Matura 2013: Nie zdałeś matury? Szkoły policealne w woj....

  Matura 2013: Nie zdałeś matury? Szkoły policealne w woj. śląskim czekają

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Lista zawodów, które warto zdobyć, jest bardzo długa, bo fachowców brakuje w wielu dziedzinach. Znajduje się na niej m.in. zawód dekarza, w którym można
  1/8
  przejdź do galerii

  Lista zawodów, które warto zdobyć, jest bardzo długa, bo fachowców brakuje w wielu dziedzinach. Znajduje się na niej m.in. zawód dekarza, w którym można zarobić więcej niż po studiach ©Lucyna Nenow

  Czujesz, że na maturze nie poszło Ci najlepiej? Nie stresuj się, nawet jeśli jej nie zdasz, to twoja przyszłość zawodowa może malować się w różowych barwach. Zamiast na studia wyższe wystarczy wybrać się do szkoły policealnej (są prywatne i publiczne), w której nauka nie wymaga matury. Ukończenie jej daje konkretny zawód, bardzo często też konkretne pieniądze. Z danych Kuratorium Oświaty w Katowicach jasno wynika, że w szkołach policealnych z roku na rok szansę na zdobycie wykształcenia i pracę widzi coraz więcej osób z regionu.
  WSZYSTKO O MATURACH 2013 - ARKUSZE, ODPOWIEDZI, PRZECIEKI - ZOBACZ SERWIS MATURALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  CZYTAJ TAKŻE:
  Barczak-Ostojska: Matura? Fach w ręku daje większą szansę na pracę niż studia


  W naszym regionie uczniowie mogą przebierać w oferowanych przez nie kierunkach: technik dentystyczny, farmacji, budownictwa, dietetyk, kosmetyczka, ślusarz, mechanik, dekarz, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, opiekun osoby starszej - ich lista jest bardzo długa.
  Jak zauważa Paulina Cius z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, wiele z nich znajduje się na liście zawodów deficytowych woj. śląskiego. Co z zarobkami po takiej szkole? Oczywiście zależą od zdobytego zawodu.

  Mediana (połowa osób zarabia więcej, połowa mniej niż podana kwota) wynagrodzenia dekarza wynosi ponad 2 tys. 700 zł brutto. Dietetyk zarabia ponad 2 tys. 200 zł brutto, a technik farmacji ponad 2 tys. 600 zł. Glazurnik może liczyć na ponad 2 tys. 800 zł, a spawacz - na ponad 3 tys. zł (mediana zarobków brutto - podane za portalem wynagrodzenia.pl).

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Matura 2013: Miss matury - piękne maturzystki zdają matematykę [ZDJĘCIA]
  Matura 2013: Miss matury, czyli najpiękniejsze maturzystki w woj. śląskim [ZDJĘCIA]
  Mister Matura 2013: Najprzystojniejsi maturzyści [ZDJĘCIA]


  Jak informuje Anna Wietrzyk, rzeczniczka katowickiego kuratorium, w 2009 roku do tego typu szkół uczęszczało 34 tys. 895 uczniów, a rok później już 38 tys. 608. W 2011 w szkołach policealnych, w których nauka nie wymaga matury, było 44 tys. 780 uczniów, zaś w zeszłym 47 tys. 097. Jak więc widać, ich liczba z roku na rok rośnie.

  - Poza uczniami, którym nie udało się zdać matury, coraz częściej zapisują się do nas osoby mające już zawód i stabilną pozycję życiową, ale chcące coś zmienić w życiu lub zdobyć nowy zawód traktując go jako koło zapasowe - wyjaśnia Katarzyna Wojtal, wicedyrektor Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach. Na taki krok zdecydowała się Magdalena Domańska z Katowic. Skończyła studia humanistyczne, ma dyplom magistra. Na co dzień pracuje w wielkiej korporacji. Swoją pracę bardzo chwali i jak podkreśla, lubi to, co robi. Mimo to, w marcu zaczęła dwuletnią szkołę policealną na kierunku technik usług kosmetycznych.

  - Nikt nie może być pewny swojej pracy, bezrobotnym można stać się z dnia na dzień - uważa pani Magdalena. I jak dodaje, jeśli zajdzie taka konieczność, z dokumentem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe kosmetyczki może otwo- rzyć własny salon lub pracować u kogoś za 1500 złotych i dwa razy tyle dorobić po godzinach, wykonując zabiegi w domach klientek. - Lepiej mieć plan na czarną godzinę. Nawet jeśli nie będę pracować w nowym zawodzie, to i tak wiedza, jak np. wykonać dobry makijaż, zawsze mi się przyda - podsumowuje.
  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoły polcealne

   woolfijka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dziś szkoły policealne nie traktuje się jakoś ze wstydem. Nawet studenci jednocześnie chodzą na zajęciah na uczelnię i do szkoły policealnej. Więcej na temat tych placówek warto przeczytać tutaj:...rozwiń całość

   Dziś szkoły policealne nie traktuje się jakoś ze wstydem. Nawet studenci jednocześnie chodzą na zajęciah na uczelnię i do szkoły policealnej. Więcej na temat tych placówek warto przeczytać tutaj: http://www.policealna.blog.gowork.pl/kilka-slow-o-szkolach-policealnych/zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama