Żory: Pałac w Baranowicach podpalono. Jest petycja, by go...

  Żory: Pałac w Baranowicach podpalono. Jest petycja, by go ratować

  Katarzyna Śleziona-Kołek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy Baranowic walczą o remont pałacu. - Miasto o nim zapomniało - mówią zgodnie
  1/4
  przejdź do galerii

  Mieszkańcy Baranowic walczą o remont pałacu. - Miasto o nim zapomniało - mówią zgodnie ©Katarzyna Śleziona-Kołek

  Po pożarze zabytku z XVII wieku mieszkańcy napisali petycję. Żądają, by miasto, które jest jego właścicielem, zrobiło remont.
  Podpalono XVII-wieczny pałac w żorskich Baranowicach. Na szczęście ogień został szybko ugaszony i nie wyrządził wielu szkód, ale mieszkańcy mówią „dość”. Chcą, by miasto w końcu rozpoczęło obiecywaną od lat rewitalizację zabytku. Po incydencie jedna z mieszkanek Żor, Aleksandra Śliwa, stworzyła petycję on-line „Ratujmy zabytek w Baranowicach”, pod którą z każdym dniem podpisuje się coraz więcej żorzan. Wg autorki petycji, pismo ma być przyczynkiem tego, by miasto, które od 2008 r. jest właścicielem pałacu, w końcu rozpoczęło remont.

  CZYTAJ WIĘCEJ:
  Pałac w dzielnicy Baranowice wypięknieje nawet za 20 mln zł


  - Celem petycji jest zwrócenie uwagi władz Żor na palącą potrzebę zadbania o park i pałac w Baranowicach. Od kilku lat obiecywana jest jego rewitalizacja. Widziałam już kilka wirtualnych projektów odbudowy pałacu i zagospodarowania parku. Miała być kawiarnia, malarnia, stadnina koni, pola golfowe... Zwracamy się z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do odbudowy pałacu i przywrócenia jego świetności - czytamy w petycji. Aleksandra Śliwa, podobnie jak wielu mieszkańców Żor, chciałaby, by pałac stał się wizytówką miasta. - Pałac powinien zostać wyremontowany, wyeksponowany i zagospodarowany. Byłby odpowiednią siedzibą dla ośrodka rozrywkowo-kulturalnego, muzeum, kawiarni, niewielkiego hoteliku czy restauracji wraz z centrum konferencyjnym lub salą wesel. Możliwości można mnożyć, a każda będzie lepszym rozwiązaniem od stanu obecnego - tłumaczy Śliwa.

  Bo pałac z roku na rok jest w coraz gorszym stanie. - Za chwilę runie - ocenia Robert Jursza z Baranowic, który pamięta lata świetności zabytku, gdy działała tu m.in. szkoła. - W latach 80. organizowano tu nawet festyny. Trzeba wziąć się do roboty i jeszcze bardziej walczyć o zdobycie pieniędzy na modernizację - mówi Danuta Pyrek z Baranowic.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama