Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Kawy 2018: Jaką lubicie? Zobaczcie ZDJĘCIA, WIDEO

AS
Mistrzowie serwowania kawy potrafią podać ją na różne sposoby
Mistrzowie serwowania kawy potrafią podać ją na różne sposoby Dziennik Zachodni
Dziś Międzynarodowy Dzień Kawy 2018: Większość z nas każdy dzień zaczyna filiżanką kawy, podobno to jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny. Piszcie do nas, jaką kawę najbardziej lubicie?

Międzynarodowy Dzień Kawy

Kawa pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku a do Polski dotarła pod koniec XVII wieku z południa, od panujących nad Mołdawią Turków.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Według encyklopedii kawa: to napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Według jej smakoszy natomiast to źródło energii i smaku, dlatego rocznie produkuje się jej około 6,7 miliona ton.

Wiadomo, że dawniej miłośnikami kawy byli Jan III Sobieski oraz Bohdan Chmielnicki, powszechnie jednak nowy napój uznawano za niesmaczny, a nawet szkodliwy. Potępiali go m.in. Wacław Potocki i Jan Andrzej Morsztyn. Kawa zyskała większą popularność dopiero na przełomie XVII i XVIII w.

CZYTAJ KONIECZNIE:
BARISTA RAFAŁ ADAMEK: BIAŁA KAWA NIE ISTNIEJE

Najpierw moda na jej spożycie ogarnęła Gdańsk, gdzie powstały pierwsze kawiarnie zwane kafehausami. Następnie rozpowszechniła się na resztę kraju. Już na początku XVIII wieku znalazła się w podręcznikach medycznych jako specyfik na schorzenia przewodu pokarmowego. Kawa bowiem przyspiesza przemianę materii i zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Spożywana w dużych ilościach może jednak być szkodliwa dla zdrowia.

Nie zawsze jednak mogliśmy się cieszyć tym napojem. Kawy brakowało m.in. podczas II wojny światowej, wtedy kawę ludzie wytwarzali domowymi sposobami. Otrzymywano ją przede wszystkim z żołędzi palonych na płycie kuchennej. Niedobory kawy nie zniknęły w okresie PRL-u, stając się ważnym problemem społecznym. Ale wraz z wprowadzeniem gospodarki wolnorynkowej zniknął problem jej niedoboru.

Kawa stała się niezbędnym elementem życia biurowego, szczególnie po wprowadzeniu w latach 60. w Warszawie przepisu o rozpoczynaniu pracy o godz. 6.

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo