Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkasz w Katowicach? Posłuchaj Radia Egida na 96,9 FM

Katarzyna Domagała-Szymonek
Radio Egida ma już 46 lat. Na zdjęcia dawne i obecne gwiazdy radia
Radio Egida ma już 46 lat. Na zdjęcia dawne i obecne gwiazdy radia ARC DziennikZachodni/Facebook/Flickr
Po raz pierwszy w historii mieszkańcy Katowic mogą w domach posłuchać studenckiego radia Egida, które wyjątkowo w eterze nadaje do końca października. Coraz częściej słychać głosy, że tak już powinno pozostać na zawsze.

Do końca października mieszkańcy Katowic w swoich domach mogą słuchać studenckiego radia Egida. W eterze nadaje na fali 96,9 FM. By uczcić pierwsze wyjście w świat, radiowcy postanowili zorganizować konkursy antenowe. Do wygrania bilety na koncerty, vouchery, zaproszenia do kin czy ... skarpetki z logiem radia...

- Audycje naszych studentów mają coraz wyższy poziom, dlatego postanowiliśmy rozszerzyć im liczbę odbiorców - mówi Radosław Aksamit, pełnomocnik rektora ds. mediów akademickich oraz były redaktor naczelny radia.

Studenckie Studio Radiowe „Egida”, które od ponad 45 lat działa przy Uniwersytecie Śląskim jest jedną z najstarszych rozgłośni radiowych w Polsce. - Egida to informacje, publicystyka oraz muzyka, którą wybierają studenci - wylicza Jacek Szymik - Kozaczko, rzecznik uczelni.

Jednak Egida, to coś więcej niż tylko informacje. To kawał ciekawej historii oraz bardzo długa lista nazwisk dziennikarzy, którzy stawiali tam pierwsze kroki. Na parterze Domu Studenta nr 1 w Katowicach - Ligocie sporo czasu spędzili, m.in. dziennikarz radiowy, prezes zarządu Polskiego Radia Katowice Henryk Grzonka czy Marek Czyż, Piotr Baron, Kamil Durczok.

ZOBACZ, JAK ŚWIĘTOWANO 45 LAT RADIA EGIDA
UROCZYSTA GALA Z OKAZJI 45 LAT RADIA EGIDA

Radio Egida ma 45 lat

Radio Egida ma 45 lat! Uroczysta gala w Katowicach [ZDJĘCIA]

- To ludzie, którzy tworzyli niepowtarzalny klimat. Zresztą do tej pory często odwiedzają Radio. Obecnych studentów - radiowców traktują jak równych sobie - komentuje Aksamit.

Październikowe wyjście w świat daje mieszkańcom niepowtarzalną okazję do skontaktowania się z radiowcami.
Dziennikarze czekają na telefony z pozdrowieniami, a także w sprawie tematów, którymi powinni się zająć pod numerem 32 358 66 12. Radiowcy przygotowali też szereg konkursów antenowych. Wygrać można bilety na koncerty, vouchery, zaproszenia do kin i inne ciekawe nagrody czy skarpety z logiem radia.

By radiowcy nadawali w eterze musieli postarać się o wolną częstotliwość. Tych w Śląskiej jest wyjątkowo mało. Dlatego skorzystali z tzw. nadawania okolicznościowego, które raz w roku umożliwia wyjście w eter na 30 dni. - Bardzo chcielibyśmy nadawać na stałe, jednak by było to możliwe trzeba spełnić sporo formalności - zdradza Aksamit. - Zobaczymy jak studenci poradzą sobie z tym wyzwaniem i będziemy myśleć co dalej robić - dodaje.

Zainteresowanym przypominamy, że w siedzibie radia jest muzeum, w którym znaleźć można plakaty z przeglądów piosenki studenckiej czy afisze z kolejnych urodzin radia.

- Mamy też stary sprzęt, stoły realizatorskie, które kiedyś były szczytem techniki - opowiada Radosław Aksamit.

- Część sprzętów jeszcze działa. Są to tzw. pralki, czyli bardzo duże, węgierskie magnetofony szpulowe, które wykorzystujemy do przegrywania taśm analogowych na formę cyfrową - zdradza.


*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!