E-urząd w Bieruniu. Wielki technologiczny projekt w...

  E-urząd w Bieruniu. Wielki technologiczny projekt w przygotowany

  Zdjęcie autora materiału

  Magdalena Kutynia

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  E-urząd w Bieruniu. Wielki technologiczny projekt w przygotowany
  1/3
  przejdź do galerii
  Bieruński urząd miejski będzie miał swój e-urząd. Nie wiadomo dokładnie kiedy, ale szykuje się rewolucja technologiczna. Przygotowany jest już kompleksowy projekt, dzięki któremu opłaty zrobić będzie można przez internet w telefonie.
  Urząd miejski w Bieruniu przygotował projekt platformy elektronicznej, zwanej e-urzędem, dzięki któremu większość spraw urzędowych będzie można załatwić przez internet, bez konieczności fizycznego kontaktu z urzędem. 30 września złożony został wniosek do konkursu. UM w Bieruniu ubiega się bowiem o dofinansowanie projektu z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

  Projekt e-urzędu składa się z trzech elementów.
  - Po pierwsze powstanie strona internetowa urzędu – opowiada Remigiusz Wykręt, kierownik referatu informatyki UM w Bieruniu. -Podatnik założyć może konto w systemie informatycznym, dzięki któremu będzie mógł na bieżąco śledzić jakie ma zobowiązania wobec urzędu – wyjaśnia. Dotyczyć to będzie min.: podatku od nieruchomości, opłaty od środków transportu czy opłaty za odpady, czyli tych spraw, które normalnie załatwia się w okienku kasy. Mieszkańcy Bierunia będą mogli zalogować się do systemu urzędowego i zapłacić za rachunki w taki sposób w jaki robi się zakupy w serwisie allegro. - Podatnik po kliknięciu opcji „zapłać” zostanie automatycznie przeniesiony na stronę swojego banku, przez którą dokonać będzie mógł płatności.

  Drugim elementem projektu będzie wprowadzenie komunikacji elektronicznej pomiędzy poszczególnymi jednostkami w gminie: BOSiR, BOK, Ośrodek Edukacji i MOPS. Powstanie tzw. profil zaufany, zwany też ePUAP-em. Jest to metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach administracji elektronicznej, stanowiąca alternatywę dla podpisu. - W mieście uruchomiony zostanie punkt potwierdzania profili zaufanych – mówi kierownik Wykręt. - Trzeba tam będzie założyć konto i potwierdzić swoje dane. Potem załatwiać już będzie można wszystkie sprawy administracyjne w różnych urzędach, min.: w skarbowym i w ZUS-ie poprzez jeden profil – tłumaczy.

  Trzecim elementem projektu ma być aplikacja na telefon, którą mieszkańcy będą sobie mogli zainstalować w swoich smartfonach. Oprogramowanie to będzie miało dwie funkcje. Po pierwsze użytkownicy otrzymywać będą sms-y z z ogłoszeniami i informacjami o wydarzeniach. Po drugie będzie też miało charakter spersonalizowany. - Mieszkańcy po zalogowaniu się na konto w e-urzędzie otrzymywać będą sms-y z przypomnieniami o swoich płatnościach – wyjaśnia Wykręt. - Uruchomiony zostanie bowiem system powiadamiania mieszkańców -dodaje.

  W ramach projektu urząd miejski zakupić chce nowe serwery, które obsługiwać będą ten system.
  Całkowity koszt inwestycji to półtora mln zł. To, czy konkurs udało się wygrać wiadome będzie dopiero w grudniu. - Nawet jeśli nie uda się pozyskać środków na e-urząd w ramach tego konkursu, będziemy próbować skorzystać z innych programów – mówi Remigiusz Wykręty. - Ostatecznie zrealizujemy projekt ze środków własnych – dodaje.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
  *Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
  *Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka będzie korzyść z utworzenia e-urzędu?

   prawo Parkinsona & nepotyzm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mniejsze bezrobocie bo do urzędu przyjmie się 10 biurw, które będą obsługiwały e-urząd.
   Czy w 1989 roku ktoś by uwierzył, że 160 tysięcy prl-owskich urzędników zastąpi za 25 lat 600-800 tysięcy...rozwiń całość

   Mniejsze bezrobocie bo do urzędu przyjmie się 10 biurw, które będą obsługiwały e-urząd.
   Czy w 1989 roku ktoś by uwierzył, że 160 tysięcy prl-owskich urzędników zastąpi za 25 lat 600-800 tysięcy niekompetentnych biurw z nadania styropianu? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama