Święto Ogniowe w Żorach: Procesja z pochodniami na pamiątkę...

  Święto Ogniowe w Żorach: Procesja z pochodniami na pamiątkę pożaru [ZOBACZ]

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Procesja z pochodniami w Żorach na pamiątkę wielkiego pożaru Żor.
  1/32
  przejdź do galerii

  Procesja z pochodniami w Żorach na pamiątkę wielkiego pożaru Żor. ©Katarzyna Śleziona

  Kilka tysięcy osób wzięło udział w procesji w ramach Święta Ogniowego w Żorach. Z pochodniami i świecami w rękach przemaszerowali uliczkami żorskiej Starówki. Na ten moment na Rynku zgasły wszystkie latarnie, a mrok rozjaśniały pochodnie i świece. Tradycja Święta Ogniowego w Żorach ma już 311 lat! ZOBACZ ZDJĘCIA
  W tym roku w ramach obchodów Święto Ogniowego wiele się dzieje mimo że pogoda nie dopisuje. Procesja z pochodniami rozpoczęła się przy względnie dobrej pogodzie, ale skończyła się w deszczu. Oprócz tłumów mieszkańców, delegacji władz miasta i jednostek miejskim, przedstawicieli bractw kurkowych z Polski, a także grup modlitewnych z żorskich parafii i naszych księży, w procesji wzięli też udział rycerze z Żor, szwadron Kawalerii Wojska Polskiego z Warszawy na koniach, czy motocykliści z Żor.

  Mżawka dokuczała nam także w czasie wieczornego pokazu wystrzałów armat w Parku Cegielnia i podczas I Żorskiego Biegu Ogniowego na Starówce (nocnego biegu).

  Sprawdź program wielkiego festynu (11-12 maja) w Parku Cegielnia w Żorach w ramach Święta Ogniowego w Żorach!


  Na zakończenie uroczystej mszy świętej w kościele farnym w Śródmieściu kilka słów powiedział sam arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Mówił m.in. o tym, że ogień to zagrożenie, ale i dobro. - Gromadzimy się na tej procesji i uświadamiamy sobie, czym jest ogień. To zagrożenie, ale i dobro. Ogień jest zagrożeniem ludzkiego bytu i życia, Ogień mamy jednak pod kontrolą dzięki straży ogniowej. Dzisiaj są obecni, bardzo widoczni. Jest okazja, aby im podziękować za to, że dzięki nim czujemy się bezpieczni - mówił Skworc.

  - Pamiętajmy, że Duch Święty to ogień. To ogień, który zapala. Niech ogień wiary, ogień Ducha Świętego zapali Was do tego, żebyście byli solą tej ziemi. Nasza ziemia, polska ziemia potrzebuje takiego wzmocnienia - właśnie soli ziemi, soli chrześcijan, ich wierności, braterstwa. Życzę Wam, żeby Duch Święty Was zapalił do tego świadectwa, do bycia solą ziemi, świadczenia o Jezusie Chrystusie. Życzę Wam, żebyście potrafili przekazać prawdę o Jezusie Chrystusie tym pokoleniom, które przyjdą po nas. Losy Ewangelii są w naszych rękach, dlatego starajmy się być mocni w wierze, być solą tej ziemi - tą ewangeliczną przyprawą - dodał Skworc.

  Czytaj więcej o imprezach w ramach Święta Ogniowego w Żorach w tym roku! FOTO - rycerze, pokazy broni, przemarsz bractw kurkowych z całej Polski![/b]

  Przez zachciankę rajcy miejskiego, który kazał sobie upiec zająca o północy, Żory płoną w ogniu już od ponad 300 lat! historia!
  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama