Komputerowy system sterowania ruchem ulicznym w Gliwicach

  Komputerowy system sterowania ruchem ulicznym w Gliwicach

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  System jest wciąż testowany i konfigurowany. Cierpliwości
  1/2
  przejdź do galerii

  System jest wciąż testowany i konfigurowany. Cierpliwości
  ©MikoŁaj SUCHAN

  60 skrzyżowań w mieście zostało zmodernizowanych pod kątem działania w Systemie Sterowania Ruchem. Gdy zostanie w pełni uruchomiony, Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach będzie zawiadował sygnalizacją świetlną w mieście za pomocą komputerów, w czasie rzeczywistym, na przykład zmieniając cykle zielonego światła na korkujących się skrzyżowaniach.
  Rozpoczynają się odbiory techniczne, trwają testy i wpinanie skrzyżowań do systemu. Tak się dzieje m.in. na przelotowych ulicach Pszczyńskiej i Rybnickiej.

  - O walorach systemu będziemy mogli mówić wówczas, gdy ta faza się zakończy. A w pełni - po sfinalizowaniu dużych inwestycji drogowych w mieście - tłumaczy Jadwiga Jagiełło-Stiborska z ZDM.

  Na wszystkich zmodernizowanych skrzyżowaniach sygnalizatory świetlne zostały wymienione na ledowe - zamontowane w miejsce starych i dużych.
  - Są nie tylko estetyczne i energooszczędne, ale przede wszystkim znacznie lepiej widoczne w trudnych warunkach atmosferycznych - podkreśla Jadwiga Jagiełło-Stiborska. - Dodatkowo stare nie mogły współpracować z nowym systemem detekcji. Nie zakłada on zielonej fali w Gliwicach - przypomina rzeczniczka ZDM.

  Chodzi o skuteczne i na bieżąco reagowanie tam, gdzie ruch się korkuje. Z poziomu Centrum Zarządzania Ruchem, mając podgląd na skrzyżowania, będzie można sterować sygnalizacją, gdy wystąpią korki, związane np. z wydarzeniem losowym czy też ze zmieniającym się natężeniem ruchu w określonych godzinach czy dniach tygodnia. System jest już wykorzystywany na przykład na ulicach Kościuszki i Andersa, gdzie wydłużono cykle zielonego światła po to, by je "odciążyć". Korkują się, bo w mieście są objazdy i wiele zamkniętych ulic.

  Wdrażany system otrzymał kolejną nagrodę - w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2013. Nagrody będą wręczone 14 maja, podczas V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama