Ustawa śmieciowa 2013: Od lipca będziemy bawić się w...

  Ustawa śmieciowa 2013: Od lipca będziemy bawić się w policjantów i złodziei

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ustawa śmieciowa 2013. Od 1 lipca będziemy segregować śmieci. Wszyscy, bez wyjątku. Tak w imieniu swych lokatorów zadeklarowały zarządy większości spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w naszym regionie. I teraz mają problem. Bo co innego obiecać, a co innego dotrzymać słowa. Niestety, ustawa śmieciowa to dla większości wciąż więcej pytań niż odpowiedzi. Co tak naprawdę będzie oznaczać segregacja śmieci w domu i bloku?
  Ustawa śmieciowa 2013: Ewa i Piotr Brzychcy z Dąbrowy Górniczej już segregują śmieci

  Ustawa śmieciowa 2013: Ewa i Piotr Brzychcy z Dąbrowy Górniczej już segregują śmieci ©marzena bugała-azarko

  Dlatego słynna "ustawa śmieciowa 2013" spędza sen z powiek zarządców. Zachodzą teraz w głowę, jak tu sprawdzić, czy mieszkańcy faktycznie będą wyrzucać butelki do kontenerów na szkło, a resztki z kurczaka do pojemników na odpady zmieszane. Pomysły są różne. Niektóre jak z Barei, inne jak z Orwella. A sprawa jest poważna, powszechna segregacja śmieci, to wymóg ustawy śmieciowej.

  Teoretycznie problemu nie powinno być. Ustalając ceny śmieci samorządowcy przyjęli bowiem, że kto będzie segregował śmieci, ten zapłaci mniej. Kto nie chce, bądź mimo obietnicy nie jest w stanie tego robić, ten zapłaci więcej. W niektórych gminach różnice w obu opłatach sięgają nawet 100 procent. Wydawałoby się zatem, że jest konkretny powód, by segregację śmieci potraktować poważnie. Nikt jednak nie ma złudzeń, że tak się nie stanie. Szykuje się więc śmieciowa awantura.

  Wiara w to, że w wielopiętrowych blokach wszyscy mieszkańcy często przyzwyczajeni, że wrzucają śmieci do zsypu, będą teraz zgodnie biegać z posegregowanymi odpadkami do ustawionych gdzieś na osiedlu kontenerów zakrawa na naiwność.

  Ustawa śmieciowa 2013. Szykuje się śmieciowa awantura  - Początki funkcjonowania nowych przepisów będą bardzo trudne - przyznaje Wojciech Pastwa, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Środula" w Dąbrowie Górniczej, pytany o praktyczne wykonanie zapisów ustawy śmieciowej.

  - Liczymy na ludzką uczciwość, ale będziemy też kontrolować lokatorów. Jak? Tego jeszcze nie mogę powiedzieć - mówi Grzegorz Gowarzewski, prezes Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przyznaje jednak, że zsypy na śmieci w należących do ChSM budynkach zostaną zamknięte. Tak prewencyjnie.

  Mniej tajemniczy jest Zbigniew Olejniczak, wiceprezes Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Tam z kolei zarząd uznał, że najlepiej będzie ograniczyć "aktywność" lokatorów przy śmietnikach i przejąć od nich odpady jeszcze w budynku. Fundacja KSM wystąpiła do miasta z pomysłem, by spośród bezrobotnych i osób borykających się z problemami finansowymi stworzyć grupę, która będzie bezpośrednio spod drzwi mieszkań odbierać segregowane śmieci.

  - Wystarczy, że osoby dwa razy dziennie przejdą przez blok, a sytuacja powinna zostać opanowana. Odbierający śmieci przedsiębiorca miałby już wyselekcjonowany towar, a lokatorom pozostałoby wtedy wyłącznie wyrzucić śmieci zmieszane - wyjaśnia Olejniczak.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Ustawodawca stworzył bubel, a urzędnicy kombinują.

   Józef Brzozowski

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   Nie gmina a administrator ma obowiązek według ustawodawcy zorganizowania punktu odbioru śmieci.

   Na osiedlu gdzie jest jeden administrator, bubel nie jest tak widoczny jak tam gdzie jest kilku...rozwiń całość

   Nie gmina a administrator ma obowiązek według ustawodawcy zorganizowania punktu odbioru śmieci.

   Na osiedlu gdzie jest jeden administrator, bubel nie jest tak widoczny jak tam gdzie jest kilku administratorów. Na kilku żorskich osiedlach administrują dwie duże spółdzielnie, część bloków jest w SM Żory, część w SM Nowa. Przy takiej ustawie sytuacja się komplikuje bo ustawodawca uznał że miejsce zbierania odpadów organizuje administrator.

   Przykład z własnego podwórka.
   Są obok siebie dwa bloki, blok z SM Żory w którym jest 80 mieszkań i blok z SM Nowa w którym jest 132 mieszkania. Dwie trzecie mieszkańców z bloku SM Nowa tradycyjnie wynosi śmieci do kontenerów przy bloku SM Żory bo tak im po drodze. Skoro administrator ma ustawowy obowiązek wyposażyć miejsce zbierania odpadów w kontenery na śmieci segregowanie i nie segregowane, to może być problem. Dlaczego z pieniędzy lokatorów SM Żory ma się organizować odbiór śmieci dla lokatorów SM Nowa? Postawić kamerę i wyłapywać tych nie uprawnionych do wyrzucania śmieci w tym miejscu, lub ogrodzić, zamknąć i rozdać 80 kluczy uprawnionym lokatorom?, przecież to idiotyzm. A takich kwiatków w tej ustawie jest więcej.

   Myślę że ta ustawa śmieciowa nadaje się do śmietnika.

   Pilnie potrzebna jest dobra ustawa śmieciowa.
   Uważam że obowiązek powinien ciążyć na gminie bez zlecani administratorom. Gmina powinna odbierać śmieci poprzez własny Zakład Komunalny. Ten gminny ZK powinien odbierać śmieci nie tylko od mieszkańców ale i od innych podmiotów na terenie gminy, postawić kontenery w okolicy ogrodów działkowych i w pobliżu zespołów garaży, oraz kosze na śmieci na terenach gdzie ludzie spacerują. Gmina powinna być odpowiedzialna za leżące śmieci w lasach, rowach i innych nie przeznaczonych do tego miejscach.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gmina może zapewnić kontenery

   Michał Wroński, dziennikarz DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

   To faktycznie nie tak powinno wyglądać. O ile mi jednak wiadomo ustawa została już znowelizowana w ten sposób, by pozwolić gminom na dostarczanie kontenerów dla zarządców nieruchomości. Tym...rozwiń całość

   To faktycznie nie tak powinno wyglądać. O ile mi jednak wiadomo ustawa została już znowelizowana w ten sposób, by pozwolić gminom na dostarczanie kontenerów dla zarządców nieruchomości. Tym ostatnim pozostało już tylko przygotować miejsce na taki punkt selekcji. Ni wiem, czy wszędzie wyciągnięto praktyczne konsekwencje z tej możliwości, ale o kilku przykładach wiem.
   Pozdrawiam
   Michał Wrońskizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmieci

   realny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 28

   kopalnia złota dla ..........


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Złodzieje z PO

   TD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dla złodziei z PO

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmieci

   realny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 7

   kopalnia złota dla ..........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Możliwość odwołania jest czy nie????

   Dorota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 27

   Generujemy śmieci,segregujemy i sami wywozimy.Mamy małą firmę.Śmieci odbiera firma specjalistyczna,złom idzie do skupu,papier i kompost wykorzystuję na miejscu.Co ode mnie zabiorą i za co zapłacę?...rozwiń całość

   Generujemy śmieci,segregujemy i sami wywozimy.Mamy małą firmę.Śmieci odbiera firma specjalistyczna,złom idzie do skupu,papier i kompost wykorzystuję na miejscu.Co ode mnie zabiorą i za co zapłacę? Bo podobno muszę.Firma i dom są razem,śmieci też.Nie ma opcji przedstawienia,że śmieci wyrzucam prawidłowo.Kilkadziesiąt złotych miesięcznie pójdzie "się gwizdać" ;) Gdzie można się odwołać? Mam same wątpliwości.Myślę,że ewentualnie wykorzystam pojemnik na szkło.Tylko ile ja go wygeneruję-pojemnik na rok? A płacić trzeba co miesiąc tyle samo.Nie mam na to pieniędzy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oczywista oczywistość.....

   malkontent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 30

   Jak znam naszych obywateli to bedzie jeden wielki bajzel. Władze samorzadowe potraktowały sprawę odpadów jako okazję do zarobienia, to co zrobiono to w istocie wprowadzenie dodatkowego podatku....rozwiń całość

   Jak znam naszych obywateli to bedzie jeden wielki bajzel. Władze samorzadowe potraktowały sprawę odpadów jako okazję do zarobienia, to co zrobiono to w istocie wprowadzenie dodatkowego podatku. Obywatele, a przynajmniej część z nich, będzie to miała w ....głębokim poważaniu i będą wyrzucać śmieci jak dotąd. Dziwne ale są takie nacje w których to się udało i działa! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w tym chorym kraju

   zchorowany emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 8

   smieci są ważniejsze od służby zdrowia która sięga dna!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w tym chorym kraju

   zchorowany emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 33

   smieci są ważniejsze od służby zdrowia która sięga dna!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Organizacja z gorolowa

   Ewald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 37

   Będą pieniądze na kamery, na straż miejska i inne d***.....rele ino niy na obniżka cen ?

   Dziwne ? nie !!! za co by sie urzędnicy nie wzięli to zawsze wszystko spie.... rzą

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawdziwie...

   Jan W. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 16

   Prawdziwie polska organizacja pracy.

   Najpierw w gębach pełno frazesów, podkreślonymi różnymi ochami i achami.
   A jak przyjdzie etap realizacji to wielkie maślane oczy (jak to teraz zrobić?) i...rozwiń całość

   Prawdziwie polska organizacja pracy.

   Najpierw w gębach pełno frazesów, podkreślonymi różnymi ochami i achami.
   A jak przyjdzie etap realizacji to wielkie maślane oczy (jak to teraz zrobić?) i pomysły jak z domu wariatów.

   Np ten pomysł
   cytat:
   "zarząd uznał, że najlepiej będzie ograniczyć "aktywność" lokatorów przy śmietnikach i przejąć od nich odpady jeszcze w budynku. Fundacja KSM wystąpiła do miasta z pomysłem, by spośród bezrobotnych i osób borykających się z problemami finansowymi stworzyć grupę, która będzie bezpośrednio spod drzwi mieszkań odbierać posegregowane odpady. "

   Przecież to kliniczny przypadek idiotyzmu!
   Śmietnik na klatce schodowej! Smród i za niedługo biegające szczury.

   Albo ten z kamerami przy śmietniku.
   Proszę o opublikowanie nazwisko tego debila co to wymyślił.

   Ręce opadają.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Problem duperelny!

   Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 22

   Prawdziwy problem - kilkakrotny, niewytłumaczalny, wzrost cen wywożenia śmieci.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama