Mastektomia Angeliny Jolie, czyli mutacje genu BRCA1, które...

Mastektomia Angeliny Jolie, czyli mutacje genu BRCA1, które powodują raka piersi

Zdjęcie autora materiału

Maria Zawała

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Mastektomia Angeliny Jolie, czyli mutacje genu BRCA1, które powodują raka piersi
1/2
przejdź do galerii

Mastektomia Angeliny Jolie @Hussein Malla/APPHOTO

Mastektomia Angeliny Jolie wywołała głośną dyskusję. Białko BRCA1, za sprawą decyzji Angeliny Jolie o usunięciu obu piersi (mastektomia), by uchronić się przed rakiem, wzbudza ogromne zainteresowanie. To jeden z najważniejszych genów występujących w ludzkim organizmie. Białko BRCA1 bierze udział w mechanizmie naprawy uszkodzonego DNA. Mutacje genu BRCA1 i BRCA2 powodują nadmierny podział komórek, który może spowodować nowotwór jajnika czy piersi i są przyczyną ponad 80% przypadków zachorowań na nowotwory piersi i jajników u chorych z tą mutacją.
Co to jest mastektomia? Czy to jedyna forma walki z rakiem piersi? Dlaczego Angelina Jolie zrobiła sobie mastektomię obu piersi? Czym jest gen BRCA1 wywołujący nowotwór piersi? Czytajcie nasz ekspercki materiał!

W Polsce populacja kobiet, u których może występować zmutowany gen BRCA1 odpowiedzialny m.in. powstawanie raka piersi, wynosi ok. 100 tys. Wykrywalność wczesnego raka u pacjentki z defektem genu BRCA1 za pomocą mammografii nie przekracza 20 proc..
Z kolei rezonans magnetyczny jest zbyt drogi, żeby go proponować wszystkim kobietom, choć daje 90 proc. pewność. Dlatego najskuteczniejszy i najtańszy jest test DNA. W USA kosztuje on około 3000 dolarów, u nas - kilkaset złotych. Tam wynik otrzymuje się po kilku tygodniach, u nas - po 2-3 dniach.

Angelina Jolie amputowała obie piersi. Bała się raka
Zbadaj swoje piersi [PORADNIK DZ]

- Test na obecność mutacji genu BRCA1 może wykonać każda kobieta. Dla tych, u których w rodzinie występował rak piersi i jajnika jest on bezpłatny. W naszym instytucie każda pacjentka, w rodzinie której występował rak piersi, może takie badanie wykonać bezpłatnie - mówi dr n. med. Michał Jarząb, koordynator Centrum Chorób Piersi w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Taki test można też wykonać odpłatnie w kilku prywatnych placówkach w kraju, m.in. w Szczecinie. Kosztuje to ok. kilkuset złotych.

Oceniając decyzję Angeliny Joli stwierdził, że nie ma prostych odpowiedzi na pytanie, czy postąpiła słusznie czy nie.
- Ta operacja z dużym prawdopodobieństwem zabezpiecza ją przed rakiem piersi, ale nie zabezpiecza przed rakiem jajnika, za który zmutowany gen BRCA1 także odpowiada, ma więc jeszcze 50 proc. ryzyko wystąpienia tego nowotworu - dodał dr Jarząb.

Celebrytki, które wygrały walkę z rakiem piersi

1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo