Ważne
  „Nasza Historia” zapisuje białe plamy z dziejów Śląska....

  „Nasza Historia” zapisuje białe plamy z dziejów Śląska. Również październikowa

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Humboldtowie, spokrewnieni z pruskim domem panującym, czyli Hohenzollernami, mieszkali też na Śląsku
  „Nasza Historia” zapisuje białe plamy z dziejów Śląska. Również październikowa
  Uniwersytet Humboldtów jest najstarszym - założonym przez Wilhelma von Humboldta w 1809 roku - uniwersytetem w Berlinie. W latach 1828-1946 funkcjonował pod nazwą Friedrich-Wilhelms-Universität, a od 1949 pod imieniem braci von Humboldtów: Wilhelma i Aleksandra.

  Starszy, Wilhelm, był wybitnym niemieckim językoznawcą i filozofem, reformatorem oraz naukowcem. Młodszy, Aleksander, znakomitym przyrodnikiem i podróżnikiem, jednym z twórców nowoczesnej geografii. Obaj są chlubą niemieckiej nauki i kultury.

  - Ale mało kto wie, że tych wybitnych ludzi zaliczamy też do śląskiej arystokracji, ponieważ na wiele lat związali swoje losy właśnie ze śląską ziemią - mówi dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk zajmujący się badaniem dziejów śląskiej arystokracji w naszym regionie, związany z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. - Dzieje Humboldtów w naszym regionie właściwie są nieznane. Na szczęście dzięki „Naszej Historii” możemy zapisywać te białe plamy - dodaje historyk.

  I przypomina te dzieje. Aleksander to pierwszy Humboldt, który pojawił się na Śląsku. Było to jesienią 1792 roku. Przyjechał wtedy do Tarnowskich Gór jako nowo mianowany dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Frankonii - by spotkać się z hrabią Fryderykiem Wilhelmem von Redenem, dyrektorem Wyższego Urzędu Górniczego na Śląsku, w celu poznania miejscowego górnictwa.

  Do Tarnowskich Gór przybył 16 listopada i pozostał tu prawie miesiąc. Odwiedził m.in. kopalnię Fryderyka, by zapoznać się z efektami pracy Redena oraz sposobami, jakie stosował, by zwiększyć wydobycie lokalnych kruszców. Przyglądał się więc pracy świeżo zamontowanej maszyny parowej, zwanej wówczas ogniową. Zdobytą na Śląsku wiedzę postanowił wykorzystać we Frankonii i tamtejszych księstwach Ansbach i Bayreuth. Aleksander miał swoją główną bazę wypadową w inne rejony właśnie w Tarnowskich Górach. Stąd wyprawiał się na Jurę Krakowsko-Częstochowską i dalej, m.in. do Wieliczki. 7 grudnia 1792 roku zapisał się w księdze gości kopalni soli.

  Natomiast tym, który na stałe związał swoje życie ze Śląskiem, był Wilhelm von Hum-boldt. W roku 1821 otrzymał zamek i posiadłość Otmuchów w dawnym księstwie nyskim - jako darowiznę od króla Fryderyka Wilhelma III. Od tego czasu otmuchowskie dobra stały się głównym majątkiem rodziny, a ona sama stała się częścią śląskiej arystokracji.

  Potomkowie Wilhelma mie-szkali w Otmuchowie aż do lat 30. XX wieku, a budowla pozostawała w rękach rodziny do 1929 r. Humboldtowie stracili swój majątek w 1945 roku - jak cała śląska arystokracja. Bratanek ostatnich właścicieli Otmu-chowa, Aleksander, zginął w 1941 r. na froncie wschodnim.

  Więcej informacji o ciekawych losach rodziny Humbold-tów można przeczytać w październikowym numerze „Naszej Historii”, a także m.in. o obozie w Łambinowicach, buncie Czechów przeciwko Habsburgom, Alfredzie Szklarskim, który związał swoje życie z Katowicami.


  *Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
  *Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
  *Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
  *Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszyjscy Niemcy na Śląsk PRZYJECHALI jak ten Humboldt...

   Sandman. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   Ino my Poloki som na Ślonsku od zowdy. I dalij łoromy te nasze pola i dali utrzymujymy polskość na tyj prastaryj piastowskij ziymi. Ino my som na Śląsku gospodorze. Reszta to przijezdni...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sandmanku,

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   komunizm minol, ftorego byliscie gorliwym agyntym,
   a wasze cyganstwa majom sie w Polsce (narazie) dobrze,
   widac, ze mocie tyn ustroj w kosciach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gorol – w mowie Górnośląskiej określenie osoby spoza Górnego Śląska.

   Na żółto i na niebiesko - 2020 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Za Bugiem niektórzy tyle morgów ziemi mieli że nie byli w stanie całej do wagonu wsypać ( tego którym ich wywozili) i teraz się o majątek upominają.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oberschlesien mein Heimatland

   Zygfryd ; ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   lecz jeśli spytać człowieka, posiadającego oba języki, jakiej jest narodowości
   zawsze odpowie, że Ślązokiem, odznacza się otwartością, ufnością i serdecznością.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zygfryd. Tyś sie przypadkiem nie podpisywał "nieufny"?

   Sandman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Jesteście dno i wodorosty Ślonzojcze. Cała ta wasza narodowość to kilka cytatów wyrwanych z kontekstu albo źle przetlumaczonych. To powoduje, że wpadacie w te cytaty jak we własne sieci. Zygfryd...rozwiń całość

   Jesteście dno i wodorosty Ślonzojcze. Cała ta wasza narodowość to kilka cytatów wyrwanych z kontekstu albo źle przetlumaczonych. To powoduje, że wpadacie w te cytaty jak we własne sieci. Zygfryd nieufny, buhahahahaha kolejny mamlas raśtapowski...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama