18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listy z frontu I wojny światowej [POCZTÓWKI ADAMA DASZEWSKIEGO]

Adam Daszewski
Pocztówka z I wojny światowej
Pocztówka z I wojny światowej Zbiory Adama Daszewskiego
To już niemal wiek. Sto lat minie wkrótce od wojny, w wyniku której upadły trzy wielkie domy panujące i narodziły się nowe republiki. Wśród nich Polska. Wcześniej Polacy znaleźli się w armiach trzech zaborców. Dlatego też pisali do domów ze wszystkich frontów Europy. ZOBACZ POCZTÓWKI Z KOLEKCJI ADAMA DASZEWSKIEGO

NIE PRZEGAP:
INTERESUJESZ SIĘ HISTORIĄ? KLIKNIJ TUTAJ I ZOBACZ

Niejednokrotnie w międzywojennym dwudziestoleciu spotykali się ludzie, którzy z zaskoczeniem konstatowali, że danego dnia znaleźli się w tym samym miejscu, uczestniczyli w potyczce, tyle że w dwóch różnych armiach... Ale dzisiaj nie o tym. (Choć w internetowej galerii znalazły się i lądowe pocztówki legionowe).

ZOBACZ KONIECZNIE:
BLOG MARYNISTYCZNY ADAMA DASZEWSKIEGO ZE ZDJĘCIAMI

Polacy walczyli bowiem w tej wojnie także na morzach. Na Bałtyku, Morzu Północnym (uczestniczyli w bodaj największym starciu na morzach wszech czasów - bitwie jutlandzkiej) i Morzu Śródziemnym. Byli marynarzami we flocie niemieckiej, rosyjskiej i austro-węgierskiej. I ten kierunek wydaje się najciekawszy. Bo któż dziś pamięta o naprawdę wielkiej flocie dualistycznej monarchii? Inna sprawa, że najlepiej jej w tej wojnie nie poszło.

W naszej internetowej galerii mogą P.T. Czytelnicy zobaczyć kilkanaście pocztówek wysłanych głównie z portów Adriatyku. Ja jednak chcę zwrócić uwagę na jedną, która przyjechała do domu wraz z marynarzem (bo nie ma śladów przesyłki pocztowej). Oto treść w pisowni oryginalnej: "Okret Pric ołgen [Prinz Eugen - przyp. aut.] na niem, służyłem styry lata na niem brałem udział w wojnie na Ankonie 1915/25/5. Żmudziński Stanisław". Ot przyczynek do wielkiej historii na małym kartoniku.

A na koniec trochę prywaty. Obok pocztówka wysłana, jak widać, 16 stycznia 1917 r. do Krakowa. Napisał ją porucznik C. K. armii Janusz Iłłakowicz (późniejszy major WP i jako inżynier twórca trasy kolejowej z Ustronia do Wisły Głębiec wraz z wiaduktami)do swojej narzeczonej obywatelki Krakowa Stefanii Molkównej. Skąd to wiem? Bo to moi dziadkowie.



*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Listy z frontu I wojny światowej [POCZTÓWKI ADAMA DASZEWSKIEGO] - Dziennik Zachodni