18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zwierzęta w śląskim zoo. Samiczka puszczyka ma aż czworo piskląt!

Monika Krężel
Puszczyki uralskie w chorzowskim zoo. Mama z pisklętami
Puszczyki uralskie w chorzowskim zoo. Mama z pisklętami Sabina Cieśla-Nobis
Sowy w chorzowskim zoo miały zostać przeniesione do nowoczesnych wolier. Okazało się, że przeprowadzka trochę się opóźni. Powód? Najpierw przedłużająca się zima, a teraz powiększenie się sowich rodzin.

W śląskim zoo wykluło się pisklę płomykówki oraz dwa pierwsze pisklęta puszczyków. - Później okazało się, że nie ma dwóch puszczyków, tylko trzy. Jeszcze później ukazało się nam czwarte pisklę - opowiada Maciej Frądczak z sekcji dydaktyki chorzowskiego zoo. - Radość jest duża, ponieważ para rodzicielska została skojarzona niedawno i po raz pierwszy przystąpiła do lęgów. Cieszymy się więc, że zakończyły się one aż takim sukcesem!

Tymczasem pozostałe gatunki sów już wkrótce będą zasiedlały swoje nowe woliery, które są świetnie wyposażone - w platformy i konary. Sowy je uwielbiają. Można więc powiedzieć, że jest to naprawdę wysoki standard sowich mieszkań. Płomykówki oraz puszczyki uralskie pozostaną w starych wolierach do czasu, kiedy młode podrosną i będzie je można przenieść bez stresu dla nich, ich rodziców oraz opiekunów.

Co jeszcze można oglądać w chorzowskim zoo? Po sprowadzeniu flamingów, wydry Franziski oraz czterech samic antylopy addaks, do zoo przyjechały kolejne transporty antylop.

W chorzowskim zoo zagościł więc samiec addaksa urodzony w Krakowie w 2012 roku. - Jest jeszcze dosyć niespokojny, czuje się niepewnie w nowym miejscu i z tego powodu jak na razie oglądać go można w wewnętrznych boksach pawilonu antylop - mówi Maciej Frądczak. - Gdy tylko poczuje się bezpieczniej, dołączy do stada samic i razem z nimi zacznie wychodzić na wybieg zewnętrzny.

W ubiegły czwartek powróciły do nas oryksy szablorogie, które swego czasu z powodzeniem hodowane były w śląskim zoo. - Jest to dla nas duże wydarzenie, ponieważ są to zwierzęta wymarłe na wolności i - podobnie jak w przypadku addaksów - dla gatunku tego prowadzony jest Europejski Program Hodowlany - wyjaśnia Maciej Frądczak.
Oryksy mają angielskie pochodzenie. W Chorzowie znalazły dom dwuletnie samice z Knowsley w Anglii oraz samiec, też urodzony w 2011 r. w angielskim Woburn. Trzy antylopy przebywają na tymczasowym wybiegu. Gdy tylko ukończone zostaną wybiegi wokół nowego pawilonu żyraf, antylopy te zamieszkają tam razem z kudu wielkimi oraz - być może - z zebrami Grevy’ego. Decyzja jeszcze nie zapadła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!