Ważne
  Powietrze ma zyskać, górnictwo może stracić. Prezydent...

  Powietrze ma zyskać, górnictwo może stracić. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antysmogową

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  O tym, że zanieczyszczenie powietrza to duży problem w naszym województwie, mówi się od wielu lat. Czy ustawa go rozwiąże?
  1/7
  przejdź do galerii

  O tym, że zanieczyszczenie powietrza to duży problem w naszym województwie, mówi się od wielu lat. Czy ustawa go rozwiąże? ©Piotr Krzyżanowski

  Wczorajsza decyzja prezydenta wzbudza spore emocje, także w woj. sląskim. Mieszkańcy będą zdrowsi, ale kto kupi węgiel? Organizacja Polski Alarm Smogowy obala mity narosłe wokół ustawy, ale Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla nie pozostawia złudzeń, kto na tym straci.
  Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj tzw. ustawę antysmogową. Jej wdrożenie ma pomóc w walce z niską emisją oraz zanieczyszczeniem powietrza. Z jednej strony świętują ekologiczni aktywiści, z drugiej za głowy łapią się osoby związane z górnictwem.

  CZYTAJ KONIECZNIE I ZOBACZ ZDJĘCIA
  NISKA EMISJA NA ŚLĄSKU: DEBATA EKSPERCKA

  Sonda

  Czy popierasz wprowadzenie ustawy antysmogowej?  Ustawa daje narzędzia poszczególnym samorządom m.in. do tego, by określić rodzaj i jakość paliwa wykorzystywanego przez mieszkańców gmin oraz normy techniczne. Pojawiły się już jednak opinie, że znowelizowana ustawa uderzy w najuboższe osoby, które nie będą miały środków na to, by wymienić niespełniające wymagań kotły na nowe. Osoby związane z górnictwem podkreślają z kolei, że ucierpi na tym cała ich branża. Zmiany mają być odczuwalne przez producentów węgla oraz osoby, które korzystają z tego paliwa w swoich domach.

  CZYTAJ TAKŻE:
  NISKA EMISJA - WYSOKIE ZAGROŻENIE


  Wczoraj w redakcji Dziennika Zachodniego odbyła się debata dotycząca problemów niskiej emisji. Wnioski? Nie są budujące.

  Prezydent podpisał wczoraj ustawę antysmogową. Główny cel zaproponowanych rozwiązań to walka z niską emisją oraz zanieczyszczeniem powietrza.

  52 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Niska emisja w województwie śląskim. Debata DZ

  Niska emisja na Śląsku. Debata ekspercka DZ w Media Centrum

  Link do głównego zdjęcia

  Niska emisja w województwie śląskim. Debata DZ ©Arkadiusz Ławrywianiec

  - Ustawa ta umożliwi m.in. zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem. Władze lokalne, uwzględniając potrzeby zdrowotne mieszkańców oraz oddziaływanie na środowisko, będą mogły wprowadzać na konkretnym terenie normy techniczne, emisyjne i jakościowe dla instalacji spalania paliw. Takie rozwiązania powinny przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Podpisana ustawa daje szansę rozwojowi nowoczesnych technologii w górnictwie - przekazała Kancelaria Prezydenta.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie brać

   jan 43 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Ruskiego dziadostwa i będzie dobrze Ministerstwo przenieś na Śląsk a nie w Warszawie gdzie na temat górnictwa to wiedzą tyle ze są BARBURKI i można balować na okrągło pani Bienkowska powiedziała...rozwiń całość

   Ruskiego dziadostwa i będzie dobrze Ministerstwo przenieś na Śląsk a nie w Warszawie gdzie na temat górnictwa to wiedzą tyle ze są BARBURKI i można balować na okrągło pani Bienkowska powiedziała prawdę o Warszawiokach iPO lulki palili pili i ustawiali sobie kasę zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krakowski Smog,nie Smok

   Realista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Sprowadzanie zasiarczonego i bardzo zanieczyszczonego węgla z lubelskich kopalń,oraz importowanego z Rosji i Ukrainy to gwóźdź do trumny ochrony środowiska naszych miast.
   Trzeba koniecznie...rozwiń całość

   Sprowadzanie zasiarczonego i bardzo zanieczyszczonego węgla z lubelskich kopalń,oraz importowanego z Rosji i Ukrainy to gwóźdź do trumny ochrony środowiska naszych miast.
   Trzeba koniecznie zatrzymać import tak złego węgla,a używać śląskiego,bardzo dobrej jakości.
   Za import tak beznadziejnego węgla ktoś powinien zapłacić potężne kary.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlaczego

   unijne pieniądze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   dlaczego z unijnych pieniędzy nie dofinansowuje się wymiany pieców węglowych w gospodarstwach domowych na bardzo ekonomiczne i wysokiej klasy piece,które ograniczają emisję szkodliwych środków do...rozwiń całość

   dlaczego z unijnych pieniędzy nie dofinansowuje się wymiany pieców węglowych w gospodarstwach domowych na bardzo ekonomiczne i wysokiej klasy piece,które ograniczają emisję szkodliwych środków do atmosfery?

   Węgiel węglowi nierówny,a pic piecowi!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIGDY WIĘCEJ!! pisu!!!

   fred (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   a co by było gdyby wygrali ???strach pomyśleć !!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Janusz Piechociński (ur. 15 marca 1960 w Studziankach

   na grzybyyyyy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Od 2012 wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki. W 1987 ukończył studia na Wydziale Handlu Wewnętrznego.
   Czy trzeba coś więcej dodać?
   Aha, specjalista od grzybów leśnych. Ma swoje...rozwiń całość

   Od 2012 wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki. W 1987 ukończył studia na Wydziale Handlu Wewnętrznego.
   Czy trzeba coś więcej dodać?
   Aha, specjalista od grzybów leśnych. Ma swoje miejsca, że nigdy z pustym koszykiem nie wraca. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Od kilkunastu lat idą setki milionów złotych na opracowanie technologii

   Skarbek v.wiejskie buraki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   gazyfikacji węgla kamiennego. Czy rozliczył ktoś kogoś za efekty tych prac? A może są to badania dla badań?
   Czy policzył ktoś rzeczywiste szkody wyrządzane przez górnictwo w środowisku...rozwiń całość

   gazyfikacji węgla kamiennego. Czy rozliczył ktoś kogoś za efekty tych prac? A może są to badania dla badań?
   Czy policzył ktoś rzeczywiste szkody wyrządzane przez górnictwo w środowisku naturalnym i infrastrukturze technicznej na obszarach objętych oddziaływaniem eksploatacji górniczej?
   Czy mądra była sprzedaż patentu "perowskitów" Japończykom z czego był dumny Piechociński jakby znalazł 5 kilowego borowika była mądrością czy skrajną głupotą?
   ____________________________________________________________________________________________
   ....Olga Malinkiewicz opracowała innowacyjną metodę pozyskiwania perowskitów, które mogą zrewolucjonizować nie tylko sposób produkcji energii ze Słońca, ale także całą energetykę. Wyniki jej prac doceniła Komisja Europejska. Pracująca na Uniwersytecie w Walencii Polka odebrała kilka dni temu z rąk wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Neelie Kroes nagrodę w prestiżowym konkursie Photonics21. Technologie bazujące na perowskitach - grupie związków nieorganicznych - mogą mieć jeszcze większą szansę na zrewolucjonizowanie fotowoltaiki niż grafen. Ocenia się, że mogą one z powodzeniem zastąpić w ogniwach fotowoltaicznych najczęściej wykorzystywany do ich budowy krzem.- Ogniwa słoneczne porównywalne wydajnością z krzemowymi, ale w przeciwieństwie do nich tanie, a przy tym łatwe do wytworzenia i wygodne w użyciu, to Graal energetyki......Badania nad perowskitami prowadzi m.in. grupa naukowców pod kierownictwem Henrego Snaitha z Uniwersytetu w Oksfordzie, a także zespół Michaela Grätzela z uniwersytetu w Lozannie. Badacz z Oksfordu założył nawet firmę Oxford Photovoltaics, której celem będzie komercjalizacja ogniw perowskitowych wbudowanych w okna.

   Metoda otrzymywania perowskitów opracowana przez Olgę Malinkiewicz ma jednak przewagę nad techniką produkcji zaproponowaną przez naukowców z Oksfordu w tym, że jest zdecydowanie tańsza, wykorzystuje bardziej stabilne materiały i nie wymaga stosowania wysokich temperatur. ... (...)
   Czy nie powinien ktoś z rządzących stanąć przed trybunałem?
   Czy tajne służby nie powinny zająć się tą osobą i sprawdzić jakie korzyści spłynęły do jej kieszeni ?
   Jest kolejne epokowe odkrycie Polaka sprzedane za równowartość kilku ton kartofli albo jabłek?
   Dlaczego jełopy mające trochę pojęcia o nawożeniu obornikiem pola podejmują decyzje które niszczą polską naukę i technologię?
   Czy zamiast wypierdalać 130.000.000 zł na zakupy broni w Usa nie należało tych pieniędzy przeznaczyć na opracowanie technologii produkcji na masową skalę "perowskitów" i czerpać korzyści z eksportu gotowych produktów?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO- PsL to kawał BANDY

   max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   FAJNY jest tyn Rząd PO_PSL ..., KATECHETKA ... ( z wykształcenia) jest ministrem spraw wewnętrznych, ostatnio w Brukseli nie wiedziała jak ma glosować w sprawie emigrantów, więc cały czas w reku z...rozwiń całość

   FAJNY jest tyn Rząd PO_PSL ..., KATECHETKA ... ( z wykształcenia) jest ministrem spraw wewnętrznych, ostatnio w Brukseli nie wiedziała jak ma glosować w sprawie emigrantów, więc cały czas w reku z telefonem... , kopacz na polecenie tuska podpisała Pakiet Klimatyczny - ALE1 O TYM , CICHO- SZA. Tylko PIS.... . Gdyby tak Angeli Merkel popsuł się telefon to tusk nie wiedziałby co ma myśleć i co ma robić.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w nosie

   ajnel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   w nosie mom wybory!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   a czyM sie grzovc jak pierdziec nima po czym
   ci co maja milijony to sa ok a my biydota kaj momy isc
   czym sie posilic, OBIETNICAMI...rozwiń całość

   w nosie mom wybory!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   a czyM sie grzovc jak pierdziec nima po czym
   ci co maja milijony to sa ok a my biydota kaj momy isc
   czym sie posilic, OBIETNICAMI
   PRECZ!!!!!!!!!!!!!!!
   WSZYSCY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   A DZIECKA CZYM ŁOGRZOC IDEOM
   za 5 pl na rynkazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hipokryzja

   ano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Czy to nie PIS i Solidarność górnicza najbardziej protestowali i krzyczeli że to uderza w polskie kopalnie?

   Zdjęcie autora komentarza
   jestem za zamknąć wszystko i ogłosić skansen Europy --

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   A PRZED GRANICAMI NAPISAĆ --TO DZIKI KRAJ --

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe co na to SMOK

   szewczyk dratewka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   wawelski ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama