Kariera na start: zdolni, kreatywni i ambitni zostali...

  Kariera na start: zdolni, kreatywni i ambitni zostali wyłowieni z tłumu chętnych

  KD

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kariera na start: zdolni, kreatywni i ambitni zostali wyłowieni z tłumu chętnych
  1/34
  przejdź do galerii

  Kariera na start: zdolni, kreatywni i ambitni zostali wyłowieni z tłumu chętnych ©Maciej Gapiński

  W piątek w redakcji Dziennika Zachodniego odbyła się finałowa gala 5. edycji konkursu stażowego "Kariera na start". W tym roku kolejnych 35. młodych, zdolnych i kreatywnych ludzi otrzymało staże. Tym samym wykonali krok, który - jak zapewniają stażyści - przybliża do znalezienia wymarzonej pracy.
  Małgorzata Kaleta z Bytomia myślała, że po otrzymaniu dyplomu z chemii, szybko i samodzielnie znajdzie pracę. - Jednak przez rok trafiałam jedynie na bezpłatne praktyki i staże, które nie dawały możliwości zatrudnienia - wspomina. W końcu znalazła informację o "Karierze na start", zgłosiła się. Dostała staż w rodzinnym mieście, bo w bytomskiej firmie Conbelts S.A, która specjalizuje się w produkcji taśm przenośnikowych dla górnictwa.

  - Po trzech miesiącach stażu podpisałam umowę o pracę - zdradza Małgorzata. Z takiego obrotu sprawy zadowolona była ona, jak i przedstawiciele firm. - Bardzo długo nie mogliśmy znaleźć odpowiednich pracowników, udział w "Karierze" spowodował, że trafiły do nas cztery bardzo fajne dziewczyny, prawdziwe specjalistki w swoich dziedzinach - zaznaczała podczas gali Agnieszka Fiszer, która reprezentowała bytomską firmę.

  Absolwentów i studentów, którzy chcą skorzystać z programu z roku na rok przybywa. Kiedy pięć lat temu Roman Kraczla, prezes SMG/ KRC Poland Human Resources, pomysłodawca i organizator "Kariery" ogłaszał nabór wniosków, tych wpłynęło kilkadziesiąt. W tegorocznej edycji o staże chciało walczyć już ponad 2300 osób. Rok temu chętnych było ponad 1700 absolwentów.

  Z danych, które prezes SMG/KRC przytaczał podczas gali wynika, że w województwa śląskiego uciekają młodzi ludzie. Tych w przedziale wiekowym od 25 do 40 lat wyjeżdża najwięcej. Do tego "uciekinierzy" najczęściej posiadają średnie lub wyższe wykształcenie. A to przecież potencjalni najlepsi pracownicy, na początku drogi zawodowej, z wykształceniem i głową pełną pomysłów.

  - Jednym z celów programu jest zahamowanie tej tendencji, ważne jest, by młodzi ludzie nie tylko zdobywali w regionie wykształcenie, ale też pracowali tutaj - tłumaczy Kraczla.

  Program, w którym również wzięła udział Katarzyna Sosna z Czechowic - Dziedzic, ma połączyć dwa ogniwa: pracodawcę z pracownikiem. W jej przypadku to się udało.

  - Przeglądając oferty firm na profilu facebookowym programu natrafiłam na Zakłady Tłuszczowe "Bielmar" w Bielsku - Białej, zgłosiłam się. Spędziłam tam bardzo przyjemne dwa miesiące. Zajmowałam się szeroko rozumianymi social mediami - wspomina czas stażu Katarzyna. Jak się okazuje czas spędziła nie był tylko przyjemnie ale i pożytecznie. - Właśnie rozpoczynam pracę w nowej firmie, gdzie również będą zajmowała się social mediami - zdradza Katarzyna. - Okazało się, że doświadczenie zdobyte podczas stażu przydało się też podczas rozmowy kwalifikacyjnej - dodaje.

  Niebawem będzie mogła przekonać się o tym na własnej skórze Anna Paluch, która skończyła inżynierię bezpieczeństwa pożarowego. - Obawiałam się, że po zakończeniu studiów będę miała problem ze znalezieniem pracy - opowiada. - Liczę, że doświadczenie zdobyte w Sirio Polska ułatwi mi to - dodaje.

  Statystyki pokazują, że ok. połowa laureatów znajduje zatrudnienie w firmach, w których odbywali staże. Zdecydowana większość uczestników przyznaje, że udział w programie znacznie wpłynął na rozwój ich kariery zawodowej. V edycja programu odbyła się w ośmiu dużych miastach regionu: Bielsku-Białej, Bytomiu, Gliwicach, Katowicach, Piekarach Śląskich, Sosnowcu, Tychach i Żywcu.

  Organizatorzy zapewnili, że absolwenci mogą przygotowywać się na kolejną 6. edycję programu. - Zorganizujemy ją z jeszcze większym przytupem, zaangażujemy do działania samorządy, zachęcimy kolejne firmy, w ten sposób zrobimy krok w kierunku zatrzymania ucieczki młodych ludzi z regionu - podkreśla Kraczla.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
  *Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
  *Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama