Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta jest jak Sosnowiec. "Chyba Twoja" - ktoś dopisał na banerze reklamowym

Zuzanna Podlasko, TOS
Kobieta jest jak Sosnowiec. Chyba Twoja
Kobieta jest jak Sosnowiec. Chyba Twoja Maciej Gapiński
Kobieta jest jak Sosnowiec? A może Sosnowiec jest jak kobieta? Skąd taki niezwykły tytuł wystawy, którą od 24 września można oglądać w Pałacu Schöna? Dowiemy się, gdy poznamy historię jednego wiersza i jednego obrazu...

Kobieta jest jak Sosnowiec - taki tytuł ma wystawa w Muzeum w Sosnowcu. Ktoś nie wytrzymał i na banerze reklamującym całe wydarzenie dopisał "Chyba Twoja". I w ten nieoczekiwany sposób o wystawie stało się głośno nie tylko w Sosnowcu. Zdjęcie banera reklamującego wystawę obiegło cały kraj. I oto mamy kolejny powód do drwin z Sosnowca.

Czy aby na pewno? Żeby zrozumieć, co naprawdę oznacza to hasło, trzeba wrócić do roku 1992.

O tym, że sztuka rządzi się swoimi prawami i szuka oryginalnych porównań i inspiracji, wiemy nie od dziś. Przypomina nam o tym zaskakujący i - chciałoby się rzec - dziwaczny tytuł wystawy, o której od jakiegoś czasu jest głośno w Sosnowcu. Skąd właściwie wzięło swój początek porównanie: "Kobieta jest jak Sosnowiec"?

Rok 1992. Młody krakowski poeta, związany z pismem "Brulion", publikuje swój drugi zbiór wierszy. Tomik nosi tytuł "Sosnowiec jest jak kobieta", a jego autorem jest Marcin Baran. Wiersz o tym samym tytule opowiada o miłości do miasta, które kocha się, pomimo że jest zwyczajne - a może właśnie dlatego:

Ponieważ musimy kochać,
kochamy nasze miasta- (Nawet ich tłuste koty).
Trudno kochać, choć cudne,
nieznane poranki rzymskie.
Kochamy pospolitość nie z wyrafinowania, lecz że w zasięgu ręki.
Bo kochać to znaczy dotykać.
jak kocha się kobietę,
której nic oprócz siebie, nie trzeba do bycia kobietą.

Rok 2003. Absolwent i pracownik katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zainspirowany wierszem Barana tworzy obraz o podobnym, ale odwróconym tytule. Olej na płótnie "Kobieta jest jak Sosnowiec" Andrzeja Tobisa przedstawia fragment miasta z jaskrawożółtym niebem, pomarańczową drogą, posępnymi drzewami i odrapanym budynkiem. Miasto z obrazu nie jest zachwycającą metropolią - ale budzi zaciekawienie.

Rok 2015. Wszechświat, kobieta, przestrzenie miasta, różnorodność tematów, technik malarskich i form przekazu - tak w skrócie można opisać wystawę "Kobieta jest jak Sosnowiec", którą od 24 września można oglądać w sosnowieckim Muzeum. Jej kuratorem jest Marek Zieliński. Wśród wielu dzieł również te dwa, które stały się najważniejszą inspiracją: wiersz Marcina Barana oraz obraz Andrzeja Tobisa.

- Sosnowiec jest po części bohaterem tej wystawy, ale to nie on jest głównym podmiotem - powiedział dyrektor Muzeum Paweł Dusza w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim. - Nawiązujemy do wiersza Marcina Barana z 1992 r. Inspirując się jego tekstem, odwróciliśmy tytuł i to kobieta stała się podmiotem. Oczywiście, jest to też wystawa mówiąca o mieście samym w sobie, a w wystawie są sosnowieckie akcenty. To choćby Janina Kraupe, Jadwiga Maziarska, Judyta Bernaś czy Dominika Kowynia.

Przyglądając się obrazom szukamy podobieństw pomiędzy kobiecą naturą a specyfiką miasta, szukamy odpowiedzi na pytanie, jakie to miasto dla nas jest: bliskie, dalekie, tajemnicze, zmienne czy może po prostu piękne?

Szczególnie wyeksponowana na wystawie jest postać Poli Negri, gwiazdy kina niemego, która zrobiła światową karierę. Aktorka przez jakiś czas mieszkała w Sosnowcu. Zjawiła się tu zresztą całkiem przypadkowo: w 1919 została zatrzymana na stacji granicznej w Sosnowcu, gdzie zatrzymano kopie filmu "Niewolnica zmysłów", które przewoziła. Pobyt aktorki w Sosnowcu znacznie się przedłużył: tutaj wzięła ślub z komendantem Straży Granicznej Eugeniuszem Dąmbskim. Jednak małżeństwo nie okazało się trwałe i po kilku miesiącach Pola na zawsze opuściła Sosnowiec. Na ekspozycji w sosnowieckim Muzeum artystka powraca kilkakrotnie. Pojawia się w projekcji wideo-art, na której możemy zobaczyć pisarkę Sylwię Chutnik czytającą opowiadanie "Pola", w projekcji filmu "Bestia" z 1917 roku oraz na przedwojennych plakatach filmowych.

Przed nami jeszcze finisaż wystawy, na którym również pojawią się motywy z przeszłości Sosnowca: Wojciech Prażmowski przygotowuje dzieło poświęcone Fanny Lamprecht, a Matylda Sałajewska wykona pracę inspirowaną parkiem wokół Muzeum i tradycjami włókienniczymi.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kobieta jest jak Sosnowiec. "Chyba Twoja" - ktoś dopisał na banerze reklamowym - Dziennik Zachodni