Angelina Jolie usunęła piersi. Mastektomia to akt odwagi i...

  Angelina Jolie usunęła piersi. Mastektomia to akt odwagi i jedyny skuteczny sposób, by...

  Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prof. Jan Lubiński genetyk, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie
  1/2
  przejdź do galerii

  Prof. Jan Lubiński genetyk, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie ©arc.

  Od kilku dni media żyją informacjami o podwójnej mastektomii, którą, by ustrzec się przed rakiem piersi, wykonała Angelina Jolie. Czy dla pana, jako genetyka zajmującego się nowotworami dziedzicznymi, decyzja aktorki była szokująca?
  Absolutnie nie. Szokujące to mogło być dla kogoś, kto nie zajmuje się tego typu problemami, a my to robimy od dawna. Już w 1992 roku utworzyliśmy w Szczecinie pierwszą w Polsce Onkologiczną Poradnię Genetyczną, bo czuliśmy, że wiele nowotworów może mieć związek z genami, choć np.
  gen BRCA1, którego mutacja odpowiada m.in. za raka piersi, odkryto dopiero w 1994 roku. W 1999 roku opracowaliśmy za to relatywnie tani test DNA, dostosowany do polskiej populacji, dzięki czemu mamy dziś wyjątkowo duże doświadczenie.

  Czy Angelina Jolie słusznie postąpiła?
  Postąpiła szalenie rozsądnie. Będzie mogła spać spokojnie. Jeśli ktoś, tak jak ona, doświadczył tego, że ich najbliżsi umarli na raka, a matka Angeliny Jolie zachorowała na raka jajnika i zmarła w 2007 roku, gdy miała zaledwie 56 lat, to trudno się dziwić, że nie chce podzielić takiego losu.

  W artykule dla "New York Timesa" Jolie napisała, że jest nosicielką genu BRCA1, który zwiększa zarówno ryzyko raka piersi, jak i jajnika. Dlaczego?
  Angelina Jolie naprawdę miała 90 proc. szans na to, że rozwinie się u niej rak piersi. Proszę pomyśleć. Średnia wieku zachorowania kobiet na raka piersi, wywołanego mutacją genu BRCA1, wynosi 40 lat, a raka jajnika - 50 lat. To ona, mając lat 37 i siedząc na tykającej bombie, naprawdę nie miała na co czekać. Wykazała się bardzo rozsądnym zachowaniem.

  A jak pan słuchał np. senatora Piechy, który nazwał jej zachowanie artystycznym eventem, to co pan pomyślał. Przecież senator też jest lekarzem?
  Nie ma czego komentować. Zakładam, że po prostu emocje go poniosły. Nie była to zresztą w minionych dniach jedyna chybiona wypowiedź, wypowiadana przez lekarzy. Ale to, że się skończyło medycynę, absolutnie nie świadczy o tym, że się zna na każdym zagadnieniu. Niektórzy o tym zapominają, albo nie wiedzą, że czegoś nie wiedzą.

  Senator Piecha, jak się dowiedział, że nie wiedział, przeprosił.
  Słusznie. Prawda jest taka, że np. w wypadku raka jajnika i jajowodu, choćby kobieta nie wiem jak często i regularnie chodziła do ginekologa na kontrole, to nie wykryje wczesnego raka jajnika. Nie ma takich technik obrazowania wczesnych raków u nosicielek mutacji genów BRCA1. Jedynym ratunkiem są profilaktyczne zabiegi usunięcia jajników i jajowodów. I nie ma co dyskutować z faktami. Prawda jest taka, że u 5-10 proc. kobiet, którym zabiegi wykonaliśmy profilaktycznie, w materiale operacyjnym znaleźliśmy wczesne raki. Udało nam się też znaleźć dowody na to, że kobiety po profilaktycznym usunięciu jajnika i jajowodu, które otrzymały hormonalną terapię zastępczą, nie tylko dobrze się czuły, ale ryzyko raka piersi było u nich niższe aniżeli u kobiet, które wykonały zabieg i nie dostały htz.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Genetycznie

   Kasiucha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Robiłam takie badanie na BRCA w monogen life i wyszła mi mutacja. Nie poddałam się mastektomii, mam zwiększoną częstotliwość badać i na bieżąco monitoruję czy wszystko jest w porządku. Póki co bez...rozwiń całość

   Robiłam takie badanie na BRCA w monogen life i wyszła mi mutacja. Nie poddałam się mastektomii, mam zwiększoną częstotliwość badać i na bieżąco monitoruję czy wszystko jest w porządku. Póki co bez zmian:) Badanie genetyczne to bardzo dobre rozwiązanie, bo pozwala na wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   różne info z różnych stron

   mmm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 34

   "Usunięcie piersi to jedyny skuteczny sposób, by uchronić się przed rakiem, gdy ma się zmutowane geny" - ten artykuł

   "(...) jak również większość kobiet, które maja zmutowane geny BRCA1 i/lub...rozwiń całość

   "Usunięcie piersi to jedyny skuteczny sposób, by uchronić się przed rakiem, gdy ma się zmutowane geny" - ten artykuł

   "(...) jak również większość kobiet, które maja zmutowane geny BRCA1 i/lub BRCA2 nie rozwinie raka w przyszłości. Szacuje się, że od 5 do 10 proc. wszystkich raków sutka jest dziedziczonych, a za ich wystąpienie odpowiada mutacja w BRCA1 i/lub BRCA2." - inny artykuł zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to jest ohydne.... robienie sobie "pijaru" na cy.kach....

   Oberschlesien uber alles! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 37

   podstarzała Lara Croft łapie się każdej okazji, a te jej adopcje to też element marketingu, gó.no art razem z tym całym ped...skim bradem.....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fara

   śmierć najlepsze lekarstwo na wszystko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 31

   Mamy w genach zapisaną śmierć a prawdopodobieństwo wynosi 100%, nie dajmy się jej i skończmy ze sobą zanim nas dopadnie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama