Ważne
  Uczniowie szkół w Żorach będą mieli darmowe badania...

  Uczniowie szkół w Żorach będą mieli darmowe badania stomatologiczne

  Katarzyna Śleziona-Kołek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Żorach badania stomatologiczne uczniów za darmo
  1/4
  przejdź do galerii

  W Żorach badania stomatologiczne uczniów za darmo

  W przyszłym roku mają ruszyć darmowe badania stomatologiczne w Żorach. Drugoklasistom zrobią przegląd uzębienia i zalakują szóstki.
  Wracają praktyki znane z minionej epoki. W Żorach po wprowadzeniu programu bezpłatnych szczepień przeciwko meningokokom dla małych dzieci i HPV dla dziewcząt, idą jeszcze dalej. Teraz chcą zafundować uczniom drugich klas szkół podstawowych darmowe badania stomatologiczne.

  Każdego roku od 2016 około 1000 dzieciaków z Żor będzie miało lakowane zęby szóstki i stawianą diagnozę dentystyczną o stanie uzębienia.
  To w tym wieku 9 na 10 dzieci ma problemy z próchnicą. Lekarze ostrzegają, że gdy w tym okresie zaniedba się zęby, z każdym rokiem problem będzie narastać. Z badań wynika, że 91,8 proc. 15-latków ma zaawansowaną próchnicę.

  - Program, który zostanie wprowadzony w Żorach, będzie obejmować badanie przeglądowe jamy ustnej, postępy próchnicy u danego dziecka oraz lakowanie szóstek, by jej zapobiec. Dentysta oceni też poziom higieny jamy ustnej, stan przyzębia i zgryzu. A potem kompletna informacja trafi do rodzica - mówi Krzysztof Mentlik, radny z Żor, jeden z inicjatorów programu.

  - Jest on skierowany do uczniów klas drugich podstawówek, bo dzieci młodsze - do 7. roku życia - mają refundację na lakowanie z NFZ - dodaje Piotr Huzarewicz, radny z żorskiego PiS.

  Pomysł popiera stomatolog Magdalena Kuźnik.

  - Jeżeli zabezpieczymy lakiem szóstki u dziecka, to resztki jedzenia nawet podczas niedokładnego szczotkowania nie zostaną na zębie, tylko na laku, który pokryje bruzdy żujące w ząbku. Lak przez pół roku będzie też uwalniać fluor do zęba. Jeśli dziecko nie ma laku i przez trzy tygodnie nie domyje dobrze zęba, to pojawi się ognisko próchniczotwórcze. Z małej dziury w pół roku zrobi się większa - dodaje Magdalena Kuźnik, stomatolog z Żor.

  Jak w innych miastach dbają o zęby dzieci? W Rybniku w ramach budżetu obywatelskiego duża poradnia stomatologiczna chciała pozyskać pieniądze na projekt profilaktyki stomatologicznej w szkołach. Niestety projekt przepadł w głosowaniu mieszkańców. Z kolei w Bytomiu Akademickie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej niedawno organizowało szkolenia pod patronatem Kuratora Oświaty w Katowicach. Mówiło dyrektorom szkół i przedszkoli o problemach zębów i uczyło dzieci dbałości o jamę ustną.


  *Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
  *Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
  *Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama