Matura 2013: Dziś języki mniejszości narodowych. Jest...

  Matura 2013: Dziś języki mniejszości narodowych. Jest kaszubski, nie ma śląskiego

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych przystąpią w czwartek do egzaminów pisemnych z języków narodowych - białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego. Przeprowadzany będzie też egzamin z kaszubskiego oraz egzaminy z różnych przedmiotów zdawane w językach obcych.
  Egzamin pisemny z języka narodowego jest dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych czwartym obowiązkowym pisemnym egzaminem maturalnym, po testach z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki (egzaminy te są obowiązkowe na poziomie podstawowym). Muszą oni też zdać trzy obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i języka ojczystego.

  Egzaminy na poziomie podstawowym rozpoczną się o godzinie 9.
  Po południu o godzinie 14.00 część maturzystów przystąpi dodatkowo do egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym. Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

  Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że wśród abiturientów zdających matury z języków mniejszości narodowych najliczniejszą grupę stanowią piszący egzamin z języka białoruskiego - 233 osób. Drugą co do liczebności grupę stanowią zdający z języka ukraińskiego - 90 osoby; litewski chce zdawać 31 osób.

  Białoruski na poziomie rozszerzonym chce zdawać 13 osób, ukraiński - 16. Nikt nie zadeklarował chęci zdawania egzaminu z litewskiego na poziomie rozszerzonym.

  Z kolei język kaszubski jest na maturze w grupie przedmiotów dodatkowych. Przystępujący do egzaminu z tego języka regionalnego mogą zdawać go na jednym wybranym poziomie lub na obu poziomach. Niezależnie od tego mogą, jeśli chcą, zdawać tylko egzamin ustny, mogą też zdawać ustny i pisemny. Według CKE, chęć zdawania egzaminu z kaszubskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 25 osób, a na poziomie rozszerzonym - osiem osób. Osiem osób zadeklarowało chęć zdawania ustnego egzaminu z kaszubskiego.

  W czwartek przeprowadzone zostaną też egzaminy z różnych przedmiotów - matematyki, historii, geografii, biologii, chemii oraz fizyki z astronomią - w językach obcych. Do egzaminów tych przystępują absolwenci szkół dwujęzycznych.

  Egzaminy trwać będą po 80 minut. Rozpoczynać się będą o różnych godzinach. Pierwszy z nich - egzamin z matematyki - ma zacząć się o godzinie 9.00. Kolejny - z historii - rozpocznie się o godz. 10.35. Następne zaczynać się będą mniej więcej co półtorej godziny. Rozpoczęcie ostatniego z egzaminów - z fizyki z astronomią - zaplanowano na godz. 16.55.

  Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 28 maja.

  Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych przez CKE majowych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca.

  Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

  Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - na 26-30 sierpnia. PAP
  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i gdzie ten narut slunski ?

   komu ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 18

   No i gdzie ten narut slunski ? Gdzie te wasze przyszłe elity?
   Jakoś się nie cisną aby zdawać w "narotowym" języku matury?
   Pewnie wolą angielski i niemiecki !

   Skoro nie ma zapotrzebowania ani...rozwiń całość

   No i gdzie ten narut slunski ? Gdzie te wasze przyszłe elity?
   Jakoś się nie cisną aby zdawać w "narotowym" języku matury?
   Pewnie wolą angielski i niemiecki !

   Skoro nie ma zapotrzebowania ani nawet mody na "jezyk narotu slunskiego" to jest to jeszcze jeden ewidentny dowód że to tylko paru cwaniaków wymyśliło sobie sposób jak zrobić skok na kasę z budżetu wycigąną na promocję sztucznego twora sztucznego narotu :):):)zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Kaszubi nie są w Polsce mniejszością narodową! Zmień ten tytuł drogi Der DZ!

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 23

   Kaszubi nie są mniejszością narodową a język kaszubski nie jest językiem mniejszości narodowej. Przestańcie pisać kłamstwa w tym Der DZ! Jedyne co prawdziwe napisaliście, że "nie ma języka...rozwiń całość

   Kaszubi nie są mniejszością narodową a język kaszubski nie jest językiem mniejszości narodowej. Przestańcie pisać kłamstwa w tym Der DZ! Jedyne co prawdziwe napisaliście, że "nie ma języka śląskiego". Oczywiście że nie ma. Jest tylko śląski dialekt języka polskiego.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama