Cudowna przemiana nazistowskiego barona. Mikołów w szoku

  Cudowna przemiana nazistowskiego barona. Mikołów w szoku

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  70 lat temu w Mikołowie rządził twardą ręką szef placówki NSDAP Franz Wlotzek. Ale nie wszyscy podwładni dali się zastraszyć. Zaskakująco zmienił się gorliwy dotąd śląski działacz - pisze Grażyna Kuźnik
  Hans Wlotzek został szefem podokręgu NSDAP w Mikołowie

  Hans Wlotzek został szefem podokręgu NSDAP w Mikołowie ©ARC

  Szef mikołowskiej placówki NSDAP Franz Wlotzek pisze donos do naczelnika powiatowych struktur nazistowskich. Skarży się na Alfreda Ranochę z kierownictwa nazistowskiej partii w Mikołowie. Chodzi o to, że kiedy Ranocha chował zmarłą trzyletnią córkę, nie tylko był w kościele i słuchał kazania, ale także klęczał. A przecież dotąd, jak należy, nigdy nie chodził na nabożeństwa.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  HISTORIA ŚLĄSKA WEDŁUG DZIENNIKA ZACHODNIEGO


  Jest rok 1943. Niemcy przegrali już pod Stalingradem, ale w Mikołowie nadal rządzą, jakby nic się nie stało. Donos na Ranochę trafia wyżej, jego kariera wisi na włosku.
  Tym bardziej, że Ranocha nie jest typowym Niemcem. Urodził się jako syn śląskiego sztygara. Podawał, że jest niemieckiego pochodzenia, ale po plebiscycie nie wyjechał z Polski, tylko osiadł w Mikołowie. Po wybuchu wojny Ranocha zostaje w Mikołowie nazistowską szyszką, pełni też funkcję pełnomocnika ds. kontrwywiadu w miejscowym przemyśle.

  Jego historię, która rzuca światło na wewnętrzne sprawy nazistów, odkrył w polskich i niemieckich archiwach Grzegorz Bębnik z katowickiego IPN. Jest o tyle ciekawa, że pokazuje różne postawy działaczy NSDAP w Mikołowie.

  Za klęczenie w kościele trzeba ponieść karę. Ranochę wzywa sam gauleiter Fritz Bracht, zbrodniarz wojenny, nadprezydent Prowincji Górny Śląsk oraz SA-Gruppenführer. Może czeka na jakieś tłumaczenie, ale Ranocha milczy. Po śmierci córki bardzo się zmienił. Nie składa żadnych wyjaśnień, oddaje się władzom do dyspozycji. Bracht jest wściekły. Odbiera mu wszystkie funkcje i przywileje, spycha do byle jakiej biurowej roboty, każe śledzić. Przy szarym biurku, nic nie znacząc, Ranocha trwa do końca wojny. Przeżył, wyjechał do Szlezwika-Holsztynu. Nikt go nie niepokoił. Losy Brachta były inne. Goebbels uważał, że Bracht jest najlepszym naczelnikiem w Rzeszy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama