Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czernidlak nie lubi wódki

Jadwiga Jenczelewska
Atest na świeże grzyby, które możemy kupić m.in. na targowiskach, ważny jest tylko przez 48 godzin
Atest na świeże grzyby, które możemy kupić m.in. na targowiskach, ważny jest tylko przez 48 godzin Lucyna Nenow / Dziennik Zachodni
Atest na sprzedawane świeże grzyby może wystawić klasyfikator, lecz na grzyby suszone i przetworzone - ten, kto jest grzyboznawcą

Polacy uwielbiają grzybobranie, bo też mało które towarzyskie spotkanie może się u nas obejść bez marynowanych grzybków do kieliszka czegoś mocniejszego. No i w grudniu nie wyobrażamy sobie prawdziwej Wigilii bez zupy grzybowej lub pysznych pierogów z grzybami.

Lecz nie każdy może lub chce osobiście szukać grzybów po lesie. Na szczęście sprzedawcy na prawie każdym targowisku lub bazarze oferują różne gatunki grzybów - w tym roku w rekordowych cenach z powodu trwającej suszy. Jest drogo, ale przed Bożym Narodzeniem ceny suszonych podgrzybków, kozaków, a zwłaszcza borowików będą jeszcze wyższe. Warto teraz zrobić odpowiednie zapasy.

Dlatego w tegorocznym krótkim sezonie stoiska z grzybami cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. - Powinniśmy wiedzieć, gdzie najlepiej kupować grzyby i na co zwracać uwagę - mówi Iwona Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów. - Grzyby świeże, rosnące w warunkach naturalnych, mogą być sprzedawane tylko w placówkach handlowych lub na targowiskach - pod waru-nkiem uzyskania atestu grzy-boznawcy lub klasyfikatora grzybów. Należy pamiętać, że grzyby świeże i suszone mogą być dopuszczane do obrotu jedynie przez tych specjalistów, bo oni wydają odpowiedni atest zgodny ze wzorem określonym w ustawie. Dobrze też wiedzieć, że taki atest jest ważny tylko przez 48 godzin.

Warto pamiętać, że:

Grzyby zawierają dużo substancji chitynowych, co powoduje, że są one ciężko strawne.

Grzyby jadalne, ale przechowywane w foliowych torbach - zwłaszcza zbierane po deszczu - mogą też spowodować zatrucie pokarmowe, ponieważ rozwijają się w nich bakterie chorobotwórcze.

Są grzyby, które nie tolerują alkoholu, np. po spożyciu czernidlaka pospolitego nie można pić alkoholu, bo mogą wystąpić działania niepożądane, m.in. zaczerwienienie twarzy, przyspieszone bicie serca, duszności. Objawy te zanikają po kilku godzinach, jednakże powtarzają się po ponownym wypiciu alkoholu przez kolejne 3 dni.

Atest na grzyby świeże obejmuje partię badaną, której maksymalny okres przechowywania wynosi 48 godzin w temperaturze do 10 st. C.
Grzyby świeże dopuszcza się do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków
spożywczych, jeżeli:

  • są jednego gatunku,
  • nie są rozdrobnione,
  • nie wykazują zapleśnienia,
  • nie występują w nich żywe larwy lub kanaliki po larwach muchówek, a ilość grzybów zaczerwionych pierwotnie nie przekracza 5 procent masy całkowitej grzybów,
  • zawartość substancji zanieczyszczających organicznych, w szczególności ściółki, mchu, igliwia, nie przekracza 0,3 procent masy całkowitej grzybów,
  • zawartość substancji zanieczyszczających mineralnych nie przekracza 1 procent masy całkowitej grzybów.

Grzyby suszone dopuszcza się do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych, jeżeli:

  • są jednego gatunku, w postaci całych owocników, kapeluszy lub krajanki,
  • zaczerwienie pierwotne nie przekracza 5 procent masy całkowitej grzybów,
  • nie wykazują zapleśnienia oraz obecności szkodników,
  • zawilgocenie nie przekracza 12 proc. masy całkowitej grzybów.

Grzyby suszone kupujemy tylko w opakowaniu jednostkowym zawierającym informacje o: gatunku grzybów, numerze atestu, roku zbioru, masie netto, dacie minimalnej trwałości itp.

Kto wydaje ważny atest

Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice

Co to znaczy atest klasyfikatora lub grzyboznawcy?
Klasyfikator ma niższe kompetencje od grzyboznawcy. On dokonuje jedynie klasyfikacji grzybów: sprawdza, do jakiego gatunku należy dany grzyb i ma prawo wystawiać atesty tylko na grzyby świeże. W przypadku sprzedaży grzybów przetworzonych, np. suszonych czy marynowanych, należy uzyskać atest od grzyboznawcy. Ma on wyższe uprawnienia niż klasyfikator i potrafi rozpoznać gatunek grzyba nawet wtedy, gdy został już przetworzony. Po zasuszeniu rozpoznanie gatunku grzyba jest bardzo trudne. Toteż kupując grzyby i te świeże, i te przetworzone, zawsze domagajmy się od sprzedawcy okazania odpowie-dniego atestu. Ta zapobiegliwość może uratować nam życie, a co najmniej uchroni przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Co powinien zawierać atest?
Osoby sprzedające grzyby na targowisku muszą mieć w widocznym miejscu atest z pieczęcią i podpisem, rodzajem grzybów oraz aktualną datą. Nie może to być kserokopia. Atest upoważniający do sprzedaży grzybów powinien też zawierać informacje o gatunku grzyba, numer atestu i roku zbioru.

Na co jeszcze musimy zwracać uwagę, kupując grzyby?
Także na to, w jakich warunkach są sprzedawane, czy pojemniki, w których się znajdują, są czyste, a grzyby nie są zapleśniałe. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia, można sprzedawać grzyby, np. suszone i marynowane, na odległość - przez portal internetowy. Każda osoba prowadząca sprzedaż żywności, w tym grzybów, jest zakładem spożywczym, który musi być zarejestrowany we właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Również osoba sprzedająca grzyby w sieci musi mieć atest wystawiony przez klasyfikatora - na grzyby świeże, lub grzyboznawcę - na grzyby suszone i przetworzone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!