Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Zembala chce wprowadzić nowe książeczki zdrowia dziecka i karty ciąży dla przyszłych mam

Agata Pustułka
Książeczka zdrowia dziecka
Książeczka zdrowia dziecka pelargos.pl
Ministerstwo Zdrowia i Rzecznik Praw dziecka chcą wprowadzić nowe książeczki zdrowia dziecka i karty ciąży dla przyszych matek. Ujednolicone dokumenty pozwolą lekarzom na większą kontrolę zdrowia dzieci i kobiet. Teraz obowiązują różne wzory i właściwie książeczki funkcjonują na zasadzie dobrowolności.

Książeczki zdrowia dziecka będą obowiązkowe. Chce tego Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz minister zdrowia Marian Zembala. Ma to polepszyć nadzór zdrowotny nad najmniejszymi pacjentami.

- Wzór książeczki zdrowia dziecka jest już po uzgodnieniach - wyjaśnia nam minister Marian Zembala.

Teraz po urodzeniu dziecka rodzice też dostają w szpitalach dokumenty, zwykle podarowane placówce przez firmy farmaceutyczne np. z reklamą jakiegoś produktu na okładce. Nie są jednak ujednolicone, nie znajdują się w nich wszystkie ważne informacje. Poza tym nie zawsze rodzice przywiązują wagę do systematycznego uzupełniania rubryk np. dotyczących szczepień.

ZOBACZ KONIECZNIE
To jest całkiem dobra inicjatywa - powiedział Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Michał Seweryn o pomyśle krakowskiego radnego Łukasza Wantucha, by miejsca w samorządowych przedszkolach i żłobkach przyznawano wyłącznie dzieciom z aktualną książeczką szczepień.

Im dziecko większe tym mniej informacji, a przecież powinny być kontynuowane do 18 roku życia. Także w ramach rozporządzenia przedstawiony będzie wzór karty przebiegu ciąży i obserwacji porodu, co jest niezwykle istotne, by poprawić opiekę okołoporodową i zmniejszyć. Minister zdrowia musi wydać rozporządzenia do 28 lutego 2016 r. Prof. Zembala jest zdeterminowany, by sfinalizować projekt znacznie szybciej.

- cDzieci rodzi się w Polsce za mało, dlatego tym bardziej trzeba dbać o zdrowie tych narodzonych oraz ich mam - mówi minister zdrowia Marian Zembala, który przyspiesza prace nad wprowadzeniem jednolitych i obowiązkowych dokumentów.

Chodzi o Książeczki Zdrowia Dziecka oraz Karty ciąży. Pozwolą one na lepszy nadzór nad dziećmi. Teraz wielu rodziców nie dba o systematyczne wpisy, a w chwili zagrożenia zdrowia czy życia informacje w nich zawarte mogą być niezwykle potrzebne.

Oczywiście sam dokument nie wystarczy, jeśli rodzice zaniedbują dzieci i nie chodzą z nimi do lekarza, nie reagując na ich problemy zdrowotne. W takich przypadkach bardzo ważna jest rola opieki społecznej, która powinna domagać się pokazania dokumentu, by stwierdzić, czy dziecko było np. szczepione, czy chorowało na choroby zakaźne, wymaga rehabilitacji, czy dostarczenia sprzętu medycznego.

Lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej też łatwiej będzie postawić diagnozę i zająć się dzieckiem, jeśli pozna najistotniejsze informacje zdrowotne (m.in. przebyte zabiegi) autoryzowane w książeczce przez innego lekarza czy pielęgniarkę. Niezwykle istotnym elementem systemu opieki nad ciężarną jest karta ciąży. Dokument dostaną w Polsce wszystkie kobiety oczekujące dziecka. Już dwa lata temu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim planowano wprowadzenie jednolitych kart, by zmniejszyć liczbę okołoporodowych problemów oraz przedwczesnych porodów. Ostatecznie czekano na efekt prac ministerstwa.
- Nareszcie wszystkie Polki będą miały to, co inne Europejki - wyjaśnia ginekolog prof. Krzysztof Sodowski, szef Zagłębiowskiego Centrum Perinatologii w Dąbrowie Górniczej, który brał udział w pracach nad wzorem i zawartością dokumentu.

Dokument ten będzie wielkości zeszytu, a zawarte w nim informacje pokażą, jak przyszła mama dbała o swoje zdrowie, ile razy była u lekarza (powinna co miesiąc), kiedy i czy w ogóle miała wykonywane badania prenatalne.

- Niestety wciąż zdarza się, że kobiety z różnych powodów nie chodzą na badania kontrolne. Często wynika to z ich nieświadomości - mówi prof. Sodowski.

Kartę Ciąży trzeba będzie nosić przy sobie jak dowód osobisty. Dzięki temu, np. gdy ciężarna straci przytomność, lekarz z pogotowia będzie mógł szybko stwierdzić, w którym tygodniu jest ciąży i czy ciąży tej nie towarzyszą jakieś problemy zdrowotne jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Oczywiście dokument ten będzie modyfikowany. Najważniejsze jednak, że jest.

- W przyszłości można myśleć o karcie chipowej, ale teraz nie ma to pieniędzy, a poza tym nie w całej Polsce jest równy dostęp do komputera i internetu - ocenia prof. Sodowski.

Co ciekawe, najbardziej praktycznie w Europie do kart ciążowych podeszli Niemcy: karty obejmują nie jedną ciążę, ale kilka, co jest o tyle dobre, że przy kolejnej pozwala na uniknięcie błędów lub zlecenie dodatkowych badań.

Zdaniem specjalistów karta ciąży i obowiązkowe ksążeczki zdrowia dziecka skłonią do większej dbałości o zdrowie. To ważne szczególnie na Śląsku, gdzie rodzi się najwięcej w Polsce wcześniaków i odnotowanych jest najwięcej zgonów u dzieci do pierwszego roku życia. Z jednej strony często dochodzi do p owikłań okołoporodowych, a z drugiej - margines kobiet, które piją w ciąży alkohol i palą papierosy wciąż jest duży. Zjawiskiem niepokojącym, prowadzącym do wielu powikłań zdrowia dzieci i mam - jest rosnący odsetek cesarskich cięć. Średnio na oddziale tak właśnie przychodzi na świat od 50 do 60 proc. noworodków. Są placówki, gdzie odsetek ten wynosi 80 i więcej proc. Śląscy ginekolodzy przygotowują się do kampanii, mającej uświadomić kobietom, że najlepszym wyjściem jest poród naturalny.

Co udało się zrobić?

Nie odeślą bez konsultacji ze szpitala. Są też inne nowości wprowadzone przez ministerstwo zdrowia. Oto one:

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci kierowanych do leczenia szpitalnego poprzez konieczność dodatkowej konsultacji z ordynatorem oddziału dziecięcego przed podjęciem decyzji o odmowie przyjęcia do szpitala dziecka kierowanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę. Dzięki temu rozwiązaniu każde dziecko będzie konsultowane medycznie i nie zostanie pozostawione bez opieki medycznej.

Zgoda Narodowego Funduszu Zdrowia na przyjmowanie dzieci wymagających pilnego leczenia szpitalnego ze wskazań ogólnopediatrycznych w specjalistycznych oddziałach dziecięcych, jeżeli brak jest miejsc w oddziałach ogólnopediatrycznych.

Okołooperacyjna karta zabiegowa we wszystkich rodzajach zabiegów operacyjnych wykonywanych u dzieci w celu poprawy bezpieczeństwa dziecka i redukcji powikłań - obowiązkowy element dokumentacji medycznej od 1 września 2015 r.

Powołanie centrów urazowych dla dzieci - projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, procedowany aktualnie w parlamencie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!