Co zrobić, gdy są problemy z podłączeniem dekodera do...

  Co zrobić, gdy są problemy z podłączeniem dekodera do telewizora? [PORADNIK]

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak dostosować stary telewizor do nowoczesnych obowiązków
  1/2
  przejdź do galerii

  Jak dostosować stary telewizor do nowoczesnych obowiązków ©123RF

  Nasza Czytelniczka ma stary telewizor. Kupiła więc dekoder, żeby móc odbierać naziemną telewizję cyfrową. - Nie potrafię jednak podłączyć tego dekodera do telewizora. Co zrobić w tej sytuacji? - pyta pani Maria z Będzina.
  Nie ukrywa, że sporo się już nadenerwowała, parę razy próbowała podłączyć sama sprzęt i odwiedziła nawet kilka sklepów.

  - Telewizor jest stary, to Elemis, model Syriusz - opowiada pani Maria. - Nawet nie pamiętam, ile lat już go mam, może z dziesięć, a może piętnaście. Ale nie psuje się, dobrze odbiera, kolory są ładne. Z anteną też nie ma problemów. Szkoda byłoby wyrzucać i kupować nowy, dlatego zdecydowałam się na kupno dekodera. Wszędzie o tym trąbią, że wystarczy mieć dekoder i odbierać sygnał cyfrowy - dodaje starsza pani.

  Dekoder kosztował 125 złotych. - Potem zaczął się horror z jego podłączeniem. Próbowałam podłączyć wtyczkę w wejście do wideo w telewizorze, ale nic z tego. Poszłam do sklepu, gdzie kupiłam dekoder, ale sprzedawcy powiedzieli, że na takie zadanie to nie mają czasu - relacjonuje nasza Czytelniczka. - Trafiłam do kolejnego sklepu ze sprzętem elektronicznym i sprzedażą anten. A tam zaproponowano mi kupno jakiejś anteny za 400 złotych. Od razu się wycofałam. Przecież mnie nie jest potrzebna nowa antena! - mówi.

  Wróciła do domu i kolejny raz próbowała podłączyć sprzęt. - I ponownie nic z tego nie wyszło. Jestem już tym wszystkim wykończona. Boję się, że zepsuję telewizor albo dekoder, nie wiem, w jakiej kolejności podłączyć sprzęt, które guziki naciskać na pilocie. Mam mnóstwo pytań i tyleż wątpliwości, choć wydaje mi się, że są to proste rzeczy. Do tego instrukcja w dekoderze jest napisana jak dla fachowców, a nie dla zwykłych ludzi. A przecież starsze osoby mają często problemy z nowoczesnymi urządzeniami - przyznaje pani Maria.

  Nasza Czytelniczka nie ma też kogo poprosić o pomoc. - Nie mam znajomych mężczyzn w rodzinie - mówi pani Maria. - Ta cyfryzacja dla starszych osób jest problemem. Wydali pieniądze, żeby kupić dekodery, ale kłopoty techniczne ich przerastają. Może w internecie są jakieś wskazówki i można dowiedzieć się, jak krok po kroku zainstalować sprzęt. Tylko że ja nie ma internetu. Mam przedwojenne encyklopedie, mnóstwo książek, z których czerpię wiedzę o świecie i internet nie jest mi do niczego potrzebny - kończy nasza Czytelniczka.

  Po pierwsze - sprawdź antenę

  Rafał Mykała, inspektor w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śląskich
  Jeżeli odbiorcy mają problem z zainstalowaniem dekodera, prawidłowym spięciem telewizji z tunerem, mogą zadzwonić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którego delegatury znajdują się w całej Polsce.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama