Ważne
  Muzeum Śląskie prawie gotowe. Układają cegłę na elewacji...

  Muzeum Śląskie prawie gotowe. Układają cegłę na elewacji NOSPR [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Budowa NOSPR i Muzeum Śląskiego
  1/17
  przejdź do galerii

  Budowa NOSPR i Muzeum Śląskiego ©Lucyna Nenow

  Budowa Muzeum Śląskiego. Niespełna dwa tygodnie temu na fasadzie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia rozpoczął się montaż cegieł klinkierowych. Po sąsiedzku na budowie nowego gmachu Muzeum Śląskiego do zakończenia inwestycji pozostał niecały miesiąc.
  - Przygotowujemy się do prób końcowych instalacji. Zostaną przeprowadzone, gdy w budynku Muzeum Śląskiego będzie zasilanie - zapowiada Maciej Kołtonowicz, z Oddziału Budownictwa Ogólnego Południe w Budimeksie (firma jest generalnym wykonawcą na budowie muzeum).

  7 czerwca, to wedle umowy z urzędem marszałkowskim, data zakończenia budowy i oddania siedziby Muzeum Śląskiego w stanie surowym.

  - Wszystko wskazuje na to, że zdążymy - dodaje Kołtonowicz. W budynku Muzeum Śląskiego, który w całości schowany jest pod ziemią, trwają jeszcze prace wykończeniowe: układane są posadzki, malowane niektóre ściany. Nie inaczej jest w jedynym wystającym ponad powierzchnię terenu budynku administracyjnym. W sumie na budowie pracuje obecnie 300 osób.

  Tempa nabrały także prace wykończeniowe na budowie NOSPR. Zakończyły się już na poziomie -1 (parkingi dla pracowników oraz orkiestry), a rozpoczęły na wyższych kondygnacjach. Z okolicy gmachu zniknęły już wszystkie żurawie. Dobiega końca budowa ostatnich warstw dachu.

  W Wielkiej Sali Koncertowej wykonywane są stropy pod trybunami, a w małej - podkonstrukcja pod okładzinę drewnianą. Na budowie zdemontowano także ostatnie dźwigi. Pracuje tu od 300 do 400 osób.

  Cegła klinkierowa montowana jest po stronie zachodniej i północnej gmachu pierścienia NOSPR. Przypomnijmy, że na całej elewacji ma jej być aż 410 tysięcy sztuk. Każda z cegieł jest wytwarzana podobnie, jak robiono to pod koniec XIX wieku, wszystkie zresztą powstają w XIX-wiecznym zabytkowym piecu Hoffmana w cegielni w Patoce na Dolnym Śląsku.

  Nowa siedziba Orkiestry jest budowana niczym lalka matrioszka, jej wnętrze stanowią dwie sale koncertowe - Wielka i Kameralna - z zewnątrz widzimy zaś budynek pierścienia, który pomieści biura, pomieszczenia techniczne, administracyjne, restaurację i kawiarnię, pokoje muzyków i sale prób. Pierścień od sal oddziela atrium. Dodatkowo każda z sal zbudowana jest niczym pudło w pudle. Wszystko to po to, aby żadne dźwięki z zewnątrz nie przedostawały się do ich wnętrz.

  Budowa NOSPR ma się zakończyć w przyszłym roku. Natomiast Muzeum Śląskiego już niebawem. Po oddaniu budynku w stanie surowym, ruszy wyposażanie gmachu. Trzeba tu będzie też przeprowadzić muzealne eksponaty, z których część jest na wystawach w obecnej siedzibie MŚ, ale większość w magazynach.

  Na terenie po kopalni Katowice, gdzie powstają siedziby NOSPR i Muzeum Śląskie, nadal trwa budowa nowej sieci dróg, która skomunikuje ten teren z al. Korfantego, DTŚ oraz Bogucicami.  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie zarząd miasta miał oczy...

   Ruppert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 28

   Architektonicznie budynki są więcej niż brzydkie - jak zarząd miasta mógł zgodzić się na takie szkaradne rozwiązanie?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama