Noc Muzeów jest tylko raz w roku. Zabierz rodzinę i ruszaj w...

  Noc Muzeów jest tylko raz w roku. Zabierz rodzinę i ruszaj w mrok

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów w Będzinie zaprezentowano również tak atrakcyjne pokazy
  1/2
  przejdź do galerii

  Podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów w Będzinie zaprezentowano również tak atrakcyjne pokazy ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Polacy pokochali Noc Muzeów, a muzealnicy przekonują się powoli do tego, że raz na rok można w tych szacownych przybytkach urządzić coś na kształt festynu.
  Jeśli więc czytacie naszą gazetę rano, na przykład podczas śniadania, to macie jeszcze kilka dobrych godzin na zaplanowanie muzealnej marszruty. Nie będzie to łatwe zadanie, bo praktycznie każde muzeum szykuje na tę noc niecodzienne atrakcje (tylko w Jaworznie i Rybniku imprezy już się odbyły, a w Cieszynie będą za tydzień, w piątek 24 maja).

  Pomocna w planowaniu Nocy Muzeów będzie nasza strona dziennikzachodni.pl, gdzie znajdziecie opisy wydarzeń w miastach naszego województwa, od Bielska-Białej i Częstochowy, przez Katowice, Zabrze, Bytom, Pszczynę, Rudę Śląską, Sosnowiec, Świętochłowice, po Tychy.


  Generalna zasada Nocy Muzeów jest taka, że wstęp oraz wszystkie atrakcje są bezpłatne. Jednak niektóre muzea (np. Zamek w Pszczynie) sprzedają bilety na tę noc o symbolicznej wartości - tu 1 zł), albo życzą sobie opłaty za wstęp na koncert (tak jak jest w Bytomiu, gdzie w Muzeum Górnośląskim o 22.30 odbędzie się występ Andrzeja i Mai Sikorowskich - bilety kosztują 30 zł). Są też placówki, które - ze względu na ograniczoną liczbę miejsc - prowadzą zapisy na poszczególne wydarzenia w ramach Nocy Muzeów (tak jest np. w Tyskim Browarium czy w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu). Większość instytucji zaprasza nas w swoje progi od godzin wieczornych, zwykle od 18.00-20.00, do północy, jednak niektóre można zwiedzać wcześniej. Już o 15.00 można się pojawić na terenie po byłej kopalni Katowice, gdzie rośnie nowe Muzeum Śląskie.

  Jednak nie tylko typowe muzea biorą udział w tej ogólnoeuropejskiej akcji. Co roku dołączają do nich nowe instytucje. Będzie można na przykład odwiedzić Fabrykę Porcelany Śląskiej w Katowicach (godz. 18.15-23.00), Instytut Pamięci Narodowej i Archiwum Państwowe (obie instytucje w Katowicach przy ul. Józefowskiej 102 i 104), chorzowski skansen (tu napotkamy duchy w godz. 20.00-24.00), Wieżę Wodną w Rudzie Śląskiej, Pałac Goldsteinów w Katowicach. A jak ktoś osłabnie, to może... iść do kina. Cinema City i Multikino oferują jeden bilet normalny w cenie dwóch na tę noc (przygotowano specjalne nocne pokazy najnowszych filmów).
  *Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
  *Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
  *Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama