Co zrobić, gdy są problemy z podłączeniem dekodera do...

  Co zrobić, gdy są problemy z podłączeniem dekodera do telewizora? [PORADNIK]

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nasza Czytelniczka ma stary telewizor. Kupiła więc dekoder, żeby móc odbierać naziemną telewizję cyfrową. - Nie potrafię jednak podłączyć tego dekodera do telewizora. Co zrobić w tej sytuacji? - pyta pani Maria z Będzina.
  Nie ukrywa, że sporo się już nadenerwowała, parę razy próbowała podłączyć sama sprzęt i odwiedziła nawet kilka sklepów. - Telewizor jest stary, to Elemis, model Syriusz - opowiada pani Maria. - Nawet nie pamiętam, ile lat już go mam, może z dziesięć, a może piętnaście. Ale nie psuje się, dobrze odbiera, kolory są ładne. Z anteną też nie ma problemów. Szkoda byłoby wyrzucać i kupować nowy, dlatego zdecydowałam się na kupno dekodera. Wszędzie o tym trąbią, że wystarczy mieć dekoder i odbierać sygnał cyfrowy - dodaje starsza pani.

  Dekoder kosztował 125 złotych. - Potem zaczął się horror z jego podłączeniem. Próbowałam podłączyć wtyczkę w wejście do wideo w telewizorze, ale nic z tego. Poszłam do sklepu, gdzie kupiłam dekoder, ale sprzedawcy powiedzieli, że na takie zadanie, to nie mają czasu - relacjonuje nasza Czytelniczka. - Trafiłam do kolejnego sklepu ze sprzętem elektronicznym i sprzedażą anten. A tam zaproponowano mi kupno jakiejś anteny za 400 złotych. Od razu się wycofałam. Przecież mnie nie jest potrzebna nowa antena! - mówi.

  Wróciła do domu i kolejny raz próbowała podłączyć sprzęt. - I ponownie nic z tego nie wyszło. Jestem już tym wszystkim wykończona. Boję się, że zepsuję telewizor albo dekoder, nie wiem, w jakiej kolejności podłączyć sprzęt, które guziki naciskać na pilocie. Mam mnóstwo pytań i tyleż wątpliwości, choć wydaje mi się, że są to proste rzeczy. Do tego instrukcja w dekoderze jest napisana jak dla fachowców, a nie zwykłych ludzi. A przecież starsze osoby mają często problemy z nowoczesnymi urządzeniami - twierdzi pani Maria.

  Nasza Czytelniczka nie ma też kogo poprosić o pomoc. - Nie mam bliskich mężczyzn w rodzinie - mówi pani Maria. - Ta cyfryzacja dla starszych osób jest problemem. Wydali pieniądze, żeby kupić dekodery, ale kłopoty techniczne ich przerastają. Może w internecie są jakieś wskazówki, można dowiedzieć się, jak krok po kroku zainstalować sprzęt. Tylko że ja nie ma internetu. Mam przedwojenne encyklopedie, mnóstwo książek, z których czerpię wiedzę o świecie i internet nie jest mi do niczego potrzebny - kończy nasza Czytelniczka.

  Rafał Mykała, inspektor w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śl.
  Jeżeli odbiorcy mają problem z zainstalowaniem dekodera, prawidłowym spięciem telewizji z tunerem, mogą zadzwonić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którego delegatury znajdują się w całej Polsce.

  W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dekoder będzie działał z anteną zainstalowaną w domu. W większości przypadków wystarczą dotychczasowe anteny, dlatego też należy być bardzo ostrożnym, gdy ktoś nam proponuje kupno nowej drogiej anteny. Koszt anteny, która powinna wystarczyć do prawidłowego odbioru wynosi od 30 zł wzwyż (bez montażu).
  Jeśli konsumenci wiedzą, że posiadają sprawnie działające anteny, a mają techniczne problemy z podłączeniem dekodera, staramy się im pomóc telefonicznie, prowadząc krok po kroku, jak powinno się prawidłowo podłączyć sprzęt, a następnie uruchomić zestaw i zaprogramować dekoder.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama