Jubileusz 100-lecia III Liceum Ogólnokształcącego im....

  Jubileusz 100-lecia III Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa [GALERIA ZDJĘCIOWA]

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  100-lecie Liceum im. Bolesława Prusa w Sosnowcu
  1/49
  przejdź do galerii

  100-lecie Liceum im. Bolesława Prusa w Sosnowcu ©Tomasz Szymczyk/Dziennik Zachodni

  Absolwenci, byli dyrektorzy i nauczyciele, a także przedstawiciele władz samorządowych spotkali się w sobotę w gmachu III Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa na jubileuszowej uroczystości z okazji 100-lecia tej szkoły. "Prus" wywodzi swoje korzenie od założonej w 1915 roku Wyższej Szkoły Realnej w Sosnowcu.

  100-lecie Prusa w Sosnowcu  Wśród absolwentów "Prusa" są m.in. reżyser Stanisław Jędryka, historyk prof. Ryszard Kaczmarek, piłkarz Witold "Giga" Majewski czy poeta Władysław Sebyła. Na uroczystość przybyli absolwenci wielu roczników. Byli uczniowie III LO szczelnie wypełnili szkolną salę gimnastyczną.

  - Dlaczego zdecydowałem się na tę szkołę? Po pierwsze, moja mama jest absolwentką "Prusa", a oprócz tradycji rodzinnych: dobra lokalizacja i świetna baza sportowa.
  Z wybory byłem bardzo zadowolony. Cieszę się, że po latach mogę tutaj wrócić. Mogę też powiedzieć, że to właśnie tutaj zaczęła się moja droga publiczna, bo byłem tu przewodniczącym samorządu uczniowskiego. To była moja pierwsza poważna funkcja i pierwsze decyzje. Wracam tu z nostalgią - mówił nam Wojciech Nitwinko, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Sosnowcu.

  - To była decyzja rodzinna. Moja świadomość nie była chyba jeszcze na tyle duża. Mając do wyboru kilka renomowanych szkół, wybrałem "Prusa", chociaż tradycje rodzinne były inne. Ojciec kończył "Staszica", część rodziny była związana z "Plater", więc trzeba było dać początek nowej tradycji. Wybrałem "Prusa", nie żałowałem od początku i nie żałuję po latach - powiedział z kolei Michał Czarski, były prezydent Sosnowca i marszałek województwa śląskiego, który zaczynał naukę w innym budynku na Starym Sosnowcu, a potem przeniósł się do gmachu przy ul. Zegadłowicza.

  Elwira Kabat-Georgijewa, obecna dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, III LO im. B. Prusa wybrała ze względu na atmosferę.

  - Wiedziałam, że będę mogła się tu świetnie rozwijać, że będę mogła być wśród fantastycznych ludzi - pedagogów i kolegów. Szkołę wspominam fantastycznie. Utrzymujemy kontakty z kolegami i koleżankami, ale nie ze wszystkimi. Mamy nadzieję, że dzisiaj zobaczę pozostałych - mówiła.

  Centralnym punktem obchodów 100-lecia "Prusa" była akademia. Wcześniej z okazji jubileuszu w sosnowieckiej katedrze pw. Wniebowzięcia NMP odprawiono mszę świętą w intencji szkoły. Wieczorem zorganizowano zaś bal absolwenta.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
  *Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
  *Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama