Piekary Śląskie: Uczniowie z Polski i z Litwy wspólnie...

  Piekary Śląskie: Uczniowie z Polski i z Litwy wspólnie działają na rzecz ochrony przyrody [ZDJĘCIA]

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Piekary Śląskie: Uczniowie z Polski i z Litwy wspólnie działają na rzecz ochrony przyrody [ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Iwona Makarska

  „Ochrona przyrody w Polsce i na Litwie" - tak zatytułowana jest wystawa, która została wczoraj oficjalnie otwarta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich. Przygotowali ją uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Ligonia w Piekarach Śląskich i Szkoły Rolniczej w litewskim mieście Janiszki, z której to uczniowie oraz ich nauczyciele do wczoraj gościli w naszym mieście.
  Wystawa składa się z dziesięciu tablic, prezentujących zagadnienia ochrony przyrody. Powstała w ramach projektu finansowanego przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży.

  - Tablice w ubiegłym roku przygotowali uczniowie. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie idei ochrony przyrody jako wspólnego dziedzictwa Polaków i Litwinów. Na tablicach można zobaczyć m.in. jak wygląda działalność naszej szkoły na rzecz ochrony przyrody, działalność miast czy poznać ochronę przyrody w literaturze - wyjaśnia Adam Szczepańczyk, przyrodnik z Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. S. Ligonia w Piekarach Śląskich, członek Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników.

  Na spotkanie do biblioteki przybyli uczniowie piekarskiej „zawodówki", ich koledzy ze Szkoły Rolniczej z Litwy, nauczyciele, a także zaproszeni goście. Oglądanie wystawy w bibliotece poprzedziła prezentacja panoram Księżej Góry oraz filmu o litewskim mieście Janiszki. Wystawa będzie otwarta do przyszłego tygodnia.

  - Cieszę się, że wzięliśmy udział w tym projekcie. Wysyłaliśmy zdjęcia, pomysły, nauczyciele nam pomogli, Litwini zrobili to samo, połączyliśmy naszą pracę i powstały tablice przyrodnicze - relacjonuje Natalia Bogunia, uczennica ZSZ w Piekarach Śląskich.

  Litwini przebywali w Piekarach Śląskich trzy dni - od wtorku do czwartku. Każdego dnia pod opieką nauczycieli i w towarzystwie uczniów z ZSZ czekało ich mnóstwo wrażeń. Zwiedzali zabytki Piekar, takie jak Bazylika i Muzeum Sanktuaryjne, uczestniczyli w wycieczkach, m.in. do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oraz do parku w Świerklańcu. Nie zabrakło także zajęć warsztatowych - świetnie spisali się na warsztatach kulinarnych oraz tanecznych. Poznawali śląską kuchnię, a także śląskie i góralskie tańce ludowe z reprezentantami Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice".

  Przypomnijmy, że wcześniej, bo od 19 do 21 maja ośmioosobowa grupa uczniów piekarskiej „zawodówki” odwiedziła Janiszki. Razem z uczniami ze Szkoły Rolniczej wspólnie pracowała nad tablicami przyrodniczymi.

  Nam wczoraj udało się pójść z litewskimi gośćmi na Kopiec Wyzwolenia i tam z nimi porozmawiać (cyt.w tłumaczeniu z j.angielskiego). - Piekary to piękne miasto, a i ludzie są tutaj sympatyczni. Spacerowaliśmy i zobaczyliśmy ciekawe miejsca. Najbardziej jednak podobało mi się wspólne gotowanie - mówi 18-letni Lqurynas Zeckis. - Piekary mają interesującą historię, o której nauczyciele z ZSZ nam opowiedzieli. Co jeszcze mogę dodać? Podają tu u was bardzo dobre jedzenie - wtóruje Irena Grigenciene, nauczycielka ze Szkoły Rolniczej w Janiszkach. - Poprzez współpracę w projekcie młodzi ludzie mogą spotkać się, nawiązać relacje, poznać swoje kultury nawzajem, swoje kraje - wspomina.

  Jak twierdzą goście z Litwy - do Polski jeszcze wrócą, a o Piekarach Śląskich będą pamiętać szczególnie.


  *Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
  *Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
  *Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
  *Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?