Ważne
  Czeladź: Przez trzy lata nowiutki mercedes stał w garażu...

  Czeladź: Przez trzy lata nowiutki mercedes stał w garażu OSP. W końcu pojedzie na akcje

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  OSP z Czeladzi w końcu może korzystać z samochodu bojowego, który przez trzy lata stał w garażu, bo miasto nie miało pieniędzy na spłacenie go.
  Czeladzcy strażacy mają w końcu nowy wóz bojowy

  Czeladzcy strażacy mają w końcu nowy wóz bojowy ©UM Czeladź

  Nowiutki mercedes - samochód bojowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czeladzi - po trzech latach, które spędził w garażu jednostki, będzie mógł w końcu wyruszyć na akcję. Sfinansowany w połowie przez Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Katowicach nowoczesny wóz bojowy, niemal trzy lata stał w garażu, czekając aż gmina wywiąże się ze swoich zobowiązań i zapłaci drugą połowę należności w wysokości 320 tysięcy złotych.

  - Przekazanie zadeklarowanej przez miasto dotacji po upływie tak długiego czasu wcale nie było proste - wyjaśnia Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. - Po wielu konsultacjach z radcami prawnymi, wypracowaliśmy jednak model postępowania zgodny z prawem.
  Najpierw sądownie współwłaścicielem musiał stać się producent, a dopiero potem gmina mogła wykupić wóz i przekazać go miejskiej OSP. Na szczęście, ta niezbyt chwalebna dla naszej gminy historia zakończyła się, a samochód wreszcie będzie mógł służyć czeladzkim strażakom w ratowaniu życia i mienia - dodaje burmistrz.

  To była pierwsza taka sytuacja w województwie, a może nawet w Polsce. Czeladź nie zapłaciła 320 tys. zł, które obiecała jeszcze przed planowanym zakupem. Wóz kosztował 664 tys. zł. Pozostali fundatorzy - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach i sami ochotnicy z Czeladzi, którzy zebrali ponad 44 tys. zł - wywiązali się z umowy.

  Trzy lata temu, jeszcze w poprzedniej kadencji samorządowej, przedstawiciele Urzędu Miasta w Czeladzi tłumaczyli, że nie było podstaw prawnych, by miasto przekazało te pieniądze. Patowa sytuacja zaowocowała tylko tym, że nowe auto niszczało w garażu, bo nie można było użytkować go w czasie akcji.

  Czeladź oficjalnie przekazała samochód strażakom 2 października. Miasto ufundowało im ponadto dodatkowe wyposażenie auta w sprzęt ratunkowy.

  Strażacy już zapowiedzieli, że w przyszłym roku zorganizują dla mieszkańców Czeladzi imprezę z wielką pompą, oczywiście w dniu strażaka. Do Czeladzi mają wówczas przybyć przedstawiciele OSP z całego powiatu będzińskiego.


  *Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
  *Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
  *Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
  *Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama