Wybory 2015 w Wodzisławiu Śl.: Kto z powiatu znalazł się na...

  Wybory 2015 w Wodzisławiu Śl.: Kto z powiatu znalazł się na listach?

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Wybory 2015 w Wodzisławiu Śl.: Sprawdziliśmy, ilu kandydatów z powiatu wodzisławskiego znajduje się na listach wyborczych.
  Kto znalazł się na listach wyborczych z powiatu wodzisławskiego?

  Kto znalazł się na listach wyborczych z powiatu wodzisławskiego? ©arc

  Wybory 2015 w Wodzisławiu Śl.: Kto z powiatu znalazł się na listach?  Ponad trzy tygodnie zostały do wyborów parlamentarnych. 25 października wybierać będziemy posłów oraz senatorów. Sprawdziliśmy, ilu mieszkańców powiatu wodzisławskiego znajduje się na listach wyborczych. Nie możemy narzekać na brak wyboru. Wśród 162 kandydatów do Sejmu w naszym okręgu jest aż 31 mieszkańców powiatu.

  Przypomnijmy, że w wyborach do Sejmu Wodzisław Śląski znajduje się w okręgu nr 30 (tworzą go jeszcze Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory oraz powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki). W nim wybierzemy 9 posłów. Z kolei w wyborach do Senatu powiat wodzisławski znajduje się w okręgu nr 72 (z Jastrzębiem-Zdrój, Żorami oraz powiatem raciborskim).
  W tym przypadku wybierzemy jednego przedstawiciela. Gdybyśmy tylko spojrzeli na liczbę mieszkańców powiatu wodzisławskiego na listach wyborczych, to największe szanse wprowadzenia swojego kandydata do Sejmu miałby Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!”. Na listach jest tam aż 6 mieszkańców naszego powiatu.

  Nie mniej wiadomo nie od dziś, że największa walka o mandaty rozegra się pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską. PiS do wyborów wystawiło łącznie pięciu mieszkańców naszego powiatu, a PO trzech.

  - Nasi kandydaci to bardzo kompetentne osoby. Są wśród nich doświadczeni samorządowcy, politycy i działacze pracujący dla lokalnej społeczności - tłumaczy Izabela Kloc, liderka PiS w okręgu nr 30. Najwyżej na liście, ale dopiero na 8. miejscu jest Stanisława Moczała, lekarka z Łazisk. Zdaniem Izabeli Kloc, zdobycie 6 mandatów przez PiS w okręgu będzie można nazwać zwycięstwem (w 2011 roku 5 mandatów zdobyło PO, 3 PiS i 1 Ruch Palikota).

  - Jestem jedynym kandydatem PiS z Wodzisławia Śl. Na wizytówkach, które rozdaję mam taką informację. Przez osobiste spotkania zamierzam mobilizować mieszkańców miasta i powiatu do głosowania na mnie- zapowiada Ryszard Zalewski, „trzynastka” PiS.

  Politycy PO z powiatu zapowiadają, że nie zamierzają się łatwo poddać. - Sytuacja diametralnie zmieniła się od tej, która była cztery lata temu. Będziemy jednak przekonywać wyborców, że warto na nas głosować - mówi Ryszard Zawadzki, poseł PO.

  „Czwórka” na liście w naszym okręgu zamierza przekonywać do siebie zwłaszcza mieszkańców powiatu wodzisławskiego. - Przez całą kadencję pracowałem dla naszego powiatu w trzech podkomisjach. Współpracowałem z naszymi samorządowcami. Warto, aby powiat wodzisławski miał swojego przedstawiciela w Sejmie - przekonuje Zawadzki, który w najbliższych dniach mieszkańcom zamierza przedstawić swoje sprawozdanie z pracy w Sejmie. Wśród komitetów zarejestrowanych w naszym okręgu nie brakuje też takich, gdzie na pierwszych miejscach są osoby wywodzące się z powiatu wodzisławskiego.

  Dla przykładu w partii Razem „jedynką” jest Żaneta Matuszek. To studentka z Rydułtów. Zasłynęła tym, że w czerwcu otrzymała Studenckiego Nobla w kategorii nauki rolnicze i przyrodnicze. Pierwszy na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego jest z kolei Bronisław Karasek z Gołkowic. Lider PSL w regionie będzie z pewnością chciał poprawić swój wynik sprzed czterech lat, kiedy to w wyborach do Sejmu zdobył ponad 2,5 tys. głosów. Na liście Kukiz 2015 „jedynką” jest Krzysztof Sitarski z Radlina.

  Z mieszkańców powiatu wodzisławskiego wysoko na listach wyborczych znajdują się również: Henryk Hajduk z Rydułtów („dwójka” Nowoczesnej), Ryszard Ucher z Radlina („trójka” Zjednoczonych dla Śląska”) oraz Tymoteusz Kubica z Turzy Śląskiej („dwójka” Grzegorz Braun „Szczęść Boże!”).


  Kandydaci do Sejmu z powiatu wodzisławskiego:

  Lista nr 1 (PiS): 8. Stanisława Moczała, 9. Teresa Glenc, 13. Ryszard Zalewski, 16. Maria Tatura, 17. Andrzej Ciok.

  Lista nr 2 (PO): 4. Ryszard Zawadzki, 12. Roman Juzek, 14. Ramona Skaba.

  Lista nr 3 (Razem): 1. Żaneta Matuszek.

  Lista nr 4 (KORWiN): 15. Arlena Skaba.

  Lista nr 5 (PSL): 1. Bronisław Karasek, 4. Marek Wystyrk, 13. Dominika Niestrój-Tlołka, 14. Krzysztof Jeszka, 17. Elżbieta Adamczyk.

  Lista nr 6 (Zjednoczona Lewica): 11. Piotr Sobala.

  Lista nr 7 (Kukiz 15): 1. Krzysztof Sitarski, 3. Witold Walkowski, 4. Justyna Pyszny.

  Lista nr 8 (Nowoczesna): 2. Henryk Hajduk, 5. Dominika Więcek, 7. Leszek Bednorz, 11. Przemysław Jasiński.

  Lista nr 12 (Zjednoczeni dla Śląska): 3. Ryszard Ucher, 6. Marcin Szewczyk, 8. Jarosław Szczęsny.

  Lista nr 14 (Grzegorz Braun „Szczęść Boże”): 2. Tymoteusz Kubica, 3. Małgorzata Piszczek, 4. Piotr Cybułka, 7. Konrad Gajewski, 8. Bernadeta Piskula, 10. Hanna Gajewska.

  Kandydaci do Senatu z powiatu wodzisławskiego:

  2. Adam Gawęda (PiS), 3. Mateusz Kania (Mateusz Kania - Program dla Śląska), 6. Dariusz Prus (PO).


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
  *Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
  *Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama