaczyna się buntować, a ja jestem zwyczajnie zmęczony. Zapas energii każdemu kiedyś musi się wyczerpać. Przedstawiłem te argumenty panu prezydentowi Krywultowi, który je przyjął i ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora teatru.

  Różnice w poglądach na kształt artystyczny bielskiej sceny nie miały znaczenia?
  Mogę mówić za siebie. Dla mnie osiem sezonów w tym samym mieście i teatrze to straszny kawał czasu. Przekładając na konkretną miarę - można powiedzieć, że byłem dyrektorem Teatru Polskiego tyle lat, ile chodziłem do podstawówki. No to czas iść do liceum… Serio mówiąc, w pracy artystycznej zmiany są konieczne. Inaczej przyzwyczajamy się do schematów, zachodzimy rdzą i pozwalamy, żeby wszystko toczyło się przewidywalnym trybem. Jako reżyser lubię współpracować z różnymi ekipami, bo to stymuluje mnie do wysiłku. Nie czuję się więc wypalony, czuję potrzebę zmiany.

  Zostawia pan bielski teatr w dobrej kondycji, z wieloma nagrodami na prestiżowych konkursach i kilkoma przynajmniej inscenizacjami, które mocno zapadły w pamięć widzów. Niezły bilans.
  Bez fałszywej skromności powiem: za największe swoje osiągnięcie uważam wyjście Teatru Polskiego na forum ogólnopolskie. Nasze przedstawienia kwalifikowano do finałów ważnych festiwali, a sporo z nich wygrywaliśmy. I to jest wartość bezdyskusyjna. Artur Pałyga - dziś uznany dramaturg, który debiutował na naszej scenie - opowiadał, że w początkach jego kariery pytano ze zdumieniem: "A to w Bielsku-Białej jest jakiś teatr?". Dzisiaj pytają: "Co nowego przygotowuje Teatr Polski?". Za mojej kadencji rzeczywiście otrzymaliśmy kilkadziesiąt rozmaitych nagród - od zwycięstwa w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Grand Prix festiwalu R@Port, po całą półkę Złotych Masek. Z drugiej strony nigdy nie starałem się realizować spektakli wyłącznie "pod przeglądy", jeśli to jest w ogóle możliwe. Wiele tytułów, również tych okrzykniętych kontrowersyjnymi, cieszyło się zainteresowaniem. Jednoczesne uznanie widzów i środowiska teatralnego - to chyba powód do zadowolenia, prawda?
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podziękowania

   ciekawski widz z Żywca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

   Dziękuję za wiele ciekawych chwil dzięki Panu i całemu zespołowi Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Werbus wraca

   BB1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 7

   Do swoich na Oberszlyzjen. Powodzenia!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Życzenia

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

   Zyczymy ,aby pierwszą premierą po objęciu przez Roberta Talarczyka Teatru śląskiego im. Stanisława Wyspianskiego ,było ,,Wesele" Wyspianskiego w języku śląskim


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odwal sie hanysie od Polski !

   Polak z Polski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

   Wyspiański to Polak a nie ćwok z familoka , wystawiajcie se Cholonka albo Bercika to jest wasza kultura


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hm

   Leopard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ty ....no ...Wystaw sobie żula ze śmietnika ..to jest twoja kultura !!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koniec jest początkiem.

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 8

   Gratuluję decyzji i powodzenia.

   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 29

   Nie ma co owijać w bawełnę
   Polacy dokonali w 1945 czystki etnicznej na mieszkańcach Bielska i okolicznych wsi (jak Lobnitz, Alexanderfeld, Altbielitz)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gosc

   Chopie, Tyś jest monotonny jak łoszkrabina... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 14

   Cokolwiek nie poleci na forum "DZ" - choćby tekst o Trójkącie Bermudzkim - tam jesteś Ty. I cały Twój Fanclub... To jest rzecz o Robercie Talarczyku, a niekoniecznie o czystkach w 1945 r. Wrzuć na...rozwiń całość

   Cokolwiek nie poleci na forum "DZ" - choćby tekst o Trójkącie Bermudzkim - tam jesteś Ty. I cały Twój Fanclub... To jest rzecz o Robercie Talarczyku, a niekoniecznie o czystkach w 1945 r. Wrzuć na luz. zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   ...

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 23

   "Sprowokował burzliwą dyskusję, bo postawiliśmy tezę, że w mieście tak wielokulturowym i wielonarodowościowym jak Bielsko, nie jest możliwa jednolita interpretacja dziejów.
   Że dziś każdy obywatel...rozwiń całość

   "Sprowokował burzliwą dyskusję, bo postawiliśmy tezę, że w mieście tak wielokulturowym i wielonarodowościowym jak Bielsko, nie jest możliwa jednolita interpretacja dziejów.
   Że dziś każdy obywatel widzi ją poniekąd po swojemu, z własnego punktu widzenia, na bazie swoich doświadczeń i sobie znanych przekazów. Było burzliwie, za to po premierze zrodziło się w Bielsku autentyczne zainteresowanie dziejami miasta. Ludzie szukali korzeni, swoich i bohatera. Nawet odwiedzali cmentarz ewangelicki, gdzie pochowany jest Sixt i… palili świeczki na jego grobie."

   Ja w przeciwieństwie do ciebie i innych forumowych paciuloków czytam te artykuły i aktualnie komentuję wątek który mnie interesuje. Z Talarczykiem mialbym o czym porozmawiać, ty niekoniecznie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znowu bzdury

   Polak z Polski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 18

   Bielsko Biała Sląskim miastem haha , koń by się uśmiał, tam nigdy nie było, nie ma i nie będzie żadnych górnoślązaków , chyba że z delegacji z Katowic, a Talarczykowi trzeba powiedzieć - wynocha...rozwiń całość

   Bielsko Biała Sląskim miastem haha , koń by się uśmiał, tam nigdy nie było, nie ma i nie będzie żadnych górnoślązaków , chyba że z delegacji z Katowic, a Talarczykowi trzeba powiedzieć - wynocha hanysie od polskich spraw i od polskich miast !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Załóżmy się!

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Robert Talarczyk uczynił mi ten honor, że mogłem z nim rozmawiać kilkanaście godzin w pięknych okolicznościach Międzybrodzia Bialskiego. Tematów nam nie zabrakło.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Talarczyk haha , wyreżyseruj sztukę

   Polak wesoły (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 16

   pod tytułem " Na hałdach i w familokach" haha , będzie super Oberszajsen haha, dobrze że cię wyciapli z polskiego Bielska Białej

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama