Ważne
  Pierwsza decyzja Franciszka ws. skandalu seksualnego w...

  Pierwsza decyzja Franciszka ws. skandalu seksualnego w Kościele

  Źródło: TVN24

  Express Ilustrowany

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  Skompromitowany przez skandal seksualny szkocki kardynał Keith Patrick O'Brien, który w marcu musiał zrezygnować z udziału w konklawe, opuści w ramach pokuty Szkocję - ogłosił w środę Watykan. To pierwsza decyzja papieża Franciszka w kwestii skandali seksualnych w kościele.
  W wydanej nocie watykańskie biuro prasowe oświadczyło: "Eminencja kardynał Keith Patrick O'Brien, emerytowany arcybiskup St. Andrews i Edynburga, z tych samych powodów, z jakich postanowił nie uczestniczyć w ostatnim konklawe, w porozumieniu z Ojcem Świętym, opuści Szkocję na kilka miesięcy w celu odnowy duchowej, modlitwy i pokuty".

  - Każda decyzja dotycząca przyszłych losów kardynała będzie uzgadniana ze Stolicą Apostolską - głosi nota.


  Skompromitowany duchowny

  Skandal z przywódcą szkockich katolików wybuchł w lutym, gdy na jaw wyszło, że dopuszczał się on "niestosownego zachowania" wobec czterech młodych księży i seminarzysty w latach 80. Poza tym okazało się, że kardynał był w wieloletnim związku homoseksualnym. Został nakłoniony do rezygnacji z udziału w konklawe, co było wydarzeniem wyjątkowym.

  Ostatnio jego postępowanie wywoływało konsternację strony kościelnej. Po wymuszonej dymisji wyjechał do Irlandii, a następnie wrócił do Szkocji. Kardynał O'Brien udzielił też wywiadu, w którym powiedział, że nie miał w sobie dość sił, aby żyć w pełni nauką Kościoła, i podkreślił, że spotkał się z wieloma wyrazami zrozumienia i przebaczenia.

  To pierwsza decyzja podjęta przez papieża Franciszka w sprawie skandalu seksualnego w Kościele.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama