Dąbrowa Górnicza: Aleje Majakowskiego się stroją

  Dąbrowa Górnicza: Aleje Majakowskiego się stroją

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj od rana pracownicy sadzili rośliny w alejach
  1/3
  przejdź do galerii

  Wczoraj od rana pracownicy sadzili rośliny w alejach ©Piotr Sobierajski

  Aleje Majakowskiego w Dąbrowie Górniczej wreszcie się zielenią. Aleje stroją się w nowe krzewy i drzewa, bo stare, ogromne lipy zniknęły stąd podczas przebudowy ulicy. Mieszkańcy są zadowoleni.
  Aleje Majakowskiego, jedno z najważniejszych połączeń komunikacyjnych w mieście, wypiękniały po zakończonym latem remoncie. Brakowało jednak - zdaniem mieszkańców - najważniejszego elementu, czyli zieleni. I w końcu pojawiły się tam pierwsze krzewy, kolorowe jest rondo u zbiegu z ul. 11 Listopada, a w nocy z wtorku na środę w tak zwanym „sercu alei” stanęło kilka betonowych, ale estetycznych donic, w których posadzone zostaną drzewa.

  Lipy zniknęły, idzie nowe


  Modernizacja tego fragmentu miasta wymagała wycięcia wszystkich ponad 130 drzew, głównie lip, które dawały latem cień iświadczyły owyjątkowości tego miejsca. Były protesty, ale korzenie zniszczyły przestarzały system kanalizacji izatykały studzienki, aulica podeszczu tonęła wwodzie. I lipy przepadły.

  Teraz widać pierwsze krzewy, a ekipy Przedsiębiorstwa Wielobranżowego K.A. Michaliszyn Spółka Jawna, które zajmuje się nową aranżacją zieleni, pracują od wczesnych godzin rannych. Wytyczają miejsca dla nowych drzew i krzewów, a po nasadzeniach okrywają całość agro-włókniną. Ta chroni podłoże wokół roślin przed chwastami i szkodnikami. - Wartość robót nie przekroczy 700 tysięcy zł brutto, zgodnie z kosztorysem inwestorskim do projektu. Jednak ostateczne koszty będą rozliczone po wykonaniu całości prac. Całość ma być gotowa do 30 października - informuje Iwona Dalach, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

  Kolorowo i funkcjonalnie


  Co zatem będzie cieszyło teraz oczy dąbrowian w alejach? Krzewy idrzewa - zgodnie zkoncepcją dr Anny Treli, dendrologa, autorki aranżacji - mają się wkomponować wcałość, nie zabierając dla siebie zbyt dużo przestrzeni.

  - Chodzi bowiem o to, by nie tylko „wcisnąć” roślinę w dołek, gdzie korzenie będą się wypiętrzać i niszczyć nowe nawierzchnie. Zależy nam przede wszystkim na tym, by miała ona szanse na pomyślny rozwój na danym stanowisku i dobrze się tam prezentowała, spełniając funkcję zielonego filtra w mieście - przyznaje dr Anna Trela.

  W alejach zobaczymy więc takie drzewa jak: grusze drobno-owocowe, jabłonie ozdobne i brzozy brodawkowate. Całość uzupełnią: sosna górska (kosodrzewina), złote tawuły japońskie, bordowe krzewuszki, czerwone berberysy oraz jałowiec płożący, śmiałek darniowy, różowy rozchodnik okazały i biała rozplenica japońska. - Czekaliśmy na ten dzień, bo trochę łyso tu mamy bez drzew i krzewów. Teraz widać rośliny w jesiennych barwach, co wiele zmienia. Mam nadzieję, że za rok od wiosny nasze aleje będą po prostu piękne i kolorowe - stwierdziła Alicja Przybylak, mieszkanka jednego z bloków przy ul. 6 Sierpnia.

  Generalna przebudowa infrastruktury w Alejach Majakowskiego, warta ponad 52 miliony zł, miała się zakończyć do października tego roku, ale wszystko (oprócz zieleni) gotowe było jednak przed czasem, już w sierpniu.
  Dziś mamy tu nową nawierzchnię ulicy, nowe chodniki, kanalizacją sanitarną i deszczową oraz ogromny zbiornik retencyjny, który ma zapobiegać zalaniu alei podczas obfitych deszczów. Instalacja elektryczna znalazła się pod ziemią. Na skrzyżowaniu z ul. Królowej Jadwigi powstały dwa pasy do skrętu w lewo, poszerzony został przejazd do ul. Przemysłowej, powstało dodatkowe miejsce umożliwiające zawracanie. Na drugim krańcu, na skrzyżowaniu z ul. 11 Listopada, powstało ogromne rondo. Dąbrowianie zdecydowali m.in. o skorygowaniu lokalizacji kilku przejść dla pieszych oraz usytuowaniu dróg rowerowych po obu stronach ulicy, od strony chodników i miejsc postojowych.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
  *Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
  *Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama