Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny! [PROFILAKTYKA RAKA...

  Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny! [PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY]

  Zdjęcie autora materiału

  Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny, ani uwarunkowany genetycznie. Jest skutkiem zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV. Na świecie rocznie na raka szyjki macicy choruje około 500 000 kobiet, 270 000 z nich umiera. W skali globalnej rak szyjki macicy jest drugim najczęściej atakującym kobiety nowotworem, w tym 80 % śmiertelnych przypadków zachorowań przypada na kraje rozwijające się. Badania profilaktyczne i szczepienia przeciw HPV mogą uratować wiele kobiet.
  Profilaktyka raka szyjki macicy

  Profilaktyka raka szyjki macicy ©

  Rak szyjki macicy wciąż jest niezwykle niebezpieczny.

  W Polsce co roku o raku szyjki macicy dowiaduje się około 4000 kobiet, mniej więcej połowa przypadków prowadzi do śmierci. Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów odnotowuje się 13 przypadków raka szyjki macicy na 100 000 kobiet. Najczęściej na raka szyjki macicy chorują i umierają kobiety w przedziale wiekowym 49 - 54, w ostatnich latach odnotowano jednak wzrost zachorowalności w młodszej grupie wiekowej (35 - 44 lata).

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  MAMMOGRAFIA W WOJ. ŚLĄSKIM - SPRAWDŹ, GDZIE SIĘ PRZEBADASZ ZA DARMO


  W Polsce zarówno współczynnik zachorowalności jak i umieralności na raka szyjki macicy jest jednym z najwyższych w Europie. Wskaźnik śmiertelności wynosi około 7 przypadków na 100 tysięcy. W innych krajach europejskich wskaźnik ten jest znacznie niższy, np. w Finlandii wynosi on 1,8 na 100 tysięcy kobiet.

  Dotychczas zidentyfikowano ponad sto różnych typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) występujących u ludzi. Wśród nich około piętnastu wysokiego ryzyka onkogennego związanych z powstaniem zmian przednowotworowych i nowotworowych nabłonka płaskiego i/lub gruczołowego głównie okolic genitalnych i odbytu. Spośród wszystkich nowotworów (o dowolnej lokalizacji) związanych z infekcją HPV, ponad 93% stanowi rak szyjki macicy. Najbardziej onkogenne typy wirusa HPV, oznaczone symbolami 16 i 18, odpowiadają za około 70 % przypadków raka szyjki macicy. Kolejne trzy to HPV 45, HPV 31 oraz HPV 33. Są odpowiedzialne za około 10 % przypadków tej choroby. Pozostałe (poza piętnastoma wspomnianymi) serotypy HPV, zwane wirusami niskiego ryzyka onkogennego, powodują zmiany o charakterze łagodnym: brodawki skórne lub brodawki narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste).

  Wirus HPV ma wysoki potencjał zakaźny. Infekcja HPV jest jedną z najpowszechniej występujących na świecie chorób przenoszonych drogą płciową (inicjacja seksualna, kontakt ze skórą okolic intymnych partnera). Szacuje się, że rocznie zakażonych HPV zostaje 5,5 mln osób w skali świata.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kobiecość trzeba chronić

   Melka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Warto się zapoznać: http://kobiecosc.info/poznaj-swoje-cialo/infekcje-intymne/rak-szyjki-macicy/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama