Ważne
  Lech Majewski gościem DZ. W Muzeum Śląskim pierwsza wystawa...

  Lech Majewski gościem DZ. W Muzeum Śląskim pierwsza wystawa jego rzeźb i wideo-artów

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Lech Majewski
  1/7
  przejdź do galerii

  Lech Majewski ©Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni

  - To z Siemianowic, tamto było w Katowicach. A scena w katedrze - w Sosnowcu. We Włoszech nie dowierzali - objaśniał Lech Majewski, z którym dziś zwiedzaliśmy jego wystawę rzeźb i wideo-artów. Pierwszą, która po tournee po najbardziej prestiżowych galeriach i muzeach na całym świecie, trafiła w końcu do Katowic. Do 8 listopada można podziwiać ją w nowym Muzeum Śląskim.
  Nie tylko o wystawie rozmawialiśmy dziś z Majewskim w redakcji Dziennika Zachodniego. Niebawem na rynku ukaże się jego powieść kryminalna, której akcja rozgrywa się na Manhattanie. Reżyser dzielił się także swoimi refleksjami na temat współczesnej kultury:

  - Największe pieniądze zarabia się w dzisiejszych czasach na zapewnianiu ludziom ucieczki od siebie samego. Tę funkcję spełniają nie tylko narkotyki, alkohol czy dopalacze, ale i głupawe kino lub telewizyjna rozrywka spod znaku biegania w kisielu. Jeśli zapewnię ci bezmyślność i skutecznie oderwę cię od siebie samego, ty mi za to zapłacisz - taka jest dewiza współczesności. Ja się jej sprzeciwiam - mówił w rozmowie z Marcinem Zasadą.

  Wystawa Lecha Majewskiego w Muzeum Śląskim nosi tytuł "Podziemne słońce" i prezentuje ułamek przebogatej twórczości katowickiego artysty. Znamy go głównie z filmów - jego "Młyn i krzyż" pobił polski rekord krajów, które kupiły naszą produkcję do swoich kin. "Angelus" jest z kolei jednym z ikonicznych obrazów Górnego Śląska. Majewski to jednak również malarz, poeta, prozaik, rzeźbiarz - twórca wszechstronny. Wideo-arty w Muzeum Śląskim pochodzą ze słynnych cyklów: "Krew poety", "Ćwiczenia z Bruegela" oraz "Supermarket Dante".


  *Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
  *Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
  *Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
  *Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama