Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piekary: Pierwszy projekt nowej porodówki nie spełnił oczekiwań pacjentów i lekarzy. Do poprawki!

Iwona Makarska
Dla Katarzyny Kalwasińskiej na porodówce najważniejsza jest atmosfera. Na zdjęciu z synem Janem
Dla Katarzyny Kalwasińskiej na porodówce najważniejsza jest atmosfera. Na zdjęciu z synem Janem Iwona Makarska
Dwa stanowiska przedzielone parawanem, brak wanny porodowej, toalety w pobliżu, sali do ćwiczeń i relaksacji oraz miejsca dla oczekującego ojca. Nie o takich warunkach marzą kobiety, które lada moment czeka poród. Ale takie zostały zaplanowane w początkowym projekcie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w nowym budynku Szpitala Miejskiego w Piekarach Śląskich.

Spotykamy Małgorzatę Krawczyk-Szołuchę, która rodzić będzie już za kilka tygodni. - Cenię sobie prywatność. Nie wyobrażam sobie rodzić na jednej sali z inną kobietą. Jak ma to wyglądać? Jedna kobieta krzyczy, a druga ją przekrzykuje? - oburza się. - Już dziś wiem, że trafię do Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka w Chorzowie. Są tam sale poporodowe jedno- lub maksymalnie dwuosobowe, czyste i przyjemne z prysznicem. Jest też możliwe znieczulenie do kręgosłupa, wanny do porodu i mnóstwo innych dogodności, które zapewne nigdy nie zagoszczą u nas w Piekarach - dodaje Paulina Dudek.

II etap rozbudowy szpitala, podczas którego powstanie budynek, mieszczący wszystkie szpitalne oddziały łóżkowe, rozpoczął się sześć miesięcy temu. Projektowanie szpitala - w 2012 roku. - Projektując nowy budynek szpitala, inwestor wraz z architektem musieli wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy prawne, zakres projektowanej działalności, powierzchnię działki, na której postanowiono dokonać inwestycji oraz konieczność zaprojektowania procesu rozbudowy tak, aby szpital w trakcie inwestycji mógł świadczyć w sposób nieograniczony działalność medyczną - wyjaśnia prezes piekarskiego szpitala miejskiego, Anita Wardzyk-Kulińska.

Dlaczego jednak nikt nie pomyślał o zapewnieniu warunków kobietom w tak ważnych dla nich chwilach życia jak poród? Jak to się stało, że projekt oddziału nie został skonsultowany z jego personelem?

Szpital miejski w Piekarach Śląskich podjął się rozbudowy obiektu, dążąc do tego, by spełnić wszystkie - najwyższe standardy. Jak się okazuje, projekt, według którego stawiany jest nowy budynek szpitala, wymaga wielu zmian. Dotyczy to w szczególności Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Jakie oczekiwania wobec niego mają pacjentki? Postanowiliśmy je o to zapytać. Wybraliśmy się na obecną piekarską „porodówkę”.

- Ważna jest atmosfera na oddziale. Pielęgniarki powinny się troszczyć o pacjentki. Tutaj tak właśnie jest - mówi Anita Bensz, mama Leny. - Kiedy rodziłam, nawet nie myślałam o tym, czy któraś z pań jest jeszcze ze mną na sali, ale powinna być osobna dla każdej rodzącej kobiety. Wanna porodowa też by się przydała - dodaje Ewa Porczyk, mama Karoliny.

Projekt jednak nie uwzględnił ani wanny porodowej dla przyszłych mam, ani innych, odpowiednich warunków do rodzenia. Dlaczego? - Dotarły do nas ze strony personelu szpitala niepokojące sygnały, że wcześniej władze miasta forsowały pewne rozwiązania bez konsultacji z załogą lecznicy - tłumaczy Katarzyna Nylec, rzecznik UM w Piekarach Śląskich. - Teraz próbujemy to ratować. Bo to tak, jakby ktoś budował dom dla dzici i nie przedyskutował z nimi, jak on ma wyglądać. Szpital ma być powodem do dumy, a nie do wstydu - dodaje wiceprezydent Krzysztof Turzański.

Co na to prezes szpitala Anita Wardzyk-Kulińska? - Przepisy nie wskazują obowiązku posiadania przez podmiot leczniczy wanny porodowej. Biorąc jednak pod uwagę oczekiwania potencjalnych pacjentek zdecydowano o przeprojektowaniu traktu porodowego - wyjaśnia.

Po konsultacjach architektów z ordynatorami i pielęgniarkami oddziałowymi udało się przeprojektować oddział tak, by były na nim trzy sale porodowe. Jedna będzie przeznaczona do porodów rodzinnych, z toaletami i prysznicami. - Udało się uzupełnić oddział także o wannę porodową, miejsce do ćwiczeń i relaksacji dla kobiet oraz miejsce dla ojców czekających na poród. Ponadto każda z sal wyposażona zostanie w stanowisko pierwszej pielęgnacji noworodka - mówi Nylec.

Prace prowadzone są w szybkim tempie. Umownie roboty budowlane II etapu rozbudowy szpitala powinny zakończyć się 31 stycznia 2016 roku. - Będzie to jeden z najnowocześniejszych i najładniejszych budynków szpitalnych w województwie śląskim - mówi prezes Wardzyk-Kulińska.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!