Katowice: 128 inwestycji wybrali mieszkańcy do realizacji w...

  Katowice: 128 inwestycji wybrali mieszkańcy do realizacji w 2016 w ramach Budżetu Obywatelskiego

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: 128 inwestycji wybrali mieszkańcy do realizacji w 2016 w ramach Budżetu Obywatelskiego
  112 zadań, spośród 221 zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2016, wskazali katowiczanie w trakcie głosowania, które przeprowadzono między 18 a 21 września.
  Katowice: 128 inwestycji wybrali mieszkańcy do realizacji w 2016 w ramach Budżetu Obywatelskiego
  ​Pod głosowanie poddano 221 zadań lokalnych oraz 20 ogólnomiejskich. Katowiczanie wybrali 112 zadań lokalnych i siedem ogólnomiejskich. Głosować mogli w 57 stacjonarnych punktach do głosowania i jednym mobilnym. - W głosowaniu wzięło udział 17 005 osób, co stanowi 6,77 proc. wszystkich uprawnionych. Najwyższą frekwencję odnotowano w dzielnicy Załęże - 13,15 proc. a najniższą w Śródmieściu - 3,16 proc. - podaje biuro prasowe Urzędu Miasta w Katowicach.

  Jak dodają przedstawiciele magistratu w ramach Budżetu Obywatelskiego w roku 2016 zostaną zrealizowane wszystkie te zadania, które otrzymały najwięcej głosów, aż do wyczerpania puli środków przewidzianych dla danej jednostki pomocniczej lub projektów o charakterze ogólnomiejskim. - Oznacza to, że jeśli zwycięski projekt nie wykorzystuje całej puli, zrealizowane zostaną kolejne projekty, które zdobyły najwięcej głosów i mieszczą się w kwocie pozostałej do dyspozycji - tłumaczą.

  Na inwestycje lokalne wytypowane przez mieszkańców miasto wyda w sumie prawie 16 mln zł (z 20 mln planowanych), a na ogólnomiejskie prawie 3 mln. Wśród wybranych inwestycji znalazły się głównie zadania z zakresu infrastruktury drogowej i rekreacji. Najwięcej punktów w kategorii projektów ogólnomiejskich zdobył Wodny plac zabaw dla dzieci przy plaży miejskiej w Dolinie Trzech Stawów (Katowickim Parku Leśnym) – 13 078, a spośród projektów lokalnych Rewitalizacja skweru pomiędzy budynkiem mieszkalnym ul. Graniczna 49-49a-49b a Centrum Medycznym Graniczna ul. Graniczna 45 na Os. Paderewskiego-Muchowiec – 860. 

  Jakie jeszcze zadania wskazano do realizacji w przyszłym roku? Wśród nich sporo dotyczy drobnych remontów chodników, parkingów, czy dróg, wiele doposażenia w książki lub sprzęt bibliotek publicznych. Ale są też naprawdę ciekawe, jak budowa ekstremalnego placu zabaw na os. Witosa za 450 tys. zł (równolegle do ulicy Grabskiego), budowa siłowni plenerowej w Panewnikach, budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Bytkowskiej na odcinku od ul. Józefowskiej do ul. Telewizyjnej, czy montaż dekoracji świątecznych na ulicy Markiefki za 36 tys. zł. Wśród wybranych przez mieszkańców projektów jest także zadanie o nazwie „Ranczo Dąbrówka”, czyli stworzenie przy ul. Grzegorzka miejsca zabaw i rekreacji w stylu tradycyjnej wsi - rancza. Kolejny projekt jest rowerowy, zakłada budowę trzech automatycznych wypożyczalni miejskich rowerów na osiedlu Tysiąclecia. Mieszkańcy wybrali także projekt budowy placu zabaw w Burowcu, a także budowy rolkostrady na terenie ośrodka Bolina, jest też wśród wniosków rewitalizacja skweru między ulicami Barbórki i Wojciecha na Giszowcu.

  Wśród projektów ogólnomiejskich oprócz wondego placu zabaw, jest też budowa boiska do piłki nożnej oraz bieżni lekkoatletycznej przy Gimnazjum nr 9 przy ul. Krzyżowej (735 tys. zł), usuwanie napisów z elewacji budynków m.in. w Szopienicach i Załężu (ok. 220 tys. zł), zakup 60 zestawów komputerowych i nowości wydawniczych oraz audiobooków, dla Miejskiej Biblioteki Publicznej, remont ścieżki rowerowej wzdłuż alei Roździeńskiego i Chorzowskiej (76 tys.)


  *Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
  *Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
  *Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
  *Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama