Czyżby wreszcie lepszy pomysł na reformę ABW?

  Czyżby wreszcie lepszy pomysł na reformę ABW?

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W rządzie Donalda Tuska rośnie nowa gwiazda. Niewykluczone nawet, że tym razem - bo przecież dobrze pamiętamy casus Jarosława Gowina - jest to nawet jakoś po myśli premiera. Zapraszając do rządu Bartłomieja Sienkiewicza Tusk zdawał sobie zapewne sprawę z tego, że nie trafił ani na kolejnego cichego urzędnika, ani też na dyletanta, który merytoryczne braki przykryje polityczną brawurą.
  Witold Głowacki

  Witold Głowacki ©Fot. Polskapresse

  Sienkiewicz radzi więc sobie naprawdę nieźle z kolejnymi egzaminami. Niedługo po rozpoczęciu urzędowania, po aferze z memorandum gazowym, musiał zresztą wypłynąć na naprawdę głęboką (do tego zaś pokrytą mętnymi szumowinami) wodę. Znał ten akwen jako analityk i biznesmen. Ale teraz musiał sobie poradzić jako minister.

  I sobie poradził. Przedstawił precyzyjny, nie budzący większych wątpliwości raport w sprawie Jamału II. Raport, który skutkował (co już widzieliśmy) dymisją ministra skarbu i szefowej PGNiG oraz (czego nie widzieliśmy) niejedną porządną awanturą w gabinetach w energetycznych spółkach skarbu państwa i na warszawskiej Rakowieckiej, niejedną też przetrąconą karierą.


  W ostatnich dniach Sienkiewicz zaskoczył natomiast tych, którzy patrzyli nań przez pryzmat jego raczej prawicowych niż centrowych poglądów. Szef MSW mówił niezwykle - naprawdę niezwykle jak na polskiego konserwatystę - twardo o białostockich neonazistach. I niemal w tym samym momencie zapowiedział też poważną, wspartą systemowymi zmianami, kampanię przeciw przemocy domowej. Prawdziwy pean na cześć Sienkiewicza - z pozycji publicysty Krytyki Politycznej - napisał więc w poniedziałek nawet Cezary Michalski.

  Ja zaś się do płynących pod adresem Sienkiewicza - i z lewa, i prawa - peanów chętnie nawet przyłączam (pamiętając oczywiście o pojęciu kredytu zaufania). Przede wszystkim dlatego, że wreszcie można było z MSW usłyszeć tony, które pozwalają spojrzeć nieco mniej krytycznie na kierunek, w którym zmierza permanentna już reforma służb specjalnych - przede wszystkim Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

  Powoli więc chyba można przestać się bać, że po reformie w systemie powstanie poważna luka w zakresie walki z najpoważniejszymi dla polskiego państwa zagrożeniami ekonomicznymi. A tak mogło wynikać z wcześniejszych zapowiedzi i przymiarek - sytuujących ABW na pozycjach analitycznej służby opartej przede wszystkim na "białym wywiadzie".

  Owszem, Sienkiewicz nie rezygnuje ani z idei zwiększenia analitycznej, wyprzedzając roli ABW, ani z samego założenia przycięcia dość dziś rozległych obszarów zainteresowania Agencji. Tyle tylko, że linia cięcia zdaje się być tym razem wyrysowana sensownie. W połączeniu z zapowiadanym przez szefa MSW potężnym wzmocnieniem siły i roli policyjnego CBŚ, idea skupienia się ABW na "wielkiej" przestępczości gospodarczej i na bezpieczeństwie energetycznym zdaje się być słusznym pomysłem.

  W ten sposób ABW może stać się służbą rzeczywiście odpowiedzialną głównie za bezpieczeństwo polskiego państwa. Natomiast zadanie dbania o bardziej bezpośrednie bezpieczeństwo tego państwa obywateli stanie się domeną przede wszystkim policji, w tym elitarnego i dobrze przygotowanego do walki z "klasycznymi" gangami CBŚ. Walka z gangami "białych kołnierzyków", o których mówił Sienkiewicz, znajdzie się zaś w gestii ABW.

  To naprawdę zdaje się być najlepszy kierunek dla ABW i CBŚ. Teraz zaś Sienkiewicz ma dwa poważne zadania. Po pierwsze - musi kierunek utrzymać, co wcale nie wydaje się łatwe, zważywszy na dotychczasową "ewolucję" koncepcji reformy służb. Po drugie zaś - zmiany trzeba w końcu wprowadzić w życie. Po prawie dwu latach stanu zawieszenia coraz trudniej się dziwić, że przez sito Agencji przechodzą niezauważone coraz grubsze sprawy.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ABW

   nepotyzm mnie zabija (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 35

   Może jeszcze się doczekam,że ABW spojrzy normalnym okiem na ludzi,którzy nie mają poparcia kogokolwiek ze służb,ale mają niezłe mózgi z niszowych dziedzin prawniczych.
   Ale morze jest głębokie i...rozwiń całość

   Może jeszcze się doczekam,że ABW spojrzy normalnym okiem na ludzi,którzy nie mają poparcia kogokolwiek ze służb,ale mają niezłe mózgi z niszowych dziedzin prawniczych.
   Ale morze jest głębokie i szerokie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama