Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent nie może być klientem, a leczenie transakcją. Śląscy lekarze zaczęli debatę

Agata Pustułka
Konferencja o dehumanizacji medycyny w Katowicach
Konferencja o dehumanizacji medycyny w Katowicach Dziennik Zachodni/Maciej Gapinski
Relacja pacjent-lekarz musi być oparta na profesjonalizmie i zaufaniu. Śląska Izba Lekarska zainicjowała ważną dyskusję m.in. na ten temat.

W Domu Lekarza w Katowicach w sobotę odbyła się konferencja poświęcona dehumanizacji medycyny, do której dochodzi na wielu polach: od języka używanego w relacjach lekarz-pacjent- -Narodowy Fundusz Zdrowia, po niebywały rozwój technik medycznych, a także powstawanie wciąż nowych leków. Postęp medycyny wydaje się nie mieć końca, ale powstaje pytanie, czy w pewnym momencie nie stanie się zagrożeniem dla ludzkości.

Pomysł zorganizowania konferencji wyszedł ze środowiska medycznego, jej inicjatorem jest dr Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Okręgowej Rady Lekarskiej.

- Mam nadzieję, że nie skończy się tylko najednej konferencji. Liczę, że wten sposób rozpoczynamy debatę, która przyniesie wymierne skutki. Bardzo zależy mi, by relacja pacjent-lekarz oparta była nazaufaniu, empatii iprofesjonalizmie. Trudno temu sprostać, skoro wskutek nagromadzenia przepisów pacjent coraz częściej jest klientem - stwierdził dr Kozakiewicz.

Ciekawy wykład dr. Marcina Jabłońskiego był poświęcony wpływowi przemian gospodarczych nasytuację pacjenta i lekarza. Dyskusję, której patronował także DZ, współorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, oddział śląski. Można było zatem wysłuchać i rozważań księży katolickich, którzy postanowili zmierzyć się ztematami dotyczącymi kosztów etycznych postępu medycznego.

- Szybki postęp wdziedzinie medycyny, obok postępu winnych obszarach technologii, jest najbardziej spektakularnym zjawiskiem naszych czasów. Umożliwia wcześniejsze idokładniejsze diagnozowanie oraz skuteczniejsze leczenie chorób, jest więc niewątpliwie zjawiskiem generalnie pozytywnym, ale nie pozbawionym pewnych cieni - powiedział ks. Arkadiusz Wuwer, sekretarz Rady Społecznej przymetropolicie katowickim.

- Myśl chrześcijańska inauki przyrodnicze ispołeczne powinny nie tylko dobrze się rozumieć, ale nawet wzajemnie inspirować iwspierać, np. wkwestii godności osoby ludzkiej.

Minister zdrowia prof. Marian Zembala, który patronował spotkaniu, stwierdził, że uniwersalną „instrukcją” działania, naktórej należy się opierać, jest dekalog, bo zawiera zestawpodstawowych obowiązków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!