Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, gdy są problemy z podłączeniem dekodera do telewizora? [PORADNIK]

Monika Krężel
Jak dostosować stary telewizor do nowoczesnych obowiązków
Jak dostosować stary telewizor do nowoczesnych obowiązków 123RF
Nasza Czytelniczka ma stary telewizor. Kupiła więc dekoder, żeby móc odbierać naziemną telewizję cyfrową. - Nie potrafię jednak podłączyć tego dekodera do telewizora. Co zrobić w tej sytuacji? - pyta pani Maria z Będzina.

Nie ukrywa, że sporo się już nadenerwowała, parę razy próbowała podłączyć sama sprzęt i odwiedziła nawet kilka sklepów.

- Telewizor jest stary, to Elemis, model Syriusz - opowiada pani Maria. - Nawet nie pamiętam, ile lat już go mam, może z dziesięć, a może piętnaście. Ale nie psuje się, dobrze odbiera, kolory są ładne. Z anteną też nie ma problemów. Szkoda byłoby wyrzucać i kupować nowy, dlatego zdecydowałam się na kupno dekodera. Wszędzie o tym trąbią, że wystarczy mieć dekoder i odbierać sygnał cyfrowy - dodaje starsza pani.

Dekoder kosztował 125 złotych. - Potem zaczął się horror z jego podłączeniem. Próbowałam podłączyć wtyczkę w wejście do wideo w telewizorze, ale nic z tego. Poszłam do sklepu, gdzie kupiłam dekoder, ale sprzedawcy powiedzieli, że na takie zadanie to nie mają czasu - relacjonuje nasza Czytelniczka. - Trafiłam do kolejnego sklepu ze sprzętem elektronicznym i sprzedażą anten. A tam zaproponowano mi kupno jakiejś anteny za 400 złotych. Od razu się wycofałam. Przecież mnie nie jest potrzebna nowa antena! - mówi.

Wróciła do domu i kolejny raz próbowała podłączyć sprzęt. - I ponownie nic z tego nie wyszło. Jestem już tym wszystkim wykończona. Boję się, że zepsuję telewizor albo dekoder, nie wiem, w jakiej kolejności podłączyć sprzęt, które guziki naciskać na pilocie. Mam mnóstwo pytań i tyleż wątpliwości, choć wydaje mi się, że są to proste rzeczy. Do tego instrukcja w dekoderze jest napisana jak dla fachowców, a nie dla zwykłych ludzi. A przecież starsze osoby mają często problemy z nowoczesnymi urządzeniami - przyznaje pani Maria.

Nasza Czytelniczka nie ma też kogo poprosić o pomoc. - Nie mam znajomych mężczyzn w rodzinie - mówi pani Maria. - Ta cyfryzacja dla starszych osób jest problemem. Wydali pieniądze, żeby kupić dekodery, ale kłopoty techniczne ich przerastają. Może w internecie są jakieś wskazówki i można dowiedzieć się, jak krok po kroku zainstalować sprzęt. Tylko że ja nie ma internetu. Mam przedwojenne encyklopedie, mnóstwo książek, z których czerpię wiedzę o świecie i internet nie jest mi do niczego potrzebny - kończy nasza Czytelniczka.

Po pierwsze - sprawdź antenę

Rafał Mykała, inspektor w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śląskich
Jeżeli odbiorcy mają problem z zainstalowaniem dekodera, prawidłowym spięciem telewizji z tunerem, mogą zadzwonić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którego delegatury znajdują się w całej Polsce.
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dekoder będzie działał z anteną zainstalowaną w domu. W większości przypadków wystarczą dotychczasowe anteny, dlatego też należy być bardzo ostrożnym, gdy ktoś nam proponuje kupno nowej drogiej anteny. Koszt anteny, która powinna wystarczyć do prawidłowego odbioru, wynosi od 30 zł wzwyż (bez montażu).

Jeśli konsumenci wiedzą, że posiadają sprawnie działające anteny, a mają techniczne problemy z podłączeniem dekodera, staramy się im pomóc telefonicznie, prowadząc krok po kroku, jak powinno się prawidłowo podłączyć sprzęt, a następnie uruchomić zestaw i zaprogramować dekoder.

Choć nie jesteśmy firmą usługową, bo zajmujemy się m.in. ustalaniem źródeł zakłóceń w odbiorze sygnału telewizyjnego, to - w miarę możliwości, przy okazji wyjazdu w teren, gdzie w pobliżu mieszka osoba mająca problemy z dekoderem - możemy też jej pomóc.

Warto też pamiętać, że od 20 maja w naszym regionie nie będzie możliwy odbiór na-ziemnej telewizji analogowej.

Te telefony warto zapamiętać

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim od 18 maja ponownie zostanie uruchomiona całodobowa infolinia dotycząca cyfryzacji telewizji naziemnej.

Dzwoniąc na numer telefonu 32 20 77 163 (opłata jak za połączenie lokalne) będzie się można dowiedzieć m.in., od kiedy dana miejscowość województwa śląskiego będzie objęta cyfryzacją, jak długo może potrwać przerwa w emisji programu w związku ze zmianą systemu i w jaki sposób przygotować swój telewizor do odbioru cyfrowego.

Oprócz infolinii czynnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, można też skorzystać z bezpłatnej infolinii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji: 800 007 788, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-20.

Od 18 do 24 maja infolinia będzie czynna od godz. 8 do 22, a w dniu wyłączenia telewizji analogowej - 20 maja - będzie działać od godziny 6 do 24.

Warto odwiedzić też stronę internetową poświęconą cyfryzacji (www.cyfryzacja.gov.pl).

Pomocą służy też Urząd Komunikacji Elektronicznej, którego delegatura w woj. śląskim mieści się w Siemianowicach Śląskich, telefon: 32 220 75 75.


*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!