18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Muzeum Śląskiego: Nie marginalizujemy Powstań Śląskich

Redakcja
Muzeum Śląskie - projekt wystawy
Muzeum Śląskie - projekt wystawy Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse
Muzeum Śląskie nie zgadza się z zarzutem, że marginalizuje Powstania Śląskie. Taką tezę postawił kilkanaście dni temu w Dzienniku Zachodnim Krystian Szulc, prezes Stowarzyszenia Powstania Śląskie 90. Szulc pisał m.in.: "Nie wiemy ile osób pracuje w Muzeum, ale pod dyrekcją Pana Dyrektora Leszka Jodliński pracownia Historii Powstań Śląskich była i jest traktowana po macoszemu jako piąte koło u wozu i chyba jak wynika z naszych obserwacji, nie pasuje Panu Dyrektorowi do koncepcji dziejów Śląska fakt, że powstania w ogóle były..".

PRZECZYTAJ LIST KRYSTIANA SZULCA Z ZARZUTAMI POD ADRESEM MUZEUM ŚLĄSKIEGO

Z Muzeum Śląskiego otrzymaliśmy obszerne pismo, będące odpowiedzią na list Szulca. Janusz Gawron, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum, najpierw skoncentrował się na wymienieniu przedsięwzięć, które w różny sposób promowały i pielęgnowały historię powstań. Oto fragmenty pisma:

  • Muzeum Śląskie w ubiegłych latach realizowało szereg projektów z okazji 90. rocznicy wybuchu III powstania Śląskiego, przyłączając się m.in. do obchodów ustanowionego uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego Roku Pamięci Powstań Śląskich oraz 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Nasza instytucja przygotowała bądź uczestniczyła w kilkunastu projektach związanych z obchodami tych wydarzeń.
  • Muzeum Śląskie objęło oficjalny patronat nad specjalnym wydaniem Magazynu Historycznego "Mówią Wieki" oraz współpracowało z wydawnictwem Bellono S.A. Przy jego opracowywaniu. Publikacja trafiła na rynek z końcem kwietnia 2011 roku, na kilka dni przed 90. rocznicą wybuchu III powstania śląskiego (noc 2/3.05.1921 roku).
  • Muzeum Śląskie zakupiło 2 tys. Egzemplarzy magazynu, które zostały bezpłatnie przekazane bibliotekom szkolnym w regionie. Wydaniu towarzyszył panel dyskusyjny pod hasłem "Powstania śląskie w procesie integracji II Rzeczypospolitej", który odbył się w Muzeum Śląskim 19 maja 2011 roku.
  • Specjalnie dla internatów został uruchomiony fanpage powstańca śląskiego "Jak Augustyn walczył o Śląsk?". Strona utworzona w serwisie społecznościowym Facebook umożliwia po dzień dzisiejszy śledzenie losów Augustyna Kołocza - fikcyjnej postaci powstańca śląskiego, współtworzenia zawartości strony i poznawania historii powstań śląskich z zupełnie innej perspektywy. Dla miłośników gier została uruchomiona internetowa gra edukacyjna "Trzy dęby", w której w trakcie poruszania się po poszczególnych polach uczestnik wcielał się w postać żołnierza walczącego o przyłączenie Śląska.
  • Dodatkowo w okresie od 4 lipca do 2 września 2011 roku po katowickich i sosnowieckich torach jeździł tramwaj, na który przeniesiono wizerunek autentycznego pociągu pancernego z czasów powstań śląskich. Na powstańczym tramwaju poza wizerunkami dwóch pociągów pancernych "Zygmunta Powstańca" i "Kabicza" można było znaleźć także zdjęcia powstańców oraz cztery najważniejsze daty związane z tymi wydarzeniami: 16/17 sierpnia 1919 - I powstanie śląskie, 19/20 sierpnia - II powstanie śląskie 1920, 20 marca 1921 - plebiscyt, 2/3 maja 1921 - III powstanie śląskie.
  • Wymienione wydarzenia utworzyły projekt pod hasłem "Daj się zwerbować", który otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2011.
  • Wystawa "W obcym kraju... alianci na Górnym Śląsku" prezentowana w Muzeum Śląskim od 9 czerwca do 28 sierpnia 2011 roku ukazywała zapomniany rozdział z historii Górnego Śląska, jakim jest obecność wojsk rozjemczych na terenie obszaru plebiscytowego w latach 1920-1922. Ekspozycja po raz pierwszy w historii przypomniała rolę wojsk rozjemczych w procesie nadzorowania plebiscytu, przybliżyła wzajemne relacje między państwami, których wojska znalazły się na terenie plebiscytowym, oraz ich stosunek do sprawy przynależności państwowej Górnego Śląska. Towarzyszyło jej spotkanie z gościem specjalnym dr. hab. Remym Porte’em, francuskim pułkownikiem, autorem publikacji "Francja a Górny Śląsk w latach 1920-1922", a także publikacja - praca zbiorowa pod redakcją Sebastiana Rosenbauma, w której autorzy przybliżają charakter służby żołnierzy francuskich, włoskich i brytyjskich na ziemiach Górnego Śląska, ich życie codzienne i relacje z mieszkańcami (wydawnictwo ukazało się nakładem Muzeum Śląskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Katowicach).
  • W roku 2012, pamiętając o 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, Muzeum Śląskie przygotowało kolejną wystawę planszową na przedpolu głównej siedziby pt. "Walka o Górny Śląsk". Wystawa miała swoje kolejne odsłony: w Warszawie na ul. Krakowskie Przedmieście (przed Pałacem Prezydenckim), na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach w ramach obchodów 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającego się Państwa Polskiego (prezentacja na telebimie) oraz w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

.

W dalszej części listu p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego odniósł się wprost do pytania Krystiana Szulca "Jakie prace zostały podjęte nad istotną dla nas i ważną kwestią udostępnienia nam potomkom powstańców wiedzy o naszych przodkach i kiedy będzie możliwe zapoznanie się z pełną listą powstańców na stronie muzeum?",

P.o dyrektora napisał: "Odnosząc się do pytania autora tekstu dotyczącego prac podjętych nad kwestią udostępniania informacji o powstańcach i udostępnieniu przez Muzeum Śląskie na stronie internetowej pełnej listy powstańców, pragnę poinformować, iż celem powołania Pracowni Historii Powstań Śląskich było przygotowanie do druku części Archiwum Powstań Śląskich z zasobu Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Do dnia dzisiejszego Pracownia przygotowała trzy pierwsze z planowanych kilkunastu tomów do wydania drukiem wymienionego Archiwum, które z powodu braku środków nie zostały opublikowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!