18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomniki na Górnym Śląsku 1871 - 1914. Na chwałę cesarstwa [HISTORIA DZ]

Ł
Pomniki sedańskie, poświęcone bohaterom wojny prusko-francuskiej, monumenty Bismarcka i cesarza Wilhelma I - to najpopularniejszy motyw pomników stawianych w końcu XIX wieku na Górnym Śląsku.

Po roku 1871, wygranej wojnie prusko-francuskiej i zjednoczeniu Niemiec, w całym państwie, a więc także na Górnym Ślasku, budowano pomniki nawiązujące do potęgi cesarstwa. To tzw. pomniki sedańskie, upamiętniające poległych w bitwie pod Sedanem, czy pomniki Wilhelma I (cesarz - zjednoczyciel). Jeszcze więcej niż cesarzowi, postawiono pomników Ottonowi von Bismarckowi, kanclerzowi Rzeszy, który przyczynił się do zjednoczenia. Popularne były zwłaszcza tzw. wieże Bismarcka. Mieliśmy takie wieże Bismarcka np. w Mysłowicach (w okolicach Trójkata Trzech cesarzy), Katowicach (tam gdzie obecnie jest park Kościuszki) czy w podraciborskim Brzeziu.

ZOBACZ WIĘCEJ TEKSTÓW HISTORYCZNYCH DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Kilka lat temu w Ruedesheim nad Renem oglądałam gigantyczną statuę "Matki Germanii". Powstała, jak piszą w przewodnikach, z przetopionych francuskich dział właśnie po wojnie 1871 roku.

Pomniki Matki Germanii, choć nie tak ogromne, były także u nas: jeden z nich znajdował się np. w Chorzowie (Królewska Huta) przed pocztą. W Gliwicach na dzisiejszym placu Piastów statua Matki Germanii poświęcona była poległym z powiatu toszecko-gliwickiego, poległym w wojnie 1871, podobnie w Raciborzu (postawiono ją w roku 1883 i była pierwszym świeckim pomnikiem w mieście - przeciwwagą dla kolumny Maryjnej na Rynku).

Na innym biegunie należy umieścić pomnik, który postawiono jeszcze przed zjednoczeniem Niemiec, bo w latach 50. XIX wieku w Chorzowie (Królewskiej Hucie). Poświęcony był Fryderykowi von Redenowi, dyrektorowi Wyższego Urzędu Górniczego i ministrowi w rządzie pruskim, uważanemu za twórcę przemysłu na Górnym Śląsku.

Warto wspomnieć także o bytomskim śpiącym (czuwającym) lwie. Choć pomnik pojawił się w latach 70., wykorzystano tu projekt Teodora Kalidego z 1824 roku. Bytomski lew także upamiętniał mieszkańców poległych w wojnie francusko-pruskiej.

To tylko kilka z pomników, które znajdowały się w śląskich miastach. Więcej znajdziecie Państwo w naszej galerii zdjęciowej.


*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomniki na Górnym Śląsku 1871 - 1914. Na chwałę cesarstwa [HISTORIA DZ] - Dziennik Zachodni