O. Zięba: Ks. Krzysztof Charamsa rozegrał media. Skandal...

  O. Zięba: Ks. Krzysztof Charamsa rozegrał media. Skandal został precyzyjnie zaprojektowany

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Widać, że ks. Charamsie bardzo zależało na tym, by zostać zauważonym. Swój skandal starannie zaprojektował pod względem piarowskim. Ale synod nie da się w to wciągnąć - mówi o. Maciej Zięba, dominikanin.
  O. Zięba: Papież spotkał się z homoseksualną parą, ale to nie zapowiedź zmiany nauczania

  O. Zięba: Papież spotkał się z homoseksualną parą, ale to nie zapowiedź zmiany nauczania ©Fot. Bartek Syta

  Skandal z księdzem Krzysztofem Charamsą nałożył się na rozpoczęcie ważnego trzytygodniowego synodu biskupów. Czy może on wycisnąć swoje piętno na efektach tych obrad?
  On nie wyciśnie żadnego piętna na nim. Choć rzeczywiście widać, że księdzu Charamsie bardzo zależało na tym, by zostać zauważonym. On swój skandal bardzo precyzyjnie zaplanował - widać to po aktywności medialnej tego księdza, jak on rozegrał kolejne redakcje, oferując im wywiady na wyłączność. Zresztą nie był to pierwszy akt jego aktywności, przecież kilka dni temu opublikował głośny artykuł, który wywołał wiele emocji. Widać więc, że ten skandal nie tyle wybuchł, ile został starannie zaprojektowany pod kątem piarowskim.
  To wygląda na cyniczne działanie. Ale synod nie daje się wciągać w tego typu marketingowe rozgrywki. To poważne spotkanie delegatów Kościoła z całego świata, a większość z nich nigdy wcześniej nie słyszała o ks. Charamsie, i pewnie nie usłyszy do końca synodu.

  To akurat może być trudne, gdyż teraz jego nazwisko jest odmieniane przez wszystkie przypadki nie tylko przez polskie media, ale także zagraniczne. Ma Ojciec swoją hipotezę wyjaśniającą, co mogło kierować ks. Charamsą?
  Wydaje mi się, że dały o sobie znać jego osobiste problemy. Trzeba starać się być wyrozumiałym dla jego słabości, szanować jego sumienie, wybór, którego dokonał. Ale jednocześnie nie można pozwolić, aby przygotowana przez niego akcja medialna sprzyjała niewierności, zachęcała do niej. Bo mimo wszystko ks. Charamsa wystąpił przeciwko temu, co wcześniej przysięgał - dlatego też myślę o jego działaniach z zażenowaniem.

  KS. ISAKOWICZ-ZALESKI: HOMOSEKSUALIZM W KOŚCIELE? IM WYŻEJ, TYM GORZEJ


  Jego akcja na pewno narzuci ton komentarzom dotyczącym synodu - tym bardziej, że jego głównym tematem jest kwestia rodzin oraz życia w małżeństwie. Zbitka tych dwóch zdarzeń nie jest dla Kościoła zbyt szczęśliwa.
  Synod będzie się zajmował tematyką rodzin i to będzie dla niego najważniejsze. Biskupi i eksperci na nim zgromadzeni będą się zastanawiać, jak Kościół może jeszcze mocniej wspierać rodziny, pewnie zajmie się także kwestią osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Ale też proszę nie oczekiwać, że ta ostatnia sprawa zdominuje obrady. To jest temat ważny przede wszystkim dla świata zachodniego. Ale Zachód nie jest już pępkiem świata, trzeba to sobie uświadomić.

  Można się spodziewać w czasie tego synodu zmiany języka, jakim Kościół mówi do osób homoseksualnych?
  Bardzo w to wątpię. W nauczaniu Kościoła wyraźnie wybity jest wątek szacunku dla wszystkich, także homoseksualistów. Ale biskupi nie poświęcą im wiele czasu, gdyż oni chcą rozmawiać przede wszystkim o małżeństwach i rodzinie.

  Rodziny tworzą też osoby rozwiedzione. Powróci temat udzielania im komunii?
  Po raz kolejny namawia mnie pan na rozmowę na temat tak naprawdę dotyczący mieszkańców Zachodu, a nawet tutaj dotyczy on tylko wąskiej grupy wiernych. Rozumiem, że te tematy są mocno obecne w mediach, ale tak naprawdę angażują one niewielką grupę osób.

  CZYTAJ TEŻ: SYNOD O RODZINIE 2015 | PAPIEŻ FRANCISZEK: PRAWDZIWĄ RODZINĘ TWORZĄ KOBIETA I MĘŻCZYZNA


  Ojciec teraz pomniejsza rangę tego zagadnienia, ale przecież kardynał Walter Kasper publicznie zwrócił uwagę, by pozwolić rozwodnikom przyjmować komunię. Jego głos trudno pominąć w dyskusji.
  Niczego nie pomniejszam, ale też chcę uniknąć sytuacji, gdy opinię pojedynczych przedstawicieli Kościoła z krajów zachodnich zostały uznane za najważniejsze pole sporu w dyskusji między biskupami. Tak nie jest.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (69)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy to nie dziwne ?

   alll (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Dziwi mnie zrównanie w w wypowiedziach ofiar pedofilii z więźniami ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i co dalej?

   Qwerty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   ciągłe afery pedofilskie, księża geje, Odnowa w Duchu św. odbijająca od kościoła miasto za miastem - dokąd ten kościół zmierza? ślepy prowadzi ślepego to i takie skutki.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   już nie mozna tego słuchać

   lola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Bagno zakłamane,won

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciebie kto prowadzi

   pedofilski i gejowski laikat ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   tam dopiero jest afer i aferek , ale u nich to duma , wiec ciesz sie i nie martw o kosciol bo to 1 promil chorych , a u was ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   coś nie tak

   vert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   brałeś leki dzisiaj?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dales sobie

   w zyle (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   cpunie ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do ks. Krzysztofa

   aneta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Krzysiek, jeśli nie powiesz publicznie który kardynał ma najsmaczniejszą spermę to nie jesteś prawdziwym dumnym gejem


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jestes niesmaczna i nieapetyczna

   zwykla wyzwolona lafiryndo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   od druta , nic finezji a zwykle chamstwo . Pewnie za grosze to cale zapijaczone talatajstwo moze sobie na tobie pouzywac.Nie zapomnij solic bo zdrowo pieprzysz, wiec nie musisz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skandalem jest celibat, skandalem są śluby "czystości"

   Łukasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   Każdy ma prawo do szczęścia. Miłość jest drogą do szczęścia. Czystością jest współżycie seksualne dwojga kochających się ludzi. Brudem jest celibat, bo jest całkowicie sprzeczny z naturą człowieka....rozwiń całość

   Każdy ma prawo do szczęścia. Miłość jest drogą do szczęścia. Czystością jest współżycie seksualne dwojga kochających się ludzi. Brudem jest celibat, bo jest całkowicie sprzeczny z naturą człowieka. "Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam" (Księga Rodzaju 2:18). Kler z zaprzeczenia tych słów uczynił ideał, czym się sprzeniewierzył słowom Stwórcy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   złudne szczęście

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mogę ci tylko współczuć zapewne jestes młody ale wyjątkowo tępy, wkrótce sie przekonasz jak bardzo

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   widac

   zes brudas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   a zdrowy tez nie jestes , najgorsze to ze na umysle.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ks. Piotr Glas egzorcysta - Homoseksualne małżeństwa to sakrament satanistów.

   wieczność czeka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   ks. Piotr Glas egzorcysta - Homoseksualne małżeństwa to sakrament satanistów.

   https://www.youtube.com/watch?v=xEHGoEWakbY


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i dobrze

   Uoberkormelowicecajtung (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   W ten sposób szatan nie ma szans na rozmnażanie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W pogoni za czytelnikiem

   Uoberkormelowicecajtung (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Tak pazernie rzuciły się te gazety na temat ks. Charamsa, że nawet nie zauważyły, że za darmochę wypromowały jego książkę o pożyciu i przygodach z Eduardo. Teraz będą pisały artykuły, czy ta para...rozwiń całość

   Tak pazernie rzuciły się te gazety na temat ks. Charamsa, że nawet nie zauważyły, że za darmochę wypromowały jego książkę o pożyciu i przygodach z Eduardo. Teraz będą pisały artykuły, czy ta para ma prawo do skrobanki.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prała-gej

   tacowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   To że gejami są ludzie nie związani z kościołem,to małe zło.Ale jeśli pederasta czy pedofil nosi czarną kiecę to już okropność.Ale jeśli pederasta w sutannie i w dodatku na wysokim kościelnym...rozwiń całość

   To że gejami są ludzie nie związani z kościołem,to małe zło.Ale jeśli pederasta czy pedofil nosi czarną kiecę to już okropność.Ale jeśli pederasta w sutannie i w dodatku na wysokim kościelnym stanowisku oświadcza że jest gejem i pozuje do fotek z przydupasem,to takiego jaknajszybciej trzeba odizolować aby nie czynił zgorszenia
   Zastanawiam się jak teraz czują się penitenci spowiadający się u tego zboka.Jak czują się ludzie,którzy bezpośrednio do ust przyjmowali z rąk tego obrzydliwca komunikant.Przecież on jest obleśny (w polskiej TV miał w kącikach ust wstrętną pianę ze śliny.Tfu!!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ci twoi pajacu

   w garniturkach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   i czerwonych kiecach to cacy ? Smrod lewactwa , falszu i obludy zalatuje od ciebie . Patrz jakie zgorszenie od was sie wylewa gnojku tacowy z podlej knajpy , a wy to nazywacie oswieceniem. W...rozwiń całość

   i czerwonych kiecach to cacy ? Smrod lewactwa , falszu i obludy zalatuje od ciebie . Patrz jakie zgorszenie od was sie wylewa gnojku tacowy z podlej knajpy , a wy to nazywacie oswieceniem. W woodstocku chocby nie byles wiesniaku ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aga

   aga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Nieważne kogo puka. Ważne, ze ślubował CELIBAT!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   puku,puku

   stach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Niech lobby gejowsko-pedofilskie kleru zakłamanego,niech będzie wesoło,fałszywa religia,tak jak fałszywy pieniądz nic nie wart

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciebie paskudo

   chyba nikt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   nie puka , dotrzymaj ty swemu chlopu slubow jak go masz .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taaa

   dasff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   No tak. Winny wszystkiego jest ksiądz. Bo jakby zrobił to po cichu, bo jakby, zamiast wyjśc z tym do mediów np. powiesił się jak zrobilo juz niemalo przed nim-wtedy nimb świętości-instytucji tak...rozwiń całość

   No tak. Winny wszystkiego jest ksiądz. Bo jakby zrobił to po cichu, bo jakby, zamiast wyjśc z tym do mediów np. powiesił się jak zrobilo juz niemalo przed nim-wtedy nimb świętości-instytucji tak zepsutej, tak obrzydliwie zakłamanej, tak odrażającej w swych sekretach. nie zostałby naruszony. A tak gówienko wypynłeo i okaząło się, zekatechizmy dla katolików układają homoseksual;iści, którzy, żeby sie zakamuflowac potępiają innych homoseksualistów. Ot i cała tajemnica oburzenia koscioła...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aga

   aga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   ślubował celibat. Dobrowolnie i świadomie po wielu latach w seminarium

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zakłamany kler

   Jan56 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   o jakiej wyrozumiałości mowa dla tych co łamią prawo kanoniczne.
   homoseksualisi,pedofile,żyjący z kobietami na co dzień księża to jest ok?
   a ten sam kler zabrania rozwodnikom żyjącym w nowych...rozwiń całość

   o jakiej wyrozumiałości mowa dla tych co łamią prawo kanoniczne.
   homoseksualisi,pedofile,żyjący z kobietami na co dzień księża to jest ok?
   a ten sam kler zabrania rozwodnikom żyjącym w nowych związkach
   często udanych żyjących zgodnie z nauka kościoła do przyjmowania komunii.
   a tak nawiasem mówią normalny pracodawca nie lituje się nad pracownikiem łamiącym przepisy tylko natychmiast go zwalnia "dyscyplinarka".zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak tak

   rorbo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   udają wielkich moralistów,dla gawiedzi,a kochanki z dziećmi na boku,ks.Irek sypnął go koleś po fachu,matka wystąpiła po zmarłym po kasę,obłudniki,teraz nie da się zmiatać pod dywan brudów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zakłamany kler

   tacowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Dziwi mnie bardzo fakt,że sutannowi domagają się zniesienia celibatu.Jeden z drugim szedł do seminarium ze świadomością co go czeka (bezżenność,prawu charakter,poczciwość itp}A tymczasem dzisiejszy...rozwiń całość

   Dziwi mnie bardzo fakt,że sutannowi domagają się zniesienia celibatu.Jeden z drugim szedł do seminarium ze świadomością co go czeka (bezżenność,prawu charakter,poczciwość itp}A tymczasem dzisiejszy (polski) kler charakteryzuje się skąpstwem,homoseksualizmem,pedofilią,pijaństwem,cudzołóstwem.......
   Czy taki powinien być kościół?A klerycy tuż przed święceniami składają przysięgę i spowiadają się z grzechów dotychczasowego życia.Czyżby zatajali pewne swoje wady?Czy taka spowiedź to nie jest przypadkiem spowiedzią świętokradzką?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sama prawda

   Kaziu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Nie ma słowa w bibli o celibacie, znacie sie czy sie nie znacie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O CELIBACIE

   głos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   CELIBAT

   42.1. Uczą, że celibat księży sprzeczny jest z Biblią („Prowadzenie rozmów...” ed. 1991 s. 331; ed. 2001 s. 327).

   Odpowiedź. 1) Sami w latach 1938-1955 polecali i nakazywali celibat i...rozwiń całość

   CELIBAT

   42.1. Uczą, że celibat księży sprzeczny jest z Biblią („Prowadzenie rozmów...” ed. 1991 s. 331; ed. 2001 s. 327).

   Odpowiedź. 1) Sami w latach 1938-1955 polecali i nakazywali celibat i bezdzietność, powołując się na Sema (Rdz 11:10), który dopiero w dwa lata po potopie (potop typ Armagedonu) spłodził syna („Prawda nas wyswobodzi” s. 135, 307; por. Strażnica Rok CIX [1988] Nr 9 s. 29-30, która też ŚJ sugeruje podobne zachowanie dziś). W 1938 r. Towarzystwo Strażnica uczyło: „Jeśli, słuchając Bożego polecenia, klasa Jonadabów lub Wielka Rzesza będzie wstępować w związki małżeńskie i rodzić dzieci po Armagedonie to, czy nie byłoby biblijnie słuszne dla nich czynić podobnie przed Armagedonem? I czy powinno się teraz zachęcać Jonadabów do zawierania małżeństw i rodzenia dzieci? Nie, brzmi odpowiedź, potwierdzona przez Pismo Św.” (ang. Strażnica 01.11 1938 s. 323); „Czy byłoby to zgodne z Pismem Św., aby się żenili już teraz i zaczęli płodzić dzieci? Nie - brzmi odpowiedź - poparta przez Pismo Św.” („Spojrzyj faktom w oczy...” 1938 s. 46; por. podobne teksty: „Nowy Dzień” Nr 60, 1939 s. 951 i Nr 61, 1939 s. 963); por. 1Tm 4:1nn. Książka pt.„Upewniajcie się...” (s. 278) wydana w 1957 r. (ang. 1953) podawała: „Zlecenie rozmnażania się ma być ponownie dane tym, którzy przeżyją Armagedon”. Strażnica Nr 11, 1957 s. 2 jeszcze uczyła: „Obecnie chrześcijanom nie jest udzielone zlecenie rozradzania się. (...) Nie ma więc dziś żadnego obowiązku chrześcijańskiego co do wydawania dzieci przed bitwą Armagedonu. (...) Przez to unikają zobowiązań rodzicielskich i nie są obarczone brzemionami. (...) Nie powinno się krytykować żadnej pary małżeńskiej, jeśli teraz, przed Armagedonem, nie chce mieć albo nie ma dzieci”.

   ŚJ tak oto wspominają swoją dawniejszą naukę: „Zdarzało się też, że odradzano małżeństwo znacznie dobitniej, niż robi to Biblia, a o budowaniu mocnych związków małżeńskich mówiono stosunkowo niewiele” („Królestwo Boże panuje!” 2014 s. 115).

   Knorr, żeniąc się, zniósł ten nakaz (w wieku 48 lat, w 1953 r.); por. Strażnice: Nr 17, 1989 s. 30; Nr 21, 1991 s. 29. Dzieci nie posiadał.

   A co z pozostałymi prezesami Towarzystwa Strażnica?

   Russell, po orzeczonej separacji w wieku 54 lat, pozostał „bezżenny” („Świadkowie Jehowy - głosiciele...” s. 645). Dzieci nie posiadał.

   Rutherford nie mieszkał z żoną, choć była ona ŚJ. Ożenił się zanim został uczniem Towarzystwa Strażnica. Miał syna Malcolma, który jednak nie wiadomo czy był ŚJ („Świadkowie Jehowy - głosiciele...” s. 89).

   Franz nie miał żony (Strażnica Rok CVIII [1987] Nr 18 s. 20-27).

   Henschel skorzystał z ‘dobrodziejstwa’ Knorra, znoszącego celibat dla betelczyków, ożenił się w wieku 36 lat (Strażnica Nr 16, 2003 s. 31). Dzieci nie posiadał.

   Jeśli zaś chodzi o obecnego prezesa Towarzystwa Strażnica (korporacja ogólnoświatowa) Dona Adamsa (od 2000 r.), to publikacje Towarzystwa Strażnica nie podają czy jest żonaty i czy posiada dzieci.

   Oto wspomnienie związane z bezżennością Świadków Jehowy, opisane przez M. Larsona, prezesa korporacji nowojorskiej Towarzystwa Strażnica (od 2000 r. do 2011 r.), który również nie posiadał dzieci, a ożenił się w wieku 41 lat:

   cd

   http://www.piotrandryszczak.pl/42.htmlzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   celibat

   wert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   nie widzisz prostej różnicy między kościelnym nakazem a celibatem z wyboru bez żadnego przymusu? tak to jest jak się czyta bajki Andryszczaka, Bednarskiego czy Lewandowskiego a nie myśli co się...rozwiń całość

   nie widzisz prostej różnicy między kościelnym nakazem a celibatem z wyboru bez żadnego przymusu? tak to jest jak się czyta bajki Andryszczaka, Bednarskiego czy Lewandowskiego a nie myśli co się powtarza i przeklejazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gejzer

   gejzer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "Gejzer" (magazyn polskiej społeczności gejowskiej) czeka otworem na otwór księdza prałata. Zapewniamy godziwe wynagrodzenie za nagą sesję zdjęciową a za film porno z księdza partnerem jako dodatek...rozwiń całość

   "Gejzer" (magazyn polskiej społeczności gejowskiej) czeka otworem na otwór księdza prałata. Zapewniamy godziwe wynagrodzenie za nagą sesję zdjęciową a za film porno z księdza partnerem jako dodatek do gazety jeszcze większe. No i ogromny rozgłos. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mocny dowód za celibatem!

   głos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Mocny dowód za celibatem!

   Ks. Marek Dziewiecki przedstawia argumenty przemawiające za celibatem w Kościele Katolickim.

   https://www.youtube.com/watch?v=02BX9hzPCg0

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp

   mm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Judasz też był wśród apostołów - czy to w jakikolwiek sposób dyskredytuje naukę Jezusa? No cóż dla słabych uczniów nie zmienia się programu nauczania.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama