Ważne
  TF Silesia receptą na

  TF Silesia receptą na problemy Kompanii Węglowej?

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  TF Silesia receptą na problemy Kompanii Węglowej?
  - Rząd zrealizował porozumienie zawarte z górnikami. Dotrzymaliśmy słowa. To rozwiązanie problemu spisanego 17 stycznia tego roku - przekonywał wczoraj Andrzej Czerwiński, minister skarbu państwa informując o przeniesieniu 100 procent akcji Kompanii Węglowej do Towarzystwa Finansowego Silesia. Ten krok ma być początkiem tworzenia Nowej KW (skądinąd wczoraj mijał termin zakończenia prac przy budowie tego koncernu). Wiadomo, że TF Silesia przejąć ma wszystkie 11 kopalń wchodzących w skład obecnej Kompanii.
  TF Silesia receptą na problemy Kompanii Węglowej?
  - Utrzyma ich płynność finansową, a także zagwarantuje, by w przyszłości mogły one działać skutecznie w oparciu o zasady rynkowe - dodał Czerwiński, podkreślając, że TF Silesia ma doświadczenie w przekształcaniu firm, także na Śląsku.

  - To jest zdrowa spółka. Silesia wyleczy polskie górnictwo. W nowym kształcie będzie ona podstawą silnego koncernu paliwowo - energetycznego - obiecywał Czerwiński.


  Jak poinformowało biuro prasowe resortu skarbu zainteresowanie projektem wyraziły już Polska Grupa Energetyczna PGE, Energa oraz PGNiG Termika (spółka z grupy kapitałowej PGNiG). W opublikowanym oświadczeniu przedstawiciele ministerstwa przypominają, że 8 września rząd zgodził się na dokapitalizowanie TF Silesia poprzez wniesienie do niej akcji odpowiadających 2 proc. kapitału zakładowego PGNiG oraz po 1 proc. kapitału zakładowego PZU i PGE (łączna ich wartość wynosi obecnie 1,4 mld zł).

  - Ten projekt w niczym prawie nie różni się od tego, z którego ministerstwo wycofało się tydzień temu tłumacząc to możliwością jego zablokowania przez Komisję Europejską - komentuje Dominik Kolorz, szef śląsko - dąbrowskiej Solidarności. Sceptyczny jest również Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

  - Traktujemy to w kategorii cudu przedwyborczego - ironizuje Czerkawski.

  Zarówno on, jak też Kolorz stawiają sprawę jasno: nie ma mowy o wycofaniu się z poniedziałkowej decyzji o odwieszeniu czynnej akcji protestacyjnej w śląskich kopalniach. Przypomnijmy, że zgodnie z tym, co ustalił Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno - Strajkowy Regionu Śląsko - Dąbrowskiego dziś we wszystkich zakładach górniczych w regionie ogłoszona zostaje gotowość strajkowa, zaś w najbliższy poniedziałek w Brzeszczach odbędzie się górnicza demonstracja.

  - Nie ma podstaw, by to zmienić - mówi Kolorz.

  - Jedynym plusem wypowiedzi ministra Czerwińskiego było zapewnienie, że nie zabraknie pieniędzy na wypłaty dla górników - ocenia Wacław Czerkawski.


  *Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
  *Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
  *Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
  *Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Biesiada .

   er (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Piliście piwo z tuskiem i bienkowską ,śpiewaliście im i klaskaliście w łapki ? No to do roboty , zapier ..lać na odprawy p.osłów !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama