Pierwsze lata karmienia dziecka są bardzo ważne

  Pierwsze lata karmienia dziecka są bardzo ważne

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Pierwsze lata karmienia dziecka są bardzo ważne
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Paweł Szałankiewicz

  W Parku Tradycji odbyły się warsztaty dotyczące pierwszych lat karmienia dzieci. Organizował je częstochowski Bank Żywności
  W siemianowickim Parku Tradycji odbyły się warsztaty dla mam dzieci do trzeciego roku życia, a które dotyczyły zdrowych nawyków żywieniowych. Warsztaty organizował Bank Żywności w Częstochowie we współpracy z z Fundacją Nutricia. Prowadziła je Karolina Szostkiewicz - dietetyk kliniczny.

  Szostkiewicz opowiedziała matkom w jaki sposób się odżywiać w czasie ciąży, oraz jak karmić dziecko już po urodzeniu, aby zdrowo rosło.

  - Ciało przyszłej mamy jest środowiskiem życia dla maluszka, które nosi pod sercem. Wszystko co zostanie zjedzone, lub wypite przez kobietę również je i pije dziecko. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywa świadome odżywianie podczas ciąży - przekonuje dietetyczka radząc przy tym, aby rodzice zaczęli zdrowe odżywianie od zadbania o swoją zawartość talerza. - Najważniejszą kwestią jest zrezygnowanie z żywności wysoko przetworzonej- bogatej w cukier, roślinne tłuszcze utwardzone oraz inne substancje spulchniające, polepszające, konserwujące - dodaje.

  Stąd też kobieta będąca w ciąży powinna przede wszystkim zadbać o to, aby w jej diecie znalazły się naturalne produkty, m.in. warzywa, owoce, mięso, nabiał, jaja, które powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła bez dodatku trucizn poprawiających ich kształt, kolor i smak.

  Po urodzeniu dziecka również należy stawiać właśnie na zdrową żywność. - Cały czas stawiam na naturę i na świadomość rodziców. Jeśli sami będziemy wybierać zdrowe jedzenie dziecko będzie miało pozytywny przykład i również po takie będzie sięgało - podkreśla Szostkiewicz.

  Stąd też, jak radzi, dobrze sprawdzonym sposobem odżywiania dzieci jest metoda BLW, co oznacza „Bobas lubi wybór”. - Polega ona na wyeliminowaniu etapu papek poprzez wprowadzanie do diety dziecka pokarmów stałych. Gotowanych warzyw, owoców, duszonego mięsa, gotowanych jaj, zdrowego nabiału, niesiarkowanych owoców suszonych. Jeśli takie produkty znajdują się na talerzu rodziców- mamy pewność że bobas również z przyjemnością będzie po nie sięgał - przekonuje dietetyczka dodając, że choć początki takiego sposobu odżywiania mogą być trudne, to nie warto się zniechęcać. - Trzeba próbować często kilka-kilkanaście razy , aż dziecko coś polubi, zaakceptuje nowy smak. Wprowadzając taki sposób odżywiania możemy mieć pewność, że zobaczony brokuł w przedszkolnej zupie nie odstraszy, ale z przyjemnością będzie zjedzony - dodaje.

  A czego się wystrzegać? Jak wyjaśnia Karolina Szostkiewicz, najczęstszymi błędami młodych mam to karmienie produktami reklamowanymi typowo dla dzieci, czyli serki, soczki, biszkopciki. - Niestety, skład tych produktów daje wiele do życzenia. Cukier oraz inne dodatki modyfikowane są niedozwolone w diecie dzieci. Taka żywność powinna być omijana szerokim łukiem , ale niestety rankingi sprzedażowe pokazują co innego - rozkłada bezradnie ręce Szostkiewicz.

  Stąd też słodycze, słodkie przetwory mleczne, słodkie napoje, wyroby cukiernicze są to produkty, którymi niejedna mama karmi swoje dziecko, powinny raczej wypaść z menu malucha. Choć początkowo tego nie widać, to z czasem takie odżywianie prowadzi do częstych zachorowań i osłabienia odporności dziecka.


  *Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
  *Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
  *Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
  *Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama