Okres ochronny przed emeryturą - jakie są zasady [NASZE...

Okres ochronny przed emeryturą - jakie są zasady [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Pracodawcy pozbywają się przed okresem ochronnym osób, którym do emerytury brakuje niewiele lat

Pracodawcy pozbywają się przed okresem ochronnym osób, którym do emerytury brakuje niewiele lat ©123RF

Jak funkcjonuje 4-letni okres ochronny przed legalną emeryturą? Tylko sąd rozstrzygnie, czy zwolnienie pracownika było zasadne.
Pracodawcy pozbywają się przed okresem ochronnym osób, którym do emerytury brakuje niewiele lat

Pracodawcy pozbywają się przed okresem ochronnym osób, którym do emerytury brakuje niewiele lat ©123RF

Jeden z ostatnich sondaży, dotyczący wcześniejszych emerytur, pokazuje szybką i zdumiewającą zmianę nastawienia Polaków do tej ważnej sprawy. Okazuje się, że coraz więcej z nas chętnie popracuje dłużej, byle tylko mieć wyższą emeryturę i wcale nie marzy o jak najwcześniejszym przejściu na głodowe świadczenie. W gruncie rzeczy Polacy wcale nie boją się pracy, ale braku pracy, a jej nagłą utratę traktują jak wielki życiowy dramat, szczególnie jeśli dotyka osób w wieku 50+ z nikłymi szansami na znalezienie nowego zajęcia.


W takiej dramatycznej sytuacji znalazła się Czytelniczka, której pracodawca pozbył się na kilka dni przed tym, jak weszłaby w wiek ochronny. - Myślałam, że dostanę zawału serca, bo od poniedziałku weszłabym w wiek ochronny, a w czwartek, poprzedniego tygodnia, wezwano mnie do kadr i wręczono mi wypowiedzenie z pracy - mówi pani Barbara z Katowic. - Czy pracodawca mógł tak postąpić? Czy wolno mu zwolnić pracownika tuż przed wejściem w ten okres? I czy wolno zwolnić kogoś już wtedy, gdy objęty jest taką ochroną? - pyta Czytelniczka.

Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, poniżej wyjaśnia szczegóły tych przepisów i kroków prawnych, jakie może podjąć zwolniona osoba.

Ekspert OIP wyjaśnia: Odwołanie, ale do sądu pracy

Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy OIP w Katowicach:

Ochrona przedemerytalna uregulowana jest w art. 39 Kodeksu pracy: „Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.

Ochrona przed wypowiedzeniem przysługuje tylko wtedy, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia pracownikowi uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego. Oznacza to, że istotny jest nie tylko wiek pracownika, ale także jego ogólny staż pracy, czyli okres składkowy i nieskładkowy - w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach społecznych.
1 3 »

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wcześniejsza emerytura

Daniel (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Dłuższa praca i większa emerytura o ile. Ja i przepracowałem 40 lat i odkładałeś to ZUS wyliczył 2000 brutto. To jeżeli przepracuje jeszcze 7 lat to emeryta wzrośnie o 100 zł. Jest to mydlenie oczu...rozwiń całość

Dłuższa praca i większa emerytura o ile. Ja i przepracowałem 40 lat i odkładałeś to ZUS wyliczył 2000 brutto. To jeżeli przepracuje jeszcze 7 lat to emeryta wzrośnie o 100 zł. Jest to mydlenie oczu Polakom. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Okres ochronny to mają zwierzęta w ZOO

Karol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

W praktyce wygląda to tak - albo dostajesz dyscyplinarke, albo sam składasz wypowiedzenie za porozumieniem stron.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
OKres OCHRONNY KACZEK I ZAJYNCY a LIBER BULL STRZYLO bezNADZIEYOM

777 WOLNy RYNEK KRUFY ZŁODZIEJA I CFANIAKA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

A SONDY ZAROBIOM NA KRUTKICH rossPRaAFKACH.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo