Rybnik: Mieszkania komunalne [PORADNIK]. Zasady...

  Rybnik: Mieszkania komunalne [PORADNIK]. Zasady przyznawania, czynsz, wykup, informacje, regulamin

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rybnik: Mieszkania komunalne [PORADNIK]. Zasady przyznawania, czynsz, wykup, informacje, regulamin
  1/6
  przejdź do galerii
  Rybnik oferuje mieszkania komunalne. Sprawdź na jakich zasadach można dostać mieszkanie z miasta w Rybniku? Jak długa jest kolejka po mieszkania komunalne w Rybniku? Czytaj nasz RAPORT!
  5123 mieszkania komunalne ma w dyspozycji Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku. Kolejka do przydziału jest długa. Na własne "m" czeka około 100 rodzin. To kolejka na co najmniej 4-5 lat. I nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja w ekspresowym tempie miała się poprawić.

  Mieszkań komunalnych w Rybniku przybywa

  W ciągu najbliższych miesięcy w Rybniku powstaną wprawdzie 23 nowe mieszkania komunalne w gmachu przy ulicy Zebrzydowickiej, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb. Będą to bowiem pierwsze od dwóch lat nowe mieszkania, które znajdą się w zasobach miejscowego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Poprzednie oddano do użytku jesienią 2010 roku na ulicy Kolejowej.

  - Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku zamierza zaadoptować istniejące pomieszczenia na mieszkania oraz stworzyć dodatkowe mieszkania w nowej, nadbudowanej kondygnacji. W sumie powstaną 23 nowe mieszkania komunalne z łazienkami i komórkami lokatorskimi - mówi Jakub Salamon, rzecznik prasowy rybnickiego ZGM.

  Zanim jednak do nowych lokali przy ulicy Zebrzydowickiej wprowadzą się pierwsi lokatorzy, budynek zostanie gruntownie wyremontowany. Potrwają co najmniej do końca października. Całkowity koszt remontu oraz przygotowanie nowych mieszkań komunalnych będzie kosztowało miasto ponad 4,3 miliona złotych. Nie ustalono jeszcze, na jakich zasadach najmowane będą nowe mieszkania.

  Wiadomo jedynie, że dzięki ich powstaniu 23 dotychczasowe mieszkania komunalne znajdujące się w innych budynkach administrowanych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zostaną przekształcone w mieszkania socjalne dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Rybnika.

  Kto może liczyć na przydział mieszkania komunalnego w Rybniku?

  Miejscowi urzędnicy ustalili szczegółowy regulamin przyznawania punktów osobom ubiegającym się o przydział lokum. Za co można je dostać? Punktacja jest dość czytelna. 10 punktów dostaje osoba, która co najmniej od 7 lat mieszka w Rybniku, 5 punktów jeśli jest obywatelem Rybnika od 5 do 7 lat. Liczą się także warunki w jakich do tej pory mieszkał potencjalny kandydat do wynajmu mieszkania komunalnego. - Pod uwagę brane jest tak zwane przegęszczenie. Czyli jeśli osoba ubiegająca się o przydział mieszkania miała dotąd mniej niż 3 metry kwadratowe na osobę - to dostaje 12 dodatkowych punktów - mówią pracownicy ZGM w Rybniku. 16 punktów ekstra można dostać jeśli tworzy się rodzinę zastępczą, albo rodzinny dom dziecka.

  Ale lokatorzy, którzy ubiegają się o przydział mieszkania komunalnego mogą także otrzymać punkty ujemne. I tak 20 ujemnych punktów może dostać osoba, która stara się o "m", a wcześniej w ciągu 5 lat sprzedała inne mieszkanie. Urzędnicy odejmują także 10 punktów za dwukrotna odmowę przyjęcia lokalu, zaległości czynszowe czy dewastację poprzedniego mieszkania.

  Każdy złożony wniosek ocenia specjalnie powołana komisja mieszkaniowa. Te lokale które trafiają na rynek dzielone są na dwie grupy - mieszkania gotowe do zamieszkania, oraz te które wymagają remontu. Podpisując umowę na te drugie lokator może liczyć na to iż naliczona mu zostanie mniejsza kaucja, ale wszystkie koszty remontu lokator musi wziąć na siebie. Obecnie jednak ZGM w Rybniku nie ma wolnych takich mieszkań. Do zasiedlenia w tej chwili przewidziano cztery mieszkania, które nie wymagają remontu - przydzielane są on pierwszym osobom na listach oczekujących.

  Mieszkania komunalne można wykupić?

  Po otrzymaniu przydziału na mieszkanie lokator może je wykupić - ale pod warunkiem, że w budynku w którym się ono znajduje zawiązała się już lub zawiązuje się wspólnota mieszkaniowa. Każda z takich spraw jest rozpatrywana indywidualnie.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cena

   jolanta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jaka jest cena m2 za komunalne mieszkanie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śmiechu warte

   Katta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Szkoda gadać

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehehe dobre

   wiewiora (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Pewne osoby oszukuja w ZGM ale to z czasem wyjasnnie...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gosc

   ted (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   gdzie sa kaucje za mieszkania komunalne ,bo w regulaminie wykupu nic o tym nie pisze

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama