Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okres ochronny przed emeryturą - jakie są zasady [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Pracodawcy pozbywają się przed okresem ochronnym osób, którym do emerytury brakuje niewiele lat
Pracodawcy pozbywają się przed okresem ochronnym osób, którym do emerytury brakuje niewiele lat 123RF
Jak funkcjonuje 4-letni okres ochronny przed legalną emeryturą? Tylko sąd rozstrzygnie, czy zwolnienie pracownika było zasadne.

Jeden z ostatnich sondaży, dotyczący wcześniejszych emerytur, pokazuje szybką i zdumiewającą zmianę nastawienia Polaków do tej ważnej sprawy. Okazuje się, że coraz więcej z nas chętnie popracuje dłużej, byle tylko mieć wyższą emeryturę i wcale nie marzy o jak najwcześniejszym przejściu na głodowe świadczenie. W gruncie rzeczy Polacy wcale nie boją się pracy, ale braku pracy, a jej nagłą utratę traktują jak wielki życiowy dramat, szczególnie jeśli dotyka osób w wieku 50+ z nikłymi szansami na znalezienie nowego zajęcia.

W takiej dramatycznej sytuacji znalazła się Czytelniczka, której pracodawca pozbył się na kilka dni przed tym, jak weszłaby w wiek ochronny. - Myślałam, że dostanę zawału serca, bo od poniedziałku weszłabym w wiek ochronny, a w czwartek, poprzedniego tygodnia, wezwano mnie do kadr i wręczono mi wypowiedzenie z pracy - mówi pani Barbara z Katowic. - Czy pracodawca mógł tak postąpić? Czy wolno mu zwolnić pracownika tuż przed wejściem w ten okres? I czy wolno zwolnić kogoś już wtedy, gdy objęty jest taką ochroną? - pyta Czytelniczka.

Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, poniżej wyjaśnia szczegóły tych przepisów i kroków prawnych, jakie może podjąć zwolniona osoba.

Ekspert OIP wyjaśnia: Odwołanie, ale do sądu pracy

Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy OIP w Katowicach:

Ochrona przedemerytalna uregulowana jest w art. 39 Kodeksu pracy: „Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.

Ochrona przed wypowiedzeniem przysługuje tylko wtedy, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia pracownikowi uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego. Oznacza to, że istotny jest nie tylko wiek pracownika, ale także jego ogólny staż pracy, czyli okres składkowy i nieskładkowy - w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach społecznych.
W okresie trwania ochrony przedemerytalnej (czyli w okresie 4 lat przed nabyciem praw do emerytury), pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę za wypowiedzeniem. Ale trzeba podkreślić, że art. 39 Kodeksu pracy nie chroni pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 30 § 1 pkt 3) ani przed rozwiązaniem umowy na mocy porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1).

Od tej reguły są wyjątki - umowa o pracę może zostać rozwiązana w drodze wypowiedzenia, jeśli ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy (na podstawie art. 411 k.p.). Zakazu wypowiadania umowy nie stosuje się do pracowników, którzy nabyli prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40 k.p.).

Za wiek emerytalny - w rozumieniu art. 39 k.p. - uważa się tzw. powszechny wiek emerytalny oraz wiek uprawniający do przejścia na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym, który dla określonych kategorii pracowników jest normalnym ustawowym wiekiem emerytalnym (górnicy, pracownicy kolei, pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 6 grudnia 2012 r. III APa 28/12).

Zgodne z prawem jest złożenie takiego oświadczenia przed osiągnięciem wieku przedemerytalnego, nawet jeśli wiek ten pracownik przekroczył w okresie biegnącego wypowiedzenia. Jeśli zatem w dacie złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu pracownik nie był jeszcze w wieku przedemerytalnym w przedstawionym wyżej rozumieniu, stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z chwilą upływu okresu wypowiedzenia, bez względu na to, ile czasu pozostało do osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego umożliwiającego uzyskanie prawa do emerytury.

W myśl art. 44 Kodeksu pracy, pracownik może się odwołać od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Wyłącznie sąd jest upoważniony do dokonania oceny zasadności rozwiązania umowy o pracę na podstawie wypowiedzenia. Zgodnie z art. 264 § 1 k.p.: „Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę”.
Do 2013 r. wiek emerytalny wynosił 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, a 4-letnia ochrona przed zwolnieniem zaczynała się odpowiednio po ukończeniu 56 i 61 lat. Ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637), obowiązująca od 1 stycznia 2013 r., wydłuża wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn do 67 lat.

To wydłużenie jest wprowadzane stopniowo: każdy kolejny kwartał powoduje wzrost wieku emerytalnego o miesiąc. Następstwem tego jest równoległe przesuwanie się okresu ochronnego z art. 39, obejmującego 4 lata wstecz od rosnącego co kwartał wieku emerytalnego - aż do osiągnięcia 67 lat. Skoro przesuwa się termin nabycia praw do emerytury, to symetrycznie ulega przesunięciu termin ochrony przed wypowiedzeniem, tak, aby zawsze był to okres pełnych 4 lat od daty nabycia praw emerytalnych.

Zgodnie z art. 18 ust. 1, pracownicy, którzy w dniu jej wejścia w życie są objęci ochroną stosunku pracy wynikającą z art. 39 k.p., lub osoby, które mogłyby być nią objęte, jeżeli w tym dniu pozostawałyby w stosunku pracy - są objęci tą ochroną przez czas do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego.


*Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
*Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
*Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
*Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!